Zrealizowany na zlecenie prywatnej inwestorki projekt wnętrz w Gdańsku był debiutem Magdaleny Sikorskiej z m2o studio, jeśli chodzi o styl modern classic. Architektce udało się jednak połączyć absolutnie klasyczne, ponadczasowe elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami, co zaowocowało stworzeniem eleganckich wnętrz, niepozbawionych czysto modernistycznych aspektów.
Funkcjonalne wyposażenie nieoczywistej przestrzeni
Przeznaczone na wynajem mieszkanie w Gdańsku cechowało się stosunkowo kłopotliwym rozkładem. Aby uczynić je maksymalnie funkcjonalnym, inwestorka oraz architektka z m2o studio zdecydowały się na wykonanie większości zabudów, oraz mebli na zamówienie. Dzięki temu zyskały gwarancję najlepszego wykorzystania dostępnych powierzchni. Po wejściu do mieszkania wita nas wyjątkowo przestronny hol główny, wyposażony w wysokie zabudowy szafowe. W korytarzu po raz pierwszy pojawia się także motyw pionowych, wąskich karbowań przywodzących na myśl wyjątkowo urokliwe szczebelki.
Droga z holu prowadzi bezpośrednio do części dziennej, na którą składają się kuchnia oraz salon. W oczy rzuca się jednak elegancka sztukateria, zastosowana na sporej przestrzeni ściennej, oddzielającej strefę dzienną od sypialni. Z uwagi na nieoczywisty układ ścian, powtórzenie tego typu regularnego, prostokątnego motywu dekoracyjnego nieco uspakaja i poniekąd rytmizuje całość wystroju. Co istotne, sztukateria podsufitowa obecna jest w każdym aranżowanym pomieszczeniu (łącznie z łazienką), wprowadzając dodatkową spójność wizualną.
Klasyczna część kuchenna i sypialniana
W części kuchennej znalazła się klasyczna, prosta zabudowa. Kształt frontów nawiązuje bezpośrednio do szaf z przedpokoju. Nie zabrakło także motywu cienkich listewek, który zagościł na górnych szafkach z efektownie podświetloną witryną. Przełamaniem klasycznego wydźwięku mebli stało się wprowadzenie nowoczesnego elementu wysokich, wąskich lameli naściennych, które pojawiły się zarówno w holu, jak i w kuchni, stanowiąc poniekąd przedłużenie blatu niedużej wyspy.
Na niemal bliźniacze, sięgające sufitu szafy w zabudowie projektantka m2o studio zdecydowała się także w sypialni. Choć tak nieregularnie (bo zbudowane na planie wielokąta) pomieszczenie mogło stanowić spore wyzwanie pod kątem ustawności, Magdalenie Sikorskiej udało się zaaranżować je w ciekawy, a także praktyczny sposób. Na najszerszej i najdłuższej ścianie zawieszono telewizor, a także wyposażono ją w pokaźną zabudowę łączącą w sobie trzy głębokie przestrzenie szafowe. Ich fronty korespondują z tymi obecnymi w kuchni oraz holu. Z kolei najkrótsza ściana niemal w całości została zajęta przez duże, podwójne łóżko na bardzo wysokiej podstawie, co wizualnie wypełniło przestrzeń, nadając jej sporej dozy przytulności.
Modern classic w kolorach ziemi od m2o studio
Kluczem do skomponowania klasycznie eleganckiego, lecz zawierającego pewien twist nowoczesności mieszkania było stworzenie odpowiedniej bazy. Na podłodze zagościła więc ponadczasowa jodełka w nieoczywistym odcieniu beżu graniczącego z szarością. Zabudowy w holu wykonane zostały w ciekawym odcieniu kości słoniowej, który odznacza się od śnieżnobiałych ścian zarówno w korytarzu, jak i części dziennej. Na ten sam odcień nieco szarawego beżu pomalowano fronty kuchennych szafek, zachowując biały blat, okap oraz ozdobne lamele.
W strefie salonowej ustawiono kanapę o prostej formie, obitą jasnym materiałem z czarnymi elementami wykończeniowymi. Jej obecność dobrze podbija zarówno biały, kwadratowy dywan, jak też zasłony w ciepłym beżowym odcieniu kawy z mlekiem. Kolor ten powraca w sypialni, stając się jedną z największych dekoracji pomieszczenia, czyli zagłówkiem dużego łóżka. Została nim sama ściana, w całości obita przestrzennym, pluszowym wzorem pionowych karbowań. Z kolei łazienka w większości wykończona została bielą; projektantka m2o studio wybrała całkowicie gładką, białą podłogę, wąskie, wiszące szafki pod umywalkowe oraz zabudowę nad miską WC w tym samym kolorze. Uwagę przyciągają jednak wielkoformatowe kafle w strefie prysznicowej – kremowo marmurowe tło przyozdobione jest czarnymi oraz niebieskimi żyłami.
Tkaniny, złoto i marmur złotym środkiem elegancji
Sztukaterie, kolory bazujące na beżach i brązach oraz klasyczne meble z łatwością mogłyby przytłoczyć wystrój. Niemniej, projektantce z m2o udało się ożywić go typowo nowoczesnymi – czasem niemal futurystycznymi – elementami. Kolorem, który w znacznej mierze stanowi ozdobę samą w sobie, stało się złoto. W bardzo drobnej, minimalistycznej formie odnajdziemy je na wszystkich uchwytach szafek, stelażu ozdobnych, welurowych hokerów w kuchni oraz armatury w stylu retro (szczególnie zauważalnej w łazience, między innymi pod postacią imponującej deszczownicy).
Architektka wykazała się sporą odwagą, wybierając niecodzienne oświetlenie. Każda z lamp ma w sobie motyw kulistości i każda zawiera elementy złota, z wyjątkiem ultranowoczesnych kół świetlnych zawieszonych pod sufitem w salonie. To właśnie połączenie sznytu nowoczesności z ponadczasowymi formami oraz mięsistymi tkaninami pozwoliło na to, by spod skrzydeł m20 studio wyszło przytulne, lecz pełne elegancji wnętrze pozbawione zbędnego przepychu.
Produkty wykorzystane w projekcie:
Farby & tapety: tapeta w sypialni Vescom | farby Jeger
Sztukateria: Orac Decor
Farby: Jeger
Płytki: Tubądzin
Armatura: Grohe
Meble: kanapa w dużym pokoju Aris Concept | Hoker Cheri Bar Iker | stoliki kawowe Zuiver
Lampy: Cosmolight | Ramko
Uchwyty do szafek: Pap Deco
Obraz nad kanapą: Irina Vilim Art
Projekt: m2o studio | m2ostudio.pl
Wizualizacje: Waleria Samsonik
Zobacz również: Dom w stylu modern classic | Modern classic w stylowym apartamencie