60-metrowe poznańskie mieszkanie w kolorach ziemi dla 3-osobowej rodziny

60-metrowe poznańskie mieszkanie w kolorach ziemi dla 3-osobowej rodziny - projekt Martyna Stranz - foto Radek Słowik

Skromność i prostota, których pragnął pan domu czy eleganckie zdobienia, o których marzyła inwestorka? Wanna czy prysznic? Dwie wygodne sypialnie i jednocześnie duża kuchnia? Projektowanie wnętrz to często sztuka wyszukiwania satysfakcjonujących obie strony kompromisów. Niedawno przekonała się o tym architektka Martyna Stranz. Zaprojektowane przez nią 60-metrowe mieszkanie dla trzyosobowej rodziny przeszło funkcjonalną i estetyczną metamorfozę. Nową aranżację w kolorach ziemi sfotografował Radek Słowik.

Mieszkanie dla trzyosobowej rodziny – jak wygospodarować dodatkową sypialnię?

Pierwotny układ 60-metrowego mieszkania w Poznaniu obejmował spory salon, osobną kuchnię, łazienkę i jeden pokój. Inwestorom najbardziej zależało na tym, aby wydzielić drugą sypialnię. Pod uwagę brano dwa rozwiązania. Pierwsze: podział salonu na dwie sypialnie, pozostawienie kuchni w aktualnym miejscu i połączenie jej z pokojem w celu stworzenia otwartej strefy dziennej. Druga opcja wiązała się z przeniesieniem aneksu do aktualnego salonu, dzięki czemu dawna kuchnia mogłaby pełnić funkcję drugiej sypialni. Choć z pozoru zmiany w instalacji wydawały się trudniejsze, to właśnie tę opcję wybrali inwestorzy z architektką.

Praktyczny przedpokój z dużym lustrem

Oryginalny salon był na tyle duży, że mógł pomieścić kuchnię, jadalnię i strefę wypoczynkowo-telewizyjną. Jednak ze względu na zbliżony do kwadratu układ, projekt pomieszczenia stanowił wyzwanie. Martyna Stranz zaproponowała, aby podzielić przestrzeń za pomocą ścianki telewizyjnej i elementów meblowych. W ten sposób udało się stworzyć nie tylko wygodny salon, ale także dużą i pojemną kuchnię, o której marzył pan domu – miłośnik gotowania. Przy ściance znalazło się miejsce na szeroki blat roboczy i dodatkowe szuflady, dzięki czemu kuchnia zyskała pełną funkcjonalność.

Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – niewielki metraż i nietypowy układ ścian

Funkcjonalna rewolucja obejmowała również stosunkowo niewielką łazienkę. Pozornie drobne przesunięcia względem zastanego układu wyraźnie zwiększyły wygodę użytkowania tej przestrzeni. Przeniesienie toalety z narożnika pozwoliło na wykonanie dużego blatu, pod którym zmieściła się pralka. Dzięki dodatkowym szafkom nad misą toaletową inwestorzy zyskali miejsce do przechowania chemii i kosmetyków, co ułatwia utrzymywanie porządku. Ważna decyzja dotyczyła także wyboru wanny lub kabiny prysznicowej. Klasyczny konflikt został zażegnany, dzięki zastosowaniu parawanu nawannowego.

Przestronny salon z jadalnią - idealne do rodzinnych spotkań

Na uwagę zasługuje również projekt głównej sypialni, która wyróżnia się niecodziennym kształtem, zwieńczonym ścianą w formie łuku. Linia ściany została powtórzona w formie wykonanego na zamówienie blatu, który pełni rolę miejsca do pracy. W centrum znalazło się podwójne łóżko wyróżnione minimalistycznym panelem ściennym z podświetleniem LED – idealnym, aby stworzyć zmysłowy i subtelny nastrój. W sypialni zaprojektowana została również pojemna szafa z dodatkowym, bocznym frontem, za którym kryje się pionowy odkurzacz. Dodatkowe miejsce do przechowywania powstało również w korytarzu.

Aranżacja mieszkania w kolorach ziemi – przepis na ponadczasowość

Aby mieszkanie w Poznaniu spełniało oczekiwania i marzenia inwestorów, konieczna była również estetyczna metamorfoza. Właściciele szybko uzgodnili, jak wyobrażają sobie kolorystykę wnętrz. Ze względu na to, że mieszkanie miało być przytulne, a jednocześnie modne i ponadczasowe, postawili na subtelne barwy ziemi. Klasycznej bieli i odcieniom drewna towarzyszą więc jasne i ciemne beże, brązy oraz szarości, a nawet odrobina zgaszonej zieleni. Aranżację uzupełniają także eleganckie detale w postaci matowego złota.

Przytulna sypialnia z dużymi oknami i jasnymi kolorami - komfort i styl

Pan domu wyobrażał sobie ponadczasową prostotę, minimalistyczne formy i skromny wystrój, natomiast pani domu marzyła o eleganckich zdobieniach i nieoczywistych detalach. Architektka Martyna Stranz stanęła więc przed wyzwaniem pogodzenia tych dwóch światów. Finalnie proste zabudowy meblowe zostały subtelnie ozdobione za pomocą frezowań na frontach i skrzydłach drzwiowych. Dzięki dążeniu do satysfakcjonujących obie strony kompromisów mieszkanie dla trzyosobowej rodziny zyskało spójny i oryginalny charakter.


Projekt: Martyna Stranz | stranzarchitektura.pl
Zdjęcia: Radek Słowik – Bilbil | bilbil.pl

Zobacz również: 46-metrowe mieszkanie na warszawskich Bielanach z odcieniem granatu | 47-metrowe mieszkanie w Gdańsku – nieoczywisty minimalizm

Nowoczesna łazienka w poznańskim mieszkaniu z drewnianymi akcentami
Łazienka w odcieniach szarości z pralką - elegancja i funkcjonalność
Minimalistyczna sypialnia z szafą w kolorze pudrowego różu
Salon z drewnianymi detalami i miękkimi teksturami - ciepło i wygoda
Elegancka i funkcjonalna kuchnia w odcieniach ziemi - serce domu
Zabudowa w przedpokoju 60-metrowego mieszkania w Poznaniu
Para białych drzwi w przedpokoju 60-metrowego mieszkania w Poznaniu