Czy miejsce dzieł sztuki jest jedynie w galeriach i muzeach? Okazuje się, że grafiki i obrazy równie dobrze prezentują się na ścianach wnętrz mieszkalnych. Doskonałym przykładem spójnego wkomponowania sztuki w funkcjonalną aranżację domowej przestrzeni jest projekt autorstwa MIANO studio, które współtworzą Anna i Łukasz Michalak. Mieszkanie z tarasem na warszawskiej Ochocie wypełniły dzieła polskich artystów z lat 90., wyeksponowane na tle minimalistycznej i eleganckiej aranżacji. 53-metrowe wnętrze sfotografował Marcin Wiśniewski.
Nie tylko dekoracja – mieszkanie dla miłośników sztuki
Obrazy na ścianach w domach i mieszkaniach to nie tylko dodatki czy dekoracje, ale integralna składowa aranżacji, które determinuje jej energię I charakter. O tym, jak istotną rolę sztuka może odgrywać we wnętrzach mieszkalnych, możemy się przekonać, zaglądając do 53-metrowego mieszkania na warszawskiej Ochocie. Tam swój nowy dom znalazły prace polskich artystów stworzone na początku lat 90. ubiegłego wieku, czyli w czasie niezwykle burzliwym i intensywnym dla rozwoju rodzimej kultury.
Na ścianach mieszkania dostrzec możemy obraz Pawła Kowalewskiego należącego do legendarnej „Gruppy” – określanej mianem jednej z najciekawszych manifestacji twórczych w Polsce u schyłku komunizmu, ze względu na swoją odrębność, dzikość i neoekspresyjną estetykę. Nad stołem jadalnianym znalazła się praca artysty z cyklu „Fin de siècle”. We wnętrzu można również podziwiać prace intermedialnego artysty, malarza i performera Tomasza Sikorskiego, który w latach 80. współtworzył pracownię dziekana na Warszawskiej ASP.
Elegancki minimalizm w ciepłej odsłonie – dbałość o detale
Aby mieszkanie z tarasem na warszawskiej Ochocie stało się harmonijną przestrzenią, projektanci postawili na udomowioną, lecz niepozbawioną elegancji aranżację w stylu minimalistycznym. Nienachalna kolorystyka zastosowana zarówno na ścianach, jak i frontach mebli, sprawia, że wnętrza pozostają jasne, spójne i nieprzeładowane. Wrażenie przestronności wzmacnia dodatkowo wysokie, brązowe lustro na zabudowie wydzielającej korytarz od kuchni. Ważną rolę odgrywają też duże przeszklenia, dzięki którym mieszkanie jest pełne naturalnego światła, oraz wysokie na ponad 3 metry sufity.
Projekt wyróżnia dbałość o detale, takie jak niezwykle subtelne żłobienia, powracające na frontach mebli, dywanie oraz dodatkach, oraz bogactwo struktur. Podłoga została wykończona panelami winylowymi, które spójnie komponują się z ułożonymi w arytmiczny sposób panelami ściennymi w salonie. Na niepowtarzalny klimat, budzący skojarzenia z lekkością i ciepłem śródziemnomorskiego krajobrazu, składa się także światło. Podświetlenie podwieszanego sufitu zmienia się w zależności od pory dnia – rano i w południe jest zbliżone do naturalnego, a wieczorem przybiera ciepły, kojący odcień.
Mieszkanie z tarasem na warszawskiej Ochocie – zielony azyl w centrum miasta
Niekwestionowanym atutem 53-metrowego mieszkania na Ochocie jest spory taras, będący miejscem wytchnienia, wyciszenia i relaksu. Ta klimatyczna przestrzeń została zaprojektowana jako naturalne przedłużenie strefy dziennej i sypialni. Zaaranżowana spójnie z resztą pomieszczeń strefa wypoczynkowa pozwala mieszkańcom w pełni korzystać z uroków tego miejsca. Dzięki dużej ilości bujnej żywej zieleni, powstała kameralna przystań działająca na zmysły i pozwalająca odetchnąć od miejskiego zgiełku.
Mieszkanie z tarasem na warszawskiej Ochocie łączy w sobie niewymuszoną elegancję, lekkość, przytulność i nowoczesność. Wnętrze zawdzięcza swój niepowtarzalny klimat parze artystów. Anna i Łukasz Michalak poznali się w Akademii Sztuk Pięknych, a dziś wspólnie projektują wnętrza oraz meble i prowadzą MIANO studio. Ich wrażliwość na sztukę znalazła swoje odzwierciedlenie w tej aranżacji. Wyselekcjonowane dzieła polskich artystów wyeksponowane w pięknym wnętrzu, pozwoliły stworzyć ujmującą i funkcjonalną oazę dla miłośników sztuki.
Projekt: MIANO studio | miano.studio
Zdjęcia: Marcin Wiśniewski
Zobacz również: Kolorowe 67-metrowe mieszkanie dla działaczki ruchu feministycznego | 90-metrowe wnętrze we Wrocławiu – aranżacja pełna neonowych kolorów