Lake Lantern to apartament zaprojektowany przez architektów z pracowni Evans Lee Design. Zdaniem jej właściciela, zamiast pojedynczej idei, minimalizm we wnętrzach powinien odnosić się do zrównoważonego współistnienia mieszkańców, zapewniając im przestrzeń do interakcji.
Apartament Lake Lantern
Jako zwolennik i praktyk koncepcji „przestrzennej płynności”, projektant Evans Lee jest miłośnikiem minimalizmu w projektowaniu prywatnych wnętrz. W tym projekcie przestrzeń jest czystym tłem, a wnętrze przypomina galerię artystyczną.
„Niezależnie od tego, czy projektuję rezydencję, willę czy mieszkanie, pierwszym krokiem w projekcie jest otwarcie przestrzeni, usunięcie zbędnych ścian oraz drzwi i wprowadzenie do wewnątrz jak największej ilości naturalnego światła” – mówi Evans Lee.
Minimalizm nie oznacza stałej formy czy jednolitego porządku. Evans Lee ma wieloletnie doświadczenie w we wprowadzaniu minimalizmu w życie mieszkańców. Opierając się na koncepcji „kompleksowej przestrzeni i spontanicznej interakcji”, projektant podzielił przestrzeń tak, aby podkreślić kompletność i przejrzystą wizję projektu.
Minimalizm we wnętrzu
Według projektanta minimalizm we wnętrzu pomaga w komunikacji między ludźmi i naturą. Właśnie dlatego w projekcie wykorzystał m.in. ruchome drzwi pomiędzy salonem a pokojem wielofunkcyjnym, aby zatrzeć granicę i znieść ograniczenia przestrzeni. Dzięki temu mieszkańcy mają lepszy widok i więcej przestrzeni na komunikację między sobą.
Z perspektywy minimalizmu biały kolor jest jak trójwymiarowe i ogromne płótno, z ogromną przestrzenią do artystycznej eksploracji. W projekcie tego wnętrza Evans Lee wybrał biały kolor jako motyw przewodni we wnętrzu i dopełnił go kolorowymi dodatkami, które wprowadzają do wnętrza żywy i energetyczny nastrój.
Projektant uważa, że każdy dom jest wyjątkowy i niepowtarzalny. W tym przypadku wyjątkowość wnętrz polega na kontraście pomiędzy światłem i cieniem. Biuro i część wypoczynkowa są oddzielone odwracalnym ekranem, dzięki czemu mieszkańcy mają jedno miejsce do pracy, a zaraz obok znajduje się część wypoczynkowa.
„Ponieważ różni ludzie mają różne gusta, głównym zadaniem każdego projektanta powinno być stworzenie projektu dostosowanego do ich potrzeb” – podkreśla Evans Lee.
Skupiając się na projektowaniu prywatnych wnętrz, Evans Lee pozostaje wierny filozofii, że jego głównym celem jest poprawianie jakości życia mieszkańców. Dlatego też, zamiast tworzenia jednego projektu, projektant stara się zaspokoić różne style życia poszczególnych mieszkańców, projektując zróżnicowane i różnorodne koncepcje.
Projekt: Evans Lee designers | evanslee.cn
Zdjęcia: Jack Qin
Zobacz również: Rezydencja na przedmieściach Warszawy | Rezydencja Kostelec – wyjątkowy kompleks mieszkalny