Jak spełnić marzenie inwestorów o ukochanej czerni we wnętrzu o średnim metrażu? Jak sprawić, aby ten ponadczasowy kolor królował w przestrzeni, ale jej nie przytłoczył? Z takim wyzwaniem zmierzył się zespół pracowni HATCH Studio. Radykalnie ograniczona paleta barw obejmująca czerń, szarości i biel, połączona z mocnymi geometrycznymi formami i podziałami przestrzeni, zaowocowały niezwykle charakterną aranżacją, dzięki której 65-metrowe mieszkanie w Łodzi zyskało ponadczasowy klimat. Tę ciekawą, nowoczesną realizację sfotografowała Małgorzata Bartnik z xs studio.
Ponadczasowa czerń – wnętrza z wyrazistym charakterem
Głównym założeniem projektowym było wykorzystanie ukochanej przez właścicieli czerni w zrównoważony sposób tak, aby ciemny odcień był dominantą, ale nie przytłaczał przestrzeni. Czerń została połączona z jasnym betonem architektonicznym, szarościami i bielą, a także naturalnym drewnem, które pozwoliło nieco ocieplić wnętrza i nadać im głębi. Dzięki wykorzystaniu takich barw i surowych materiałów 65-metrowe mieszkanie w Łodzi nabrało industrialnego charakteru w nowoczesnym wydaniu.
W każdym z pomieszczeń czerń została wykorzystana w nieco inny sposób, co pozwoliło wyodrębnić różne strefy funkcjonalne w mieszkaniu i nadać im indywidualnego charakteru. Najciemniejszym i najbardziej nasyconym czernią pomieszczeniem stała się łazienka. Czarne, żłobione płytki ścienne zostały przełamane drewnianą podłogą i zabudową wanny oraz białą armaturą i sufitem. Klimatyczne, subtelne podświetlenie dopełniło elegancką, choć surową całość.
Geometryczne formy w nowoczesnym wydaniu
Odważną decyzję kolorystyczną uzupełniły równie ciekawe gry z geometrycznymi formami. Zespołowi projektowemu zależało na tym, aby uzyskać mocne i wyraziste geometryczne podziały w przestrzeni, co dało ciekawe efekty w aranżacji otwartej strefy dziennej. Nad kuchnią i salonem sufit został obniżony, aby ukryć podłączenie okapu nad wyspą kuchenną. Dzięki temu udało się wydzielić wysoki korytarz od części wejściowej z dużym lustrem i grafitowym sufitem. Nad resztą otwartej strefy sufit jest biały, podobnie jak ściany, co optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu przestronności.
Do najbardziej wyrazistych akcentów w salonie należy czarny, ażurowy regał, który został wykonany przez firmę Modern House Toruń, podobnie jak stalowe zabudowy. Szara sofa i zasłony równoważą nieco ciemne meble w tej części i nadają kolorystycznej głębi. W części kuchennej i jadalnianej kolorystyczny balans zapewnia naturalne drewno – w formie wykończenia wyspy kuchennej, elementu zabudowy i blatu jadalnianego stołu. Jego ciepły odcień świetnie kontrastuje z czarną kuchenną zabudową oraz okapem tuż nad wyspą.
65-metrowe mieszkanie w Łodzi – aranżacja pełna kontrastów.
Nie tylko kolory wyraźnie ze sobą kontrastują – równie ciekawe jest zestawienie kształtów. Mocną, prostą dynamikę strefy kuchennej – wyraźnie opartą na pionach i poziomach – przełamują kuliste lampy nieregularnie rozmieszczone nad jadalnianym stołem i lekkie, obłe krzesła. W łazience natomiast pomiędzy pionowo lub poziomo żłobione płytki wkrada się okrągłe lustro.
Pomieszczeniem, które zdaje się nieco łagodzić kontrasty, jest sypialnia. Utrzymana w różnych odcieniach szarości połączonych z naturalnym drewnem jest miejscem, które zapewnia ukojenie i spokój. Minimalistyczną aranżację z pojemną, białą zabudową i dużym, niskim łóżkiem uzupełnił drewniany stolik nocny i grafika od BLÄCK, oprawiona w ramę i ustawiona nonszalancko na podłodze. 65-metrowe mieszkanie w Łodzi jest funkcjonalną i przemyślaną przestrzenią z wyrazistym charakterem. W projekcie HATCH Studio czerń spaja całość i nadaje wnętrzom drapieżności, tak jak pragnęli tego inwestorzy.
Projekt: HATCH Studio | hatchstudio.pl
Zdjęcia: xs studio | xs-studio.pl
Zobacz również: 50-metrowe mieszkanie w Łodzi dla młodego mężczyzny | 42-metrowe mieszkanie w kamienicy na Saskiej Kępie