Nieoczywiste kolory natury, oryginalne patterny, ponadczasowe materiały i funkcjonalne rozwiązania – wszystko to znajdziemy w jednym z mieszkań we wrocławskich Ogrodach Grabiszyńskich. 71-metrowe mieszkanie inspirowane Wschodem zaprojektowały architektki z pracowni Kamiko – Iga Kostrzewska i Karolina Maj. Wnętrze, w którym spotykają się inspiracje stylem japandi, industrialnym oraz minimalizmem sfotografowała Judyta Draganek ze studia Kadry Proste.
Mieszkanie inspirowane Wschodem – azyl dla pary, która lubi smakować życie
71-metrowe mieszkanie przy Parku Grabiszyńskim powstało z myślą o miłośnikach gotowania, podróży, designu i wycieczek rowerowych. Para marzyła o ciepłym azylu oraz wygodnej przestrzeni do pracy i tworzenia, dlatego pierwszy etap pracy nad projektem obejmował spore zmiany w układzie funkcjonalnym. Zmodyfikowano układy i metraże łazienki oraz sypialni, co pozwoliło wygospodarować w przedpokoju przestrzeń na pojemną szafę łączącą funkcję gospodarczą z garderobą. Ponadto kuchnia została otworzona na salon i przedpokój i w ten sposób udało się stworzyć miejsce do spotkań z bliskimi.
Zaprojektowane przez pracownię Kamiko wnętrze z założenia miało być eklektyczne. Na 71-metrach spotkały się inspiracje minimalizmem, stylem industrialnym i nurtem japandi, będącym połączeniem wpływów skandynawskich z japońskimi. Wnętrze pełne jest naturalnych materiałów – kamienia, drewna, czy rattanu. Ich faktury tworzą zmysłowy, ciepły klimat uzupełniony nieoczywistą paletą barw, w której główne akcenty stanowią odcienie koloru morskiego i szałwiowego. Oryginalny charakter wprowadzają także inspirowane Wschodem patterny tapet, tkanin i dekoracji.
Życie w równowadze – harmonijna i funkcjonalna przestrzeń mieszkania
Mieszkanie inspirowane Wschodem to nie tylko kompozycja wzorów i barw, ale także kierunków. Horyzontalny układ zarysowują słoje drewna, kafelki na pasie kuchennym, szyba flutes przy regale i dekoracja ścienna z delikatnym wzorem fali za łóżkiem. Przełamaniem stały się natomiast zastosowane gdzieniegdzie pionowe patterny. Równowaga pionów i poziomów stworzyła podstawę harmonijnej aranżacji, którą dopełnił staranny plan funkcjonalny z dużą ilością miejsca do przechowywania. Dzięki niemu w mieszkaniu panuje ład i wygoda.
Kluczowe zabudowy zostały umieszczone w długim przedpokoju w kształcie litery “L”. Tam wytyczono trzy szafy dostosowane do potrzeb właścicieli. Naprzeciwko wejścia znalazła się ukryta we wnęce garderoba z wysuwanym systemem, a w przejściu umieszczono długą zabudowę z częścią gospodarczą, pralnią i magazynem. W czarnej ścianie we wnęce powstało także miejsce na odkurzacz. Wejście do łazienki zostało wkomponowane w zabudowy tak, by uzyskać spójność powierzchni. W łazience oprócz funkcjonalnych mebli powraca też znany z przedpokoju morski odcień – w postaci mozaiki za industrialnym lustrem.
Serce domu – otwarta strefa dzienna przyjazna spotkaniom z bliskimi
Sercem domu bez wątpienia stała się obszerna kuchnia oddzielona od przedpokoju poprzez stalowy regał. Powiększenie przestrzeni roboczej o półwysep pozwoliło stworzyć miejsce, w którym para może wspólnie cieszyć się pasją do gotowania. Przedłużeniem strefy kuchennej, wyraźnie zaznaczonej ciemną zabudową, jest duży, jadalniany stół. To przy nim właściciele spotykają się z bliskimi, by smakować różnorodne dania i grać wspólnie w planszówki. Otwartą przestrzeń dzienną uzupełnia także strefa wypoczynkowa z wygodną sofą, a dekoracją stał się wpółotwarty, podwieszany regał.
Intymną częścią mieszkania jest natomiast sypialnia urządzona w ciepłych, przytulnych i naturalnych kolorach. Oryginalny i niezwykle subtelny klimat tworzy w niej tapeta z delikatnym wzorem fali z połyskiem oraz umieszczone na jej tle okrągłe lampy. Dekoracyjnym elementem jest także duża szafa z rattanowymi frontami. Minimalistyczne mieszkanie inspirowane Wschodem w wysublimowany sposób łączy funkcjonalność z nieoczywistą estetyką. W ten sposób powstało niezwykle harmonijne wnętrze pełne naturalnych materiałów i kolorów, które koją.
Wybrane marki wykorzystane w projekcie:
- Farby&tapety: Flugger, Eijffinger
- Podłoga: Quercus podłogi
- Płytki: WOW design , Raven
- Armatura: Omnires, Franke
- Oświetlenie: Ideal Design, Shilo, Foscarini
- Meble: S&T Meble, MOMA studio, Sits, Woodica
- Wykonawca ogólnobudowlany: Nanowo pod klucz
Projekt: Pracownia Kamiko | kamiko.studio
Zdjęcia: Judyta Draganek – Kadry Proste | kadryproste.pl
Zobacz również: Oaza spokoju w sercu Poznania – mieszkanie wypełnione światłem | 92-metrowe wrocławskie mieszkanie z widokiem na Odrę