To dwupoziomowe mieszkanie o powierzchni ponad 80-metrów kwadratowych znajduje się w Krakowie i zostało zaprojektowane jako harmonijna przestrzeń dla młodego małżeństwa. Wnętrze inspirowane jest filozofią japandi, która coraz częściej wykracza poza ramy wnętrzarskie, stając się niejako stylem życia. Projektantka Kamila Palmowska zastosowała proste, stonowane wzornictwo i stworzyła zbalansowaną przestrzeń.
Wnętrze w stylu japandi
W tym 80-metrowym mieszkaniu dominują ciepłe tonacje w kolorach ziemi. Użycie naturalnych materiałów, znacznej ilości drewna, kamienia, dodatków, mebli oraz tekstyliów plecionych z naturalnych włókien, wprowadza do domu przytulny klimat. Rattanowe, papierowe i szklane oświetlenie w różnych odsłonach zaklina nudę, jednocześnie nie zapominając o filozofii zen. Osobistego charakteru wnętrzu nadają książki, pamiątki z licznych podróży właścicieli, obrazy czy ręcznie wykonana ceramika. Ważną rolę ogrywają rośliny, organiczne kształty i trwałe materiały, które kojąco wpływają na samopoczucie domowników.
Kuchnia w kolorze klasycznego orzecha amerykańskiego
Sercem domu jest bez wątpienia kuchnia w kolorze klasycznego orzecha amerykańskiego o wyraźnym, pionowym usłojeniu. Blat kuchenny wykonany został z naturalnego marmuru o szlachetnym, subtelnym wzorze. Kamień pojawił się również na ścianie w formie niewysokiego „kołnierza” tak, aby podkreślić minimalistyczną stylistykę zabudowy. Dla przełamania nowoczesnej powściągliwości, projektantka postawiła na akcenty utrzymane w duchu retro – ceramiczne, delikatnie zaoblone włączniki światła oraz gniazdka czy stylizowana mosiężna bateria kuchenna, nadają przestrzeni wyjątkowego klimatu.
Przełamanie drewnianej, dolnej zabudowy, stanowi ciąg szafek wiszących w kolorze ciepłego beżu. W projekcie tej kuchni nie mogło zabraknąć otwartego przechowywania – półki konsekwentnie zamykające górną strefę, stały się kluczowym miejscem do eksponowania ulubionych przedmiotów, między innymi pokaźnej kolekcji ceramiki – w znacznej części własnoręcznie wykonanej przez właścicielkę mieszkania.
Centrum spotkań towarzyskich stanowi drewniany, rozkładany, okrągły stół wykonany na zamówienie, wokół którego dostojnie zgromadziły się minimalistyczne, gięte krzesła nawiązujące do klasycznego, duńskiego designu. Wzrok przyciąga stożkowata podpora blatu stołu, pokryta rytmicznymi frezowaniami w postaci lameli. Skąpana w słońcu jadalnia płynnie przechodzi w strefę dzienną.
Harmonia aranżacji
Stonowana kolorystyka w roli głównej stała się świetną bazą dla lekkich kontrastów, które skutecznie ożywiają, lecz nie burzą harmonii aranżacji. Do części wypoczynkowej zaprasza welurowa sofa w żywym, zielonym obiciu. Centralnym miejscem do przechowywania w salonie stał się regał inspirowany latami 50. i 60. ubiegłego wieku. Charakterystycznym punktem mieszkania jest kominek, który tworzy niecodzienny, domowy klimat. Biel ścian została wzbogacona o humorystyczną pracę Jakuba Zasady, śmiało flirtującą z „Lolitą” – plakatem filmowym Bartosza Kosowskiego, który na dobre zagościł w strefie jadalniano-kuchennej.
Harmonijna paleta kolorów
Niewielkich rozmiarów toaleta gościnna na parterze będąca konsekwentnym połączeniem harmonijnej palety kolorów to prawdziwa oaza spokoju. Wielkie płyty z wzorem surowego lastryko, będące płynną kontynuacją podłogi w przedpokoju, świetnie komponują się z elementami drewna i szczotkowanego mosiądzu. Lekkości nadaje zaoblona szafka umywalkowa, która świadomie powtarza motyw pionowych podziałów, nawiązując do stołu w jadalni. Niesymetryczne lustro w parze ze szklaną lampą z nieregularnym, dmuchanym kloszem wprowadzają nutę figlarności.
Na pierwszą kondygnację mieszkania prowadzą minimalistyczne schody. Półpiętro oświetla pokaźnych rozmiarów lampa Formakami od &Tradition. Klosz wykonany z białego ryżowego papieru, z elementami z drewna dębowego barwionego na czarno, przypomina efektowny lampion azjatycki. Przestrzeń między piętrami zdobi płótno autorstwa właścicielki mieszkania – od lat zafascynowana twórczością Henri Rousseau, stworzyła żywą kompozycję, w której króluje motyw dżungli, doskonale wpisujący się w podróżniczy styl życia mieszkańców. Teraz przeniesiemy się na pierwsze piętro, które zajmuje sypialnia, prywatna łazienka, garderoba oraz pokój gościnny.
Delikatna i jasna sypialnia
Sypialnia jest delikatna i jasna. Stanowi azyl, ucieczkę od zgiełku miasta oraz spokojne miejsce przeznaczone do odpoczynku i wyciszenia. Już na samym wejściu, uwagę przykuwa łóżko z zagłówkiem wykończonym plecionką rattanową. Intymnego charakteru nadaje plakat „Kiss II” autorstwa Roberta Kuty przedstawiający uproszczoną interpretację tematu pocałunku w sztuce. Znaczna większość dodatków znajdujących się w mieszkaniu ma dla domowników sentymentalne znaczenie.
Stonowana kolorystyka sypialni została wzbogacona o żywy akcent w postaci ręcznie plecionego kilimu przywiezionego przez właścicieli podczas jednej z podróży do Kapadocji. Minimalistyczne kinkiety w formie kul, razem z zaoblonymi detalami zagłówka, tworzą eklektyczną, intrygującą całość.
Stylowa łazienka
W łazience na piętrze pierwsze skrzypce gra pokaźnych rozmiarów, wykonana na wymiar, betonowa umywalka typu koryto. Szarość surowego materiału ociepla szafka wykonana z orzechowego forniru. Łazienka wyróżnia się spójną, spokojną beżową-brązową gamą. Wielkoformatowe płyty o strukturze cementu w dwóch, przenikających się odcieniach, dzięki wypukłej powierzchni, idealnie współgrają z delikatnym, rozproszonym światłem. Nieregularna, falująca struktura płytek została kontynuowana pod prysznicem w postaci drobnych, prostokątnych formatów zachwycających gradientowym dialogiem piaskowych odcieni.
Wszystkie te elementy sprawiają, że powstała przyjemna i przytulna przestrzeń, która zachęca do relaksu i odpoczynku po intensywnym dniu. Harmonia, która panuje we wnętrzu, pozwala na oderwanie się od codzienności i zanurzenie w błogim spokoju. Wszystkie elementy zostały starannie dobrane, aby stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń, która idealnie odzwierciedla styl życia właścicieli.
Projekt i zdjęcia: Kamila Palmowska | kamilapalmowska.com
Zobacz również: Wnętrze domu w Gdańsku dla 4-osobowej rodziny inspirowane Maroko i Indonezją | Przytulne mieszkanie na poddaszu urokliwej kamienicy w Kołobrzegu