Brutalistyczna architektura, mimo swojej surowości, ma w sobie coś intrygującego. To właśnie w tego typu apartamentowcu z lat 70. w Pradze znajduje się mieszkanie, o którego aranżację, doskonale zresztą komponującą z zewnętrznym stylem nieruchomości, zadbała pracownia Plus One Architects. Ten projekt to połączenie eleganckiej bieli, dodającej wnętrzu przestronności i ciemnego dębu, podkreślającego charakter wnętrza.
Brutalistyczny potencjał w nowoczesnej aranżacji
Ponad siedemdziesięciometrowa przestrzeń zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Architekci zdecydowali się na wyeksponowanie betonowych kolumn, które są częścią nośną konstrukcji budynku. Sporą zmianą w układzie funkcjonalno-przestrzennym było także powiększenie łazienki kosztem pomieszczenia technicznego. Dzięki temu inwestorzy mogą cieszyć się przestronnością domowego SPA.
Mimo usunięcia pomieszczenia, w którym można składować rzeczy, które nie są na co dzień potrzebne, a jednak chce się mieć je pod ręką, domownicy mogą cieszyć się wygodnym miejscem do przechowywania. To dzięki sprytnemu zagospodarowaniu szerokiego korytarza oraz przedpokoju. W tych pomieszczeniach znalazł się zestaw pojemnych szaf wnękowych.
Kuchnia, czyli centrum całego mieszkania
Najważniejszą częścią strefy dziennej jest kuchnia, która jednocześnie stanowi centrum całego mieszkania. Całość jest utrzymana w elegancko-funkcjonalnym stylu, którego bazą są takie materiały, jak dąb, a także betonowa płyta z ciemnobrązowymi kamieniami. Kulinarne królestwo wieńczy praktyczna wyspa, która niejako oddziela kuchnię od salonu.
A skoro już o materiałach wykończeniowych mowa, to nie sposób wspomnieć również o innym, interesującym surowcu w tej aranżacji. Jest nim metal, który zagościł w każdym pomieszczeniu, między innymi w formie regału na książki, krzeseł barowych w kuchni oraz stolików nocnych w sypialni. Całość wieńczą neutralne kolory, które są doskonałym tłem dla kolorowych dzieł sztuki, zdobiących wnętrze całego mieszkania.
Subtelny podział na strefę dzienną i prywatną
Cała przestrzeń została podzielona na strefę dzienną oraz prywatną. W obu z nich nacisk położono na wydobycie przestrzeni oraz otwartość. Projektanci z pracowni Plus One Architects zdecydowali się na zamontowanie przeszkleń, znajdujących się nad drzwiami prowadzącymi do każdego pomieszczenia, nawet kuchni i toalety. Ten zabieg aranżacyjny zapewnia swobodny przepływ światła dziennego.
Powiększona łazienka została zaprojektowana w ciemniejszych kolorach. Funkcjonalno-dekoracyjnym elementem wyposażenia są tutaj urządzenia sanitarne ze stali nierdzewnej. Sypialnia to kontynuacja biało-dębowej elegancji. Obie części mieszkania łączy wspólny mianownik w postaci dębowej podłogi i wylewki betonowej. Na funkcjonalność przestrzeni wpływają nie tylko praktyczne rozwiązania aranżacyjne, ale również fakt, że cała przestrzeń wyposażona jest w meble wykonane na zamówienie.
Biało-dębowa wariacja projektu Plus One Architects to funkcjonalność w niezwykle estetycznej i przestrzennej odsłonie. Cechą szczególną tego wnętrza jest także aranżacyjna nieoczywistość – tutaj lekko industrialny charakter miesza się z ciepłym minimalizmem oraz uniwersalnością w postaci neutralnej palety barw.
Projekt: Plus One Architects | p1a.cz
Zdjęcia: Radek Úlehla | radekulehla.com
Zobacz również: Tak mieszka młoda, zapracowana para – 60-metrowe mieszkanie w Częstochowie | 228-metrowa przestrzeń z widokiem na Pragę – miejsce do życia, pracy i dobrej zabawy