Jasna kolorystyka, ciepłe materiały i nawiązania do natury – takie były oczekiwania inwestorów, którzy projekt wnętrz swojego mieszkania powierzyli pracowni KForm Studio. W odpowiedzi na potrzeby młodego małżeństwa architekt Filip Kieras zaproponował lekką aranżację w stylu soft scandi. Klimatyczne wnętrze swój urok zawdzięcza trosce o najdrobniejsze detale. 55-metrowe mieszkanie w Krakowie sfotografowała Marcelina Kudrańska.
Aranżacja w stylu soft scandi – jasne kolory i naturalne materiały
55-metrowe mieszkanie w Krakowie zostało zaprojektowane z myślą o młodym małżeństwie oraz ich pupilu. Inwestorzy mieli jasno sprecyzowaną wizję dotyczącą kolorystyki wnętrz. Marzyli o ponadczasowym połączeniu bieli i subtelnych beży z naturalnymi odcieniami drewna. Aranżacja miała przyjemnie otulać i stwarzać poczucie domowego ciepła. Finalnie na podłogach obok dębowego parkietu, znalazły się też eleganckie płytki Marazzi Naturalia Taupe imitujące kamień. Doskonale dopełniły one kompozycję barw i faktur inspirowanych naturą.
Wybrana przez inwestorów paleta stała się idealną bazą do stworzenia aranżacji w stylu soft scandi. Jasne odcienie pozwoliły zachować wrażenie przejrzystości i przestronności, a miękkie tkaniny ociepliły całość. W takim wnętrzu każdy detal miał wielki wpływ na końcowy efekt. Z tego względu w mieszkaniu znalazły starannie wybrane lampy Nordlux i meble marki Westwing, którym towarzyszą elementy wykonane na indywidualne zamówienie. Wszystko po to, aby zapewnić właścicielom maksimum funkcjonalności mimo niewielkiego metrażu.
55-metrowe mieszkanie w Krakowie – funkcjonalne potrzeby młodego małżeństwa
Jedną z potrzeb inwestorów była pojemna szafa w strefie wejściowej. Finalnie zabudowa pokryła całą ścianę w korytarzu, a obok niej znalazło się jedynie zgrabne siedzisko ułatwiające zakładanie obuwia. Dzięki temu udało się uniknąć wrażenia przytłoczenia. Zgodnie z życzeniem właścicieli w zabudowie oprócz miejsca na przechowywanie przewidziano także miejsce na pralkę, suszarkę i brudną garderobę. W ten sposób udało się zaoszczędzić sporo przestrzeni w niezbyt ustawnej łazience.
Największe wyzwanie w kwestii projektu funkcjonalnego stanowiła łazienka. Wszystko z powodu trudnego układu. Po kilku modyfikacjach pracowni KForm Studio udało się wypracować optymalne zagospodarowanie, uwzględniające wykonanie przedścianki, za którą ukryto lustro oraz meble. Równie ważna, jak wygoda, była estetyka. Dzięki zastosowaniu płytek ściennych Marazzi Zellige Gesso wnętrze nabrało bardzo subtelnego wdzięku i lekkości. Elegancką aranżację zwieńczyła złota armatura marki Grohe.
Dekoracyjne formy – piękno zaklęte w detalach
Na uwagę zasługuje także projekt aneksu kuchennego. Często w przypadku otwartej strefy dziennej łączącej kuchnię z jadalnią i salonem, stawia się na minimalistyczne formy, aby zabudowa nie dominowała wnętrza. Architekt Filip Kieras odważył się zaproponować inwestorom bardziej oryginalne rozwiązanie. Aneks został zaprojektowany jako dekoracyjny mebel wpisujący się w estetykę całego wnętrza. Dzięki fornirowanym lamelom, pokrywającym górną część zabudowy, udało się stworzyć nietuzinkowy efekt „lasu”.
Otwartą część dzienną spaja stonowana kolorystyka, jednak każda ze stref została subtelnie wyodrębniona za pomocą zróżnicowanych materiałów na posadzce oraz wydzielenia fragmentu sufitu. Meble wiszące i na nóżkach sprawiają, że część wypoczynkowa pozostaje niezwykle lekka. Wybór form odegrał też ważną rolę w sypialni – powtarzający się motyw łuków nadaje jej harmonijnego i kojącego charakteru. Dzięki precyzyjnej kompozycji barw, faktur i kształtów 55-metrowe mieszkanie w Krakowie urzeka przytulnym klimatem w skandynawskim wydaniu.
Projekt: Filip Kieras – KForm Studio
Zdjęcia: Marcelina Kudrańska
Zobacz również:
54-metrowe mieszkanie w Ostródzie – aranżacja w stylu japandi
Mieszkanie Joanny Dziurman – specjalistki od nietuzinkowego wzornictwa
55-metrowe mieszkanie inspirowane dziedzictwem krakowskiego Kazimierza
Aranżacja 38-metrowego mieszkania w sercu Starego Miasta w Gdańsku
Aranżacja 65-metrowego mieszkania we Wrocławiu dla dojrzałej pary