Gdańska realizacja stworzona przez Katarzynę Jędruszczak z pracowni Conceptownia pokazuje, że wakacyjne mieszkanie inspirowane morzem nie musi ograniczać się do sztampowego stylu marynistycznego z kotwicami czy muszlami. Aby stworzyć wnętrze nawiązujące do bryły architektonicznej oraz lokalizacji, w której się znajduje, zespół projektowy wzniósł się na wyżyny kreatywności i zaproponował oryginalne rozwiązania nawiązujące do morskiej fauny i flory.
Głównym założeniem projektowym było stworzenie luksusowej przestrzeni wakacyjnej dla pary z dzieckiem lub okazjonalnie dwóch par. Mimo że inwestorzy będą użytkować apartament niezbyt często, zależało im na uwzględnieniu we wnętrzu wszystkich udogodnień, do jakich są przyzwyczajeni na co dzień.
Od funkcji do formy
Projekt wnętrza gdańskiego mieszkania rozpoczął się od stworzenia nowego układu funkcjonalnego, dzięki któremu na powierzchni zaledwie 40-metrów kwadratowych udało się wygospodarować komfortową strefę dzienną z kuchnią i jadalnią, dwie sypialnie, łazienkę oraz dodatkową toaletę.
– Ze względu na zapewnienie właścicielom komfortu, mimo niewielkiej przestrzeni, powstała w pełni funkcjonalna zabudowa kuchenna z pełnowymiarową lodówką, chłodziarką na wino oraz miejscem do przechowywania niezbędnych akcesoriów i naczyń. Prosta forma zabudowy kuchennej pozwoliła wygospodarować miejsce na wygodny, okrągły stół jadalniany z czterema krzesłami – mówi Katarzyna Jędruszczak, właścicielka Conceptowni.
Elementem projektu było także uwzględnienie klimatyzacji i rozwiązań inteligentnego domu, w tym m.in. elektrycznie sterowanych rolet.
Oryginalne inspiracje morzem
Koncepcja apartamentu opiera się na stylistycznym nawiązaniu do lokalizacji i bryły architektonicznej, której jest częścią. Lokalizacja w gdańskiej inwestycji Sol Marina, która zapewnia mieszkańcom dostęp do prywatnej mariny i umożliwia zacumowanie jachtu pod własnym tarasem, stała się inspiracją w stworzeniu aranżacji wnętrza.
– Zarówno właścicielom, jak i zespołowi projektowemu zależało na uniknięciu sztampowego stylu marynistycznego lub popularnego w nadmorskich miejscowościach stylu hamptons. Zamiast popularnych kotwic i muszli, na inspiracje morzem postanowiliśmy spojrzeć z szerszej perspektywy – tłumaczy Katarzyna Jędruszczak.
W ten sposób w gdańskim mieszkaniu znalazła się podłoga nawiązująca kolorystyką i strukturą do drewna wyrzuconego przez fale. Fornir kamienny na ścianie w salonie jest podobny do skał klifów, tekstura tapety w korytarzu, części dziennej i sypialniach interpretuje motywy głębin morskich, a odważniejsza tapeta w łazience przypomina wzburzone morze. Morska kolorystyka wnętrza, która opiera się na połączeniu bieli, odcieni granatu, beżu i brązu, została wzbogacona o postarzane lustro, które zapewnia piękną grę światła, zmieniającego się jak woda i niebo o różnych porach dnia. Całkowitego efektu dopełniają rzeźby wykonane na indywidualne zamówienie przez lokalną artystkę.
Projekt: Conceptownia | conceptownia.com
Zdjęcia: Magda Łojewska VEY Photography | vey.com.pl
Zobacz również: 63-metrowe loftowe mieszkanie we Wrocławiu od ¾ studio | 54-metrowe mieszkanie w sercu Krakowa – komfortowy azyl na weekend