To 70-metrowe dwukondygnacyjne mieszkanie to przestrzeń, która zachwyca zarówno swoją funkcjonalnością, jak i ponadczasową elegancją. To projekt, w którym każdy element został starannie przemyślany, tak aby spełnić wszystkie potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Zarówno przestrzeń do pracy, jak i odpoczynku zostały rozplanowane z dużą precyzją, zapewniając komfort i swobodę. Zaglądamy do wnętrza na warszawskiej Pradze zaprojektowanego przez pracownie MO Architekci – Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka.
70-metrowe dwukondygnacyjne mieszkanie wypełnione światłem
Jednym z kluczowych elementów tego projektu było wykorzystanie naturalnych materiałów, a także wprowadzenie jak największej ilości światła dziennego do wnętrza. Duże okna, umieszczone strategicznie, odegrały kluczową rolę w tym zakresie. Przeszklona antresola, będąca jednym z centralnych punktów projektu, przepuszcza obfitą ilość światła, które nieskrępowanie wypełnia przestrzeń i sprawia, że całe wnętrze wydaje się jaśniejsze, bardziej przestronne, otwarte i lekkie.
Zastosowanie pełnego przeszklenia na antresoli, a także jego kontynuacja wraz z drzwiami przesuwnymi na poziomie „0” pozwoliło na precyzyjne wydzielenie stref. Zamknięcie kuchni za pomocą eleganckich drzwi przesuwnych nadało elastyczności i prywatności, pozwalając na separację przestrzeni w zależności od potrzeb i sytuacji. W przestrzeni kuchni znalazło się miejsce na sporej wielkości stół usytuowany na tle regału wkomponowanego w wysoką część zabudowy meblowej. Wysublimowany styl zabudowy dopełniają złote detale w postaci mosiężnych uchwytów.
Przytulność okraszona sztuką – „jego wysokość salon”
Nieopodal kuchni na dole wnętrza znajduje się salon. Ponad 5-metrowe najwyższe z pomieszczeń nie utraciło na przytulności dzięki zastosowaniu tkanin filtrujących światło do wnętrz apartamentu. W samym centrum salonu znalazło się miejsce na wygodną, funkcyjną sofę, fotel oraz podnóżek. Klimat przestrzeni podkreślają eteryczne, a zarazem bardzo rzeźbiarskie formy oświetlenia idealnie wpisujące się w obszerną wysokość. Na ścianie strefy telewizyjnej nie zabrakło miejsca na sztukę oraz delikatne kinkiety nadające nastoju.
Całość jasnej kolorystyki uzupełnia naturalny odcień drewna na podłodze oraz w elementach meblowych zaprojektowanych przez pracownie. Na wyższą kondygnację apartamentu prowadza schody. Jest to element, który nie tylko łączy ze sobą dwie przestrzenie, ale także zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, oferują dodatkową przestrzeń do przechowywania pod biegiem stopni.
Trzy funkcje antresoli
Na górnym poziomie wnętrza można wyróżnić trzy kluczowe funkcje, które tworzą różnorodne i wyjątkowe strefy. Pierwszą z nich jest przytulna sypialnia, zapewniająca miejsce do odpoczynku i regeneracji. Tutaj, w otoczeniu spokoju i wyjątkowej atmosfery, można znaleźć błogi spoczynek po intensywnym dniu. Nastrój tej strefie nadaje delikatna grafika tapety, miękkie tkaniny i oświetlenie przy stoliku nocnym.
Kolejną funkcją jest obszar dedykowany pracy i hobby. Zaplanowany ergonomicznie i z dbałością o szczegóły i miejsce do przechowywania, obszar ten stwarza inspirujące środowisko, sprzyjające kreatywności i produktywności, zapewnia ono komfort i swobodę w wykonywaniu różnorodnych aktywności.
Strefa sypialni na górnej kondygnacji apartamentu została celowo oddzielona od strefy pracy i hobby, tworząc subtelny podział za pomocą ażurowej ścianki. Delikatna konstrukcja działa nie tylko jako element dekoracyjny, ale także pełni ważną funkcję w aranżacji wnętrza. Zapewnia prywatność i intymność, jednocześnie pozwalając na swobodny przepływ światła i powietrza. Jej struktura tworzy subtelną granicę, która nie narusza odczucia przestronności i lekkości wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu strefa sypialni staje się wyodrębnionym, spokojnym miejscem do odpoczynku, oddzielonym od innych funkcji, takich jak praca czy hobby.
Ważnym rozwiązaniem dla tej strefy jest także zastosowanie zasłon ze wspomaganiem elektrycznym. To rozwiązanie sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się maksymalnym komfortem i prywatnością w górnej części apartamentu. Spore przeszklenia mogą być dyskretnie zasłonięte w razie potrzeby, zapewniając intymność.
Elegancka łazienka
Wnętrze niewielkiej łazienki umieszczone na dole apartamentu zostało starannie skomponowane w jasnej kolorystyce, aby zachować spójność z całym projektem. Przeważające kolory to delikatna biel, która odbija światło i dodaje przestrzeni optycznej lekkości oraz drewno, które nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Pojawiają się tu również złote akcenty w postaci armatury oraz mosiężne uchwyty, które wyraźnie dodają elegancji, nawiązując tym samym do pozostałych detali w apartamencie.
Tworzymy azyl bezpieczeństwa, przestrzeń do życia w miejskiej dżungli, miejsca do spełniania pasji. Wszystko w akompaniamencie funkcjonalnych rozwiązań, ponadczasowych materiałów unikatowego detalu i sztuki, która buduje nastrój – podkreślają Magdalena Statnik i Oskar Włodarek.
Projekt: MO Architekci | mo-architekci.pl
Zdjęcia: Aleksandra Dermont | aleksandradermont.com
Zobacz również: 50-metrowe mieszkanie w Olsztynie jako odskocznia od pracy w Warszawie | 50-metrowe mieszkanie dla fotografa w samym sercu Nowej Huty w Krakowie