Projekt mieszkania na wynajem to szczególne zadanie. Nie znając osób, które w przyszłości będą korzystać z tej przestrzeni, architektki i architekci muszą stworzyć dla nich jak najlepsze miejsce do życia, uwzględniając przy tym plany inwestycyjne właściciela. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie będziemy dziś szukać we wnętrzach 43-metrowego mieszkania w Poznaniu, które zaprojektowała Joanna Szawłowska-Mierzwa z pracowni JSM Wnętrza.
Projekt mieszkania na wynajem – od czego zacząć?
43-metrowe mieszkanie, zlokalizowane w nowym budownictwie na poznańskich Ratajach, zostało zakupione z przeznaczeniem inwestycyjnym. Właściciel miał ułożony plan, sprecyzowany budżet i jasno określoną stopę zwrotu, do której dążył. Oczekiwał od pracowni JSM Wnętrza kompleksowego projektu, a także pełnej koordynacji prac budowlanych, stolarskich i wykończeniowych, czyli tzw. realizacji „pod klucz”. Dodatkowo pracownia czuwała nad budżetem i koordynowała logistykę na wszystkich etapach. Wszystko po to, aby stworzyć dopracowane technicznie i estetycznie wnętrze na wysokim poziomie.
Projekt mieszkania na wynajem często bywa wyzwaniem, ponieważ nie ma szansy na szczegółowe rozpoznanie potrzeb i stylu życia przyszłych domowników. W związku z tym zespół projektowy musi sam poczynić pewne założenia i wyobrazić sobie oczekiwania danej grupy. Estetyczne strategie są różne – od „uniwersalnych” projektów w bieli, przez podążanie za gorącymi trendami, aż po naprawdę oryginalne wnętrza sprofilowane pod wąską grupę klientów. Podstawę udanego projektu stanowi jednak funkcjonalność, dlatego to na niej skupiła się Joanna Szawłowska-Mierzwa, pracując nad mieszkaniem w Poznaniu.
Jak urządzić otwartą strefę dzienną? Układ funkcjonalny w 43-metrowym mieszkaniu w Poznaniu
Serce mieszkania stanowi strefa dzienna, łącząca funkcje salonu, kuchni i jadalni. Jej centralnym punktem stał się duży stół z kompletem tapicerowanych krzeseł dla czterech osób. Strefa wypoczynkowa została natomiast zaprojektowana w głębi przy dużym oknie, dzięki czemu pozostaje subtelnie na uboczu i może dobrze spełniać swoją funkcję. Całość uzupełnia aneks, który ze względu na swoją lokalizację i minimalistyczną formę nie dominuje pomieszczenia, a jednocześnie jest naprawdę pojemny i zapewnia wygodną przestrzeń roboczą.
Choć wszystkie te funkcje mieszczą się w ramach otwartego układu i tworzą całość, architektka zadbała o zachowanie klarownego podziału. Subtelne zabiegi kolorystyczne pozwoliły zaznaczyć każdą ze stref. Efekt ten dopełniła odpowiednio dobrana oprawa oświetleniowa, dzięki której można łatwo rozjaśnić tylko jedną strefę, z której aktualnie się korzysta. Prace nad projektem ruszyły na tyle wcześnie, że udało się dostosować układ instalacji elektrycznej już na etapie budowy, co wiązało się ze sporą oszczędnością czasu i środków inwestora.
Subtelna aranżacja w jasnej i nowoczesnej odsłonie
Mieszkanie zostało urządzone w jasnych kolorach. Biel na ścianach – zarówno w pokojach, jak i w niewielkiej łazience – optycznie powiększa przestrzeń, a naturalny kolor drewna dodaje ciepła. Paletę uzupełniają barwy ziemi – beże i szarości, które niuansują poszczególne strefy. Nowoczesny akcent stanowi czerń w postaci drzwi, niektórych mebli oraz detali wykończeniowych. Najbardziej wyrazisty element pojawił się w sypialni. Fragment ściany za wezgłowiem łóżka pokrył geometryczny, ciemnozielony motyw, który nadał wnętrzu charakteru.
Stonowana, lecz niepozbawiona osobowości estetyka idzie w parze z funkcjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak umieszczone w sypialni biurko, które w zależności od potrzeb może pełnić funkcję miejsca pracy, szafki nocnej lub toaletki. Wszystko to sprawia, że opracowany przez Joannę Szawłowską-Mierzwa projekt mieszkania na wynajem w Poznaniu doskonale spełnia określone założenia. Przemyślana aranżacja, dobry plan pracy i czuwanie nad wszystkimi jej etapami sprawiły, że udało się szybko i skutecznie wprowadzić mieszkanie na rynek.
Projekt: JSM Wnętrza | jsm-wnetrza.pl
Zdjęcia: Mariusz Lis | mariuszlis.com.pl
Zobacz również: 70-metrowe mieszkanie w Rzeszowie – aranżacja dla małżeństwa | 32-metrowe mieszkanie w Katowicach – pierwsze lokum młodej inwestorki