Zapraszamy Cię w podróż po wnętrzu, które niesie ukojenie. Minimalizm połączony z geometrycznymi formami inspirowanymi stylem japandi – Dominika Sochacka z RAITO Studio zaprojektowała przestrzeń, w której nowoczesność przeplata się ze swojskim klimatem. Całość została stworzona na życzenie prywatnego inwestora, który na co dzień pracuje jako psycholog.
Spokojna przestrzeń do pracy i wypoczynku
We współczesnym zabieganym świecie coraz więcej osób marzy o własnym zakątku z dala od zgiełku miasta. Takie życzenie miał też klient Dominiki Sochackiej, powierzając jej projekt swojej podmiejskiej oazy, którą architektka nazwała: „mieszkaniem z widokiem na las”. Jak sama mówi, od początku miała jasno sprecyzowany cel – funkcjonalne i minimalistyczne wnętrze dla osoby, która w mieszkaniu planuje zarówno pracować, jak i wypoczywać.
Ze względu na charakter pracy inwestora, który z zawodu jest psychologiem, niezwykle istotne było, aby zaprojektowana przestrzeń odznaczała się kojącą atmosferą. To udało jej się osiągnąć poprzez zastosowanie stonowanych barw i naturalnych materiałów, a także bliskość lasu, który rozpościera się z okien mieszkania.
Na pierwszym planie – naturalne materiały
W podmiejskim mieszkaniu zaprojektowanym przez właścicielkę RAITO Studio królują ponadczasowe surowce, takie jak drewno, kamień i mikrocement marki Festfloor, którym wyłożona jest cała podłoga. To one już od progu witają odwiedzającego, dając wrażenie lekkości. Dzięki swojej naturalnej kolorystyce materiały te stanowią ponadto idealne tło dla wyrazistych i intensywniejszych dodatków, którymi architektka przełamała minimalistyczny wystrój mieszkania.
Z przestronnego holu od razu wchodzimy do strefy dziennej, gdzie dumnie prezentuje się okazałych rozmiarów biblioteczka. To prosta i utrzymana w nieskazitelnej bieli konstrukcja, którą zdobią kolorowe obrazy oraz intensywnie zielona roślinność. Tuż obok znajduje się miękka sofa w przyjemnym szarym kolorze, która zachęca do chwil relaksu przy dobrym filmie. Naturalne materiały, barwy i światło najmocniej dominują jednak w kuchni, która przyciąga szczególną uwagę gościa.
Drewniane królestwo w kuchni
Jako główne idee, które przyświecały jej przy tworzeniu projektu, Dominika Sochacka wymienia funkcjonalność, estetykę i ponadczasowość naturalnych surowców. Aspekty te bez wątpienia najbardziej da się zauważyć w zaproponowanej przez nią aranżacji kuchni, którą sama nazywa „perełką” 40-metrowego mieszkania. To niemal całkowicie drewniana, prosta zabudowa bez górnych szafek z kamiennym blatem i minimalistycznym, białym oświetleniem u sufitu.
Niezwykle funkcjonalna i komfortowa, została stworzona z myślą o codziennym użytkowaniu, ale doskonale wpisuje się przy tym w estetykę całości i pokazuje nieoczywiste podejście do designu autorki. Z salonem łączy ją część jadalniana, gdzie czeka na nas drewniany stół z czarnymi krzesłami, które – podobnie jak zawieszone u góry geometryczne lampy o identycznej barwie – przełamują subtelną kolorystykę i nastrój projektu.
Funkcjonalność i przytulność, czyli japandi w nowoczesnym wydaniu
40-metrowe mieszkanie z widokiem na las zaprojektowane przez właścicielkę biura RAITO Studio to połączenie stylu nowoczesnego z elementami japandi. Jako fuzja stylów skandynawskiego z japońskim, japandi odznacza się obecnością geometrycznych linii i minimalistycznych brył, z których Dominika Sochacka korzysta często i chętnie. Widzimy je pod postacią dodatków w salonie czy marmurkowych wzorów na płytkach w łazience.
Jak sama wskazuje, w jej projekcie znajdziemy też jednak akcenty nawiązujące do boho, takie jak barwne narzuty czy dywany w odważne, z pozoru kłócące się ze stonowaną resztą wzory. Dzięki temu architektka skutecznie łączy ze sobą prostotę charakterystyczną dla nowoczesnych wnętrz z ciepłem i przytulnością, które tworzą intymną, typowo „domową” atmosferę.
Projekt i zdjęcia: RAITO Studio | raitostudio.pl
Zobacz również:
- Wrocławskie mieszkanie w stylu glamour z nutą historii
- 55-metrowe mieszkanie inspirowane dziedzictwem krakowskiego Kazimierza