Co może wyniknąć ze spotkania wielkomiejskiej nowoczesności z duchem minionych epok? O tym można się przekonać, zaglądając do jednego z nowych apartamentów zlokalizowanych w zabytkowym budynku dawnego Urzędu Celnego we Wrocławiu. To właśnie tam wyjątkowi Inwestorzy zdecydowali się stworzyć swoją bazę wypadową w okolicy Dolnego Śląska. Mieszkanie dla miłośników sztuki zaprojektowały Patrycja Dybowska i Matylda Kurkiewicz ze Studia PAMA, a zdjęcia niemalże 52-metrowej realizacji wykonał Stanisław Zajączkowski.
Funkcjonalna baza wypadowa na styku zabytków I nowoczesności
Wrocławskie mieszkanie z założenia miało stać się bazą wypadową, która umożliwi małżeństwu mieszkającemu na co dzień w Katowicach zwiedzanie dolnego Śląska. Właściciele są emerytowanymi miłośnikami podróży i sztuki, dawniej związanymi z branżą budowlaną, co czyniło z nich wymagających klientów. Mimo tego, że wnętrze było projektowane jako aparthotel, nie odbiega funkcjonalnością od realizacji przeznaczonych na długoterminowe zamieszkanie. Udało się to osiągnąć dzięki zmianom w układzie mieszkania, które nie tylko uczyniły z powiększonej strefy dziennej serce domu, ale także pozwoliły wyeksponować zabytkową stolarkę.
Zaprojektowane przez Studio PAMA mieszkanie znajduje się w wyjątkowym kompleksie mieszkaniowym stworzonym w budynku dawnego Urzędu Celnego z początków XX-wieku. Tuż nad brzegiem Odry zabytkowe budownictwo spotkało się z nowoczesną tkanką Wrocławia, co stało się główną inspiracją projektantek. Za sprawą eklektycznej aranżacji z elementami stylu Mid century modern wnętrze doskonale wpisało się w dialog prowadzony przez warstwy miejskiej architektury. Nie mogło zabraknąć w nim śladów przeszłości takich jak akacjowy parkiet, sztukateria, czy stolarka okienna – odrestaurowanych przez rzemieślników ze Śląska.
Eklektyczne mieszkanie dla miłośników sztuki i podróży – galeryjny charakter aranżacji
Patrycji Dybowskiej i Matyldzie Kurkiewicz udało się stworzyć wnętrze o naprawdę niebanalnym charakterze, które jest ciepły i przyjazne, a jednocześnie budzi skojarzenia z przestrzenią galeryjną. Podstawą dla takiego efektu stała się jasna paleta barw obejmująca biele, szarości i beże, stanowiące piękne tło dla mebli z rozmaitych zbiorów kolekcjonerskich. Fotel z chromowanymi płozami, stylizowane biurko czy kuchenna szafka wisząca to prawdziwe perełki, dopełnione zabudowami na miarę. Wspaniale prezentuje się również wyjątkowa gama materiałów takich jak czarno-biała mozaika, metaloplastyka, gresy, ciężkie tkaniny, tapety czy laminaty.
Serce domu to otwarta strefa dzienna, do której wchodzimy przez wąski, minimalistyczny korytarz. Centrum aranżacji, która miała sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu, jest okrągły stół umieszczony na osi widokowej. Obok niego znalazła się sofa, z której możemy podziwiać widok na miasto. Strefa wypoczynkowa została dodatkowo wyróżniona barwnym akcentem w postaci perskiego dywanu. Kuchnię udało się częściowo ukryć w ścianie, dzięki czemu sprawia ona wrażenie bufetu w przestrzeni jadalnianej. Na jednej ze ścian znalazło się także miejsce na duże i solidne biurko do pracy oraz funkcjonalny mebel biblioteczny.
Aranżacja pełna kontrastów i wysmakowanych detali
Eklektyczne mieszkanie dla miłośników sztuki to także intymne przestrzenie. W niezwykle subtelnej sypialni można cieszyć się spokojem i zregenerować po podróży. Dzięki przechodniej garderobie, która pomieści wszystkie rzeczy aktywnych właścicieli, sypialnia została skutecznie odciążona. Dekoracyjnym elementem w tej przestrzeni stała się przeszklona ściana z metaloplastyki, oddzielająca wnętrze od salonu. Jej charakter nawiązuje do okiennej stolarki. Dzięki wykorzystaniu szkła ornamentowego udało się jednocześnie zachować intymność i zapewnić pełne doświetlenie niewielkiego, choć ważnego, pomieszczenia.
Równie minimalistycznie prezentuje się aranżacja czarno-białej łazienki, w której udało się zmieścić wszystkie niezbędne funkcje. Niewielkie pomieszczenie optycznie powiększyła wielka powierzchnia lustra. Wizualną grę dopełnia ukryta kabina prysznicowa, nazywana przez inwestorów pieszczotliwie “czarną dziurą”. Dzięki tak wysmakowanym detalom każdy skrawek aranżacji intryguje. W eklektycznym mieszkaniu królują kontrasty – midcentury spotka się z nowoczesnością, biel i beże z energetycznymi akcentami aksamitnej czerni lub czerwieni, a funkcjonalność z charakterem galerii. Wszystko to skutecznie spaja wyjątkowa pasja, z jaką żyją Inwestorzy.
Wybrane marki wykorzystane w projekcie:
Farby&tapety: tapeta As Creation, farby Tikkurila
Płytki: Cersanit, Baldocer, Estudio, Tubądzin
Armatura: Roca, Omnires, Franke, Terma
Meble: Retronauci, Puszman, Kartell, Kare Design
Oświetlenie: Gubi, Novodworski Lighting, Hubssch
Inne: Pol-Skone
Projekt: PAMA | pamastudio.pl
Zdjęcia: Stan Zajączkowski | zajaczkowski.eu
Zobacz również: Odkryj urok 109-metrowego apartamentu w Gdańsku stworzonego dla 5-osobowej rodziny | Wnętrze dla dojrzałego mężczyzny – 69-metrowe mieszkanie w Krakowie