4-pokojowe mieszkanie w Katowicach dla młodego małżeństwa z dwójką dzieci

4-pokojowe mieszkanie w Katowicach dla młodego małżeństwa z dwójką dzieci - projekt Studio Bezkres - foto Michalina Kuczyńska

Jednym z głównych założeń aranżacji mieszkania Katowicach było wprowadzenie klimatu francuskiego apartamentu. Pomimo wielu wyzwań oraz przede wszystkim wysokości pomieszczeń, liczącej aż 320 centymetrów, Anna Chrzanowska z pracowni Studio Bezkres zdołała wprowadzić do tego projektu mniej oczywiste rozwiązania, podkreślające poczucie subtelnej elegancji. Dzięki sprecyzowanym oczekiwaniom inwestorów oraz umiejętnym posługiwaniu się zarówno formą, jak i kolorem, 4-pokojowe mieszkanie w Katowicach stało się wnętrzem niepowtarzalnym, inspirującym i przytulnym zarazem.

Droga do funkcjonalnej przestronności

Jednym z ważniejszych wymogów, które stawia styl francuski, jest maksymalnie otwarta przestrzeń. W projekcie mieszkania w Katowicach architektka z pracowni Studio Bezkres zdecydowała się na dość nieoczywiste rozwiązanie, jakim było poszerzenie otworów drzwiowych. Choć odnaleźć można także warianty standardowe, to w przestrzeni dziennej postawiono na dwuskrzydłowe, pokaźne drzwi przesuwne. Ten ciekawy dobór zarówno formy, jak i barwy (w postaci czystej bieli) sprawił, że obiekty te nie przytłaczają całości wnętrza, gdyż wspomniane wcześniej poszerzenie pozwoliło na naturalne nawiązanie do klimatu wysokiej kamienicy. Co więcej, drzwi znajdujące się w salonie posiadają spore przeszklenia, co nie tylko dodatkowo otwiera pomieszczenie, ale także rewelacyjnie odbija i rozprasza światło.

Musztardowa sofa w klasycznym salonie z białymi drzwiami
4-pokojowe mieszkanie w Katowicach projektu Studio Bezkres

Dzięki powiększeniu otworów drzwiowych udało się wygospodarować naturalny ciąg komunikacyjny. Anna Chrzanowska zdołała otworzyć salon na jadalnię i kuchnię, z których przesuwne wejście prowadzi do sypialni pociech właścicieli. Należy wspomnieć, że nie były to jedyne zmiany architektoniczne, które umożliwiły inwestorom osiągnięcie wymarzonego efektu przestronnej przestrzeni. Pomimo relatywnie sporego metrażu całości apartamentu (wynoszącego 145m2), pierwotnie nie uwzględniał on miejsca na garderobę. Udało się ją wygospodarować kosztem niewielkiego pomniejszenia sypialni, co jednak w żaden sposób nie sprawiło, że przestrzeń jest mniej ustawna czy funkcjonalna.

Studio Bezkres i tworzenie klimatu francuskiej kamienicy

Realizując ten projekt, architektka ze Studia Bezkres zadbała nawet o najmniejsze detale, które odwołują się bezpośrednio do klasyków stylu francuskiego. Idea dużych, jasnych wnętrz zrealizowana została podczas zmian w układzie funkcjonalnym mieszkania. Kolejnym krokiem było zadbanie o maksymalnie neutralną, klasyczną bazę w postaci koloru ścian i naturalnego drewna na podłodze. Każde z aranżowanych wnętrz skąpane zostało w absolutnie ponadczasowej bieli, której szyk dopełnia sufitowa sztukateria.

Białe drzwi przesuwne prowadzące do kuchni
Białe drzwi przesuwne prowadzące do kuchni

Niezwykle istotnym elementem wystroju francuskiego jest „kontrolowany chaos” i subtelny eklektyzm, który na tle bezpiecznej bazy staje się wyraźnie zauważalny. Architektka ze Studia Bezkres nie mogła więc pominąć ani odważnych barw towarzyszących, ani zdecydowanych, niemal graficznych akcentów dekoracyjnych. W salonie zagościła wykonana w nurcie glamour, niezwykle zachęcająca, intensywnie żółta kanapa. Ciekawie koresponduje z nią nie tylko beżowy zestaw wypoczynkowy, składający się z eleganckiego fotela z wysokim oparciem oraz pasującego do niego podnóżka, ale także wielobarwny, efektownie postarzony dywan.

Przestronny salon z musztardową sofą i rustykalnym dywanem
Stylowy salon z wygodną kanapą w mieszkaniu w Katowicach

Sąsiadująca z salonem kuchnia także pozostała imperium koloru białego. Do jej wykończenia wybrano klasyczne szafki o frontach z delikatnym, prostokątnym frezem. Ich barwa niemal idealnie zlewa się z odcieniem ścian, co optycznie powiększa przestrzeń kuchni i jadalni. Z kolei frezowanie zatrzymuje wzrok i zwraca uwagę na przestrzenną formę, neutralizując ryzyko zbytniej jednolitości. Jednak kluczowym elementem stał się wyrazisty czarno-biały wzór umieszczony na ścianie, pomiędzy dwoma rzędami zabudowy kuchennej. W zależności od tego, z jakiej odległości na niego spojrzymy, może on stać się zarówno białym marmurem z ogromem czarnych żył, lub też abstrakcyjną mozaiką złożoną z zapętleń, linii i skosów.

Biała łazienka z dodatkiem złota

Ciekawą odpowiedzią na utrzymaną w dwóch bazowych odcieniach kuchni jest łazienka. Jej najważniejszym elementem bez wątpienia stała się posadzka, złożona z niewielkich heksagonów. Ponieważ w mozaice przeważa biel, każdy czarny diamencik przyciąga wzrok, odświeżając całość. Na ścianach zagościły białe, cegiełkowe płytki o silnym połysku, świetnie wybrzmiewające zwłaszcza przy praktycznie całkowicie przeszklonym, pozbawionym obramowań prysznicu. Interesującym, odwołującym się do pożądanego eklektyzmu zestawieniem, stały się wiszące szafki – o frontach wyjątkowo zbliżonych do kuchennych – połączone z czysto nowoczesną owalną i wysoką wanną wolnostojącą o zdecydowanej formie.

Biała wanna wolnostojąca w łazience i złota armatura Grohe
Biała wanna wolnostojąca w łazience ze złotą armaturą Grohe

4-pokojowe mieszkanie w Katowicach: drewno, marmur i złoto

Pomimo swoistego eklektyzmu panującego w projekcie od Studia Bezkres, wyodrębnić można kilka motywów sukcesywnie powtarzanych w każdym z pomieszczeń. Pierwszym z nich z pewnością stało się drewno. Ogromną rolę w całości wystroju odgrywa ponadczasowa jodełka w ciepłym kolorze, z wyraźnie zarysowanymi usłojeniami. Anna Chrzanowska nie obawiała się jednak połączenia kilku jego rodzajów, czego najlepszym przykładem stała się część dzienna. W kuchni pojawiły się rustykalne krzesła i okrągły stół, o barwie zbliżonej do podłogi, natomiast w salonie zagościł imponujący sekretarzyk vintage o głębokim, lekko mahoniowym tonie, z którym zestawiono jedno z jasnych, jadalnianych siedzisk.

Biała kuchnia z czarno-białym wzorem umieszczonym na ścianie między szafkami
Biała kuchnia z drewnianą podłogą w jodełkę

Dwa kolejne motywy, zwłaszcza połączone ze sobą, nadają mieszkaniu niezbywalnej elegancji – mowa o wzorze marmuru oraz elementach złota. Pierwsze założenie zrealizowane zostało pod postacią blatów zarówno w kuchni, jak i w łazience. Co istotne, zdecydowano się na prawdziwy marmur, który samą swoją obecnością dodaje wnętrzu wyrafinowania. Złoto wprowadzono do aranżacji w formie armatury (kuchennej i łazienkowej) oraz części nowoczesnego oświetlenia, w większości o kulistym kształcie. Symbioza wszystkich motywów, zespojona ponadczasową, neutralną bazą i punktami o zdecydowanych kolorach sprawiła, że Studio Bezkres stworzyło bezpieczne wnętrze, w którym już od wejścia można wyczuć świetny gust projektantki oraz właścicieli.

Produkty wykorzystane w projekcie:

Farby: Tikkurila
Podłoga: wzór jodły klasycznej – Barlinek – deska trójwarstwowa
Płytki: w łazience na posadzce mozaika z firmy Tonalite Tiles | na ścianach cegiełka z firmy Armonie Ceramiche
Armatura: GROHE
Meble: zabudowy meblowe i w łazience wykonane przez stolarza – BRYLKA meble | Stół w kuchni od marki Woodica | Sofa od Scandicsofa


Projekt: Studio Bezkres | studiobezkres.pl
Zdjęcia: Michalina Kuczyńska | michalinakuczynska.pl

Zobacz również: Eklektyczne mieszkanie w modernistycznej kamienicy | 150-metrowe mieszkanie w gdańskiej kamienicy

Zabytkowy sekretarzyk w białym pokoju w mieszkaniu w kamienicy
Białe drzwi z przeszkleniami i złotymi zdobieniami
Płytki ceramiczne ze wzorem marmuru w białej kuchni
Drewniany stół od Woodica w salonie
Jasna kuchnia z marmurowymi płytkami między szafkami
Przestronny salon w 4-pokojowym mieszkaniu w Katowicach
Złota armatura Grohe przy białej wannie
Biała łazienka z biało-czarną mozaiką na podłodze
Złota armatura Grohe przy umywalce i pod prysznicem w białej łazience
Złota armatura Grohe w łazience z białymi płytkami