Mieszkanie przy ulicy Mostowej w Krakowie to lokal o sporym metrażu. Na 74-metrach kwadratowych znajduje się 5 pomieszczeń urządzonych w eklektycznym stylu. Projekt mieszkania wykonali architekci ze studia projektowego One Desk! Urzekł ich przede wszystkim niesamowity klimat wnętrza oraz samej kamienicy. Najtrudniejszym zadaniem projektowym, przed którym stanęli twórcy projektu, było otwarcie dość ciasnej i ciemnej przestrzeni strefy dziennej, a w dalszej kolejności odpowiednie jej doświetlenie. Czy ten efekt udało się uzyskać? Finalny wygląd mieszkania w krakowskiej kamienicy doskonale oddają barwne fotografie wykonane przez Migdał Studio.
Zapewnienie dostępu do światła
Pierwszy etap prac polegał na usunięciu ściany pomiędzy salonem a kuchnią, a następnie wybiciu dodatkowego otworu pomiędzy salonem a sypialnią. W pierwotnej wersji w miejscu tym znajdowała się nisza z piecem kaflowym. Chcąc uniknąć bezpośredniego połączenia salonu z sypialnią, twórcy projektu zaaranżowali na styku tych dwóch pomieszczeń dodatkowy korytarz. Znalazło się w nim miejsce na domowe biuro, spiżarnię oraz szafę.
Kluczowym założeniem projektu było zapewnienie dostępu do zachodniego światła, które wpadało do mieszkania przez okno znajdujące się tuż przy drzwiach wejściowych. Doskonałym rozwiązaniem okazała się szklano-stalowa ściana, oddzielająca strefę holu wejściowego od kuchni. Jej kształt i kolor nawiązuje do stylu kamienicznych werand.
Najbardziej charakterystycznym elementem formalnym wnętrza są jednak dwa wysokie otwory ścienne, zwieńczone łukami. Jednym z nich, jest wspomniany już dodatkowy otwór pozwalający uzyskać dodatkowe, pośrednie doświetlenie części dziennej. Zwieńczenie zarówno nowego otworu, jak i istniejącego przejścia łukiem okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ podczas prac budowlanych odkryto w tych miejscach oryginalne, ceglane przesklepienia.
Klasyczne materiały
Wykorzystane w projekcie materiały nawiązują do klasycznego, XIX-wiecznego wnętrza mieszczańskiego. Doskonałym tego przykładem są dwuskrzydłowe, białe drzwi czy dębowy parkiet ułożony w klasyczną ,,jodełkę”.
Przełamaniem dla klasycznych elementów jest kolor – czasem pastelowy i delikatny, miejscami intensywny i głęboki. Biel, beże i odcienie brązu stanowiące bazę we wnętrzu doskonale kontrastują z burgundową komodą, niszą wejściową w odcieniu ultramaryny czy szmaragdową szafą w korytarzu.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są jednak fronty szafek kuchennych w odcieniu mosiądzu. Zostały one wykonane na wymiar aż w Bieszczadach. Mosiężny jest także kinkiet zawieszony nad zlewem kuchennym.
Eklektyczne dodatki
Eklektyzm i kontrasty doskonale widać także w doborze mebli i dodatków. Przeważająca większość wybranych mebli w mniejszych lub większym stopniu nawiązuje do stylu vintage. We wnętrzu bez problemu można doszukać się także elementów rodem z PRL-u (fotel i komoda w salonie, szafka pod umywalką w łazience, krzesła i stół w części jadalnianej).
Niepowtarzalny charakter wnętrza oddają także dodatki i dekoracje. Na pierwszym miejscu należy wymienić oryginalne grafiki na ścianach. Nieprzypadkowy jest dobór tekstyliów – kolorowe poduszki, a zwłaszcza dywany sprawiają, że wnętrze mieszkania przy ulicy Mostowej w Krakowie wydaje się bardziej przytulne. Ciekawym akcentem są także rośliny – zarówno te w dużych donicach ustawionych na podłodze, jak i te zwisające z mebli, które idealnie dopełniają ten ciekawy projekt!
Projekt: One Desk | one-desk.pl
Zdjęcia: Migdał Studio | migdalstudio.com
Zobacz również: 88-metrowe wnętrze na Mokotowie inspirowane światem Alicji w Krainie Czarów | 55-metrowe mieszkanie na warszawskim Wawrze – tu królują ciemne kolory