Uniwersalne wnętrze, które nie jest tworzone z myślą o konkretnych osobach, to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy, kto w swojej pracy zmierzył się z projektem przestrzeni pokazowej lub mieszkania na wynajem. Przed takim zadaniem stanęła także Beata Nicińska z pracowni DEKOBEA. Zaprojektowane przez nią pokazowe mieszkanie w jednej z bydgoskich inwestycji miało stać się przykładem funkcjonalnego wykorzystania ponad 66-metrowej przestrzeni. Nowoczesną aranżację z elementami stylu japandi sfotografował Krzysztof Turzyński z Turzyński Fotografia Wnętrz.
66-metrowe mieszkanie w Bydgoszczy
Beata Nicińska z pracowni DEKOBEA została zaproszona do współpracy przy zaprojektowaniu mieszkania pokazowego w jednej z nowych bydgoskich inwestycji. Głównym założeniem było stworzenie jak najbardziej funkcjonalnej aranżacji, która prezentowałaby możliwości 66-metrowego lokalu.
Mieszkanie składa się z czterech pomieszczeń i kuchni. W przypadku tego lokalu kuchnia stanowi część otwartej strefy dziennej. Mieszkanie posiada również balkon. Dzięki temu, że jest on przedłużeniem części dziennej, można wygodnie z niego korzystać w ciepłe dni – zjeść śniadanie, wypić poranną kawę, wieczorną lampkę wina, czy też zwyczajnie odpocząć.
Funkcjonalność – klucz do udanego projektu i dobrego życia
Mieszkanie zaprojektowane przez Beatę Nicińską z pracowni DEKOBEA miało przede wszystkim prezentować funkcjonalne możliwości tej przestrzeni. Podstawą do pełnego wykorzystania metrażu poszczególnych pomieszczeń jest dobrze zorganizowana strefa przechowywania. W pojemnej szafie gospodarczej udało się zmieścić odkurzacz, mop, deskę do prasowania oraz niezbędne przybory i chemię. W zabudowie znalazło się też miejsce na pralkę i suszarkę. Dzięki temu w łazience mogła stanąć wanna z deszczownicą oraz umywalka z dużym blatem. Udało się też zmieścić baterię bidetową tuż obok toalety w zabudowie z płyty meblowej.
Na uwagę zasługują także ciekawe rozwiązania wprowadzone w głównej sypialni. Do wnętrza pokoju prowadzi dwoje drzwi zlicowanych ze ścianą. Zostały one umieszczone po obu stronach podwójnego łóżka, dzięki czemu można wygodnie do niego dojść. W celu poprawy komunikacji między korytarzem z szafą a salonem sypialnia została skrócona o 60 cm. Mimo to, w pomieszczeniu udało się wygospodarować wygodną przestrzeń do pracy, którą tworzy umieszczony pod oknem długi blat wraz z pojemnymi szafkami. Ozdobą niewielkiej sypialni jest tapeta pokrywająca ścianę za łóżkiem.
Inspiracje stylem japandi, czyli organiczne elementy w nowoczesnej odsłonie
Kluczowy dla udanej aranżacji pokazowej był także styl. W końcu to on najczęściej decyduje o pierwszych wrażeniach, na podstawie których oceniamy przestrzeń. Mieszkanie musiało być „uniwersalne”, aby spodobało się odbiorcom z różnych grup i pokoleń. Jednocześnie projekt nie mógł być pozbawiony wyrazu – musiał przyciągać wzrok. W odpowiedzi na te potrzeby Beata Nicińska zaproponowała jasną i nowoczesną aranżację z elementami inspirowanymi stylem japandi, do których należą m.in. lamele czy kamienne okładziny.
W projekcie znalazło się również sporo elementów organicznych. W strefie dziennej pojawiają się modne łuki na ścianach. Zaokrąglone i obłe kształty mają swoją kontynuację w postaci mebli, dodatków oraz lamp. Dynamikę wzmacnia także asymetryczne rozmieszczenie linii oraz oprawa oświetleniowa – światła kierunkowe, punktowe i dekoracyjne nadają wnętrzom wyjątkowy klimat. Dzięki temu pokazowe mieszkanie urzeka nie tylko funkcjonalnością, ale także spójną, elegancką i ciepłą estetyką.
Projekt: DEKOBEA Beata Nicińska
Zdjęcia: Turzyński Fotografia Wnętrz | turzynskifotografia.pl
Zobacz również: 50 odcieni beżu w mieszkaniu Magdy Jagnickiej na warszawskim Mokotowie | 48-metrowe pastelowe mieszkanie w sercu Starego Miasta we Wrocławiu