Kolejna z historycznych poznańskich kamienic zyskała nowe życie! Wszystko dzięki Reformie Nieruchomości, która podjęła się odrestaurowania budynku z 1906 roku, a także aranżacji jego wnętrz, aby wkrótce mogły one znaleźć nowych właścicieli. 92-metrowe mieszkanie w eklektycznej aranżacji inspirowanej secesją jest doskonałym przykładem na to, jak nowoczesność może dialogować z pięknem dawnego budownictwa. Wnętrze wypełnione sztuką sfotografowała Lidia Ostrowska ze Studia Miasto.
Nowe życie w odrestaurowanej kamienicy w Poznaniu
92-metrowe mieszkanie w eklektycznej aranżacji inspirowanej secesją znajduje się na poznańskiej Wildzie w jednej z kameralnych kamienic. Budynek pochodzący z 1906 roku został odrestaurowany przez spółkę Reforma Nieruchomości. Spółka zajmująca się od lat rewitalizowaniem poznańskich kamienic odpowiada również za projekt wnętrza. Ważnym aspektem projektu była uniwersalna funkcjonalność. Typowy dla kamienicy układ z szerokim korytarzem i osobnymi wejściami do poszczególnych pomieszczeń został zachowany, dzięki czemu w mieszkaniu dobrze odnajdą się zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary lub single, którym zależy na wydzieleniu przestrzeni dziennej, nocnej i gabinetu lub pokoju dla gości.
Obecna aranżacja zakłada praktyczny podział na sypialnię z prywatną przestrzenią kąpielową, dwa niezależne pokoje, łazienkę z prysznicem oraz strefę dzienną obejmującą przestronny salon z aneksem kuchennym i balkonem. To właśnie salon jest najbardziej reprezentacyjną przestrzenią mieszkania. Króluje w nim odrestaurowany piec kaflowy w towarzystwie oryginalnej sztukaterii wybarwionej na kolor miodowy. Elementy historyczne zostały połączone z nowoczesnością w postaci wygodnej sofy w koniakowym odcieniu, pochodzącej z salonu Sofa & Friends. Ciepłą paletę uzupełniają miedziane i złote elementy ławy, stołu i lamp, wyeksponowane na tle grafitowej ściany z oknami.
92-metrowe mieszkanie w eklektycznej aranżacji inspirowanej secesją
Główną inspiracją wyznaczającą kierunek całej aranżacji stał się secesyjny piec kaflowy oraz odrestaurowane sztukaterie, fasety oraz oryginalne, drewniane drzwi wejściowe i podłogi. Dzięki pracom restauracyjnym piękno dawnego budownictwa, które zachowało się we wnętrzu poznańskiej kamienicy, zostało na nowo wydobyte. Nowa aranżacja wyeksponowała także charakterystyczną dla starego budownictwa wysokość pomieszczeń – 325 cm. Wszystko to za sprawą dużych lamp z wieloma punktami świetlnymi, które łączą tradycję z nowoczesnymi formami. Nawiązaniem do przeszłości są również wybrane kolory ścian w jasnych i ciepłych tonacjach.
Umiejętne połączenie nowoczesnych rozwiązań z tradycyjnym mieszczańskim charakterem secesyjnego wnętrza jest wyraźnie widoczne w aranżacji głównej sypialni. Tam znalazły się oryginalne meble art déco znalezione w tej kamienicy. Przy renowacji nadano im ten sam odcień, jaki mają sosnowe deski podłogowe. Z kolorem drewna doskonale łączy się złoto z wiszącego nad łóżkiem nowoczesnego obrazu od Vinci Art Gallery. Sosnowa podłoga spaja część sypialnianą z prywatną łazienką. Drewniane wykończenie płytek naściennych, fotel i wolnostojąca wanna na lwich nogach sprawiają, że pokój kąpielowy jest kojący i przytulny.
Sztuka nowoczesna we wnętrzach – energetyczne i drapieżne dekoracje
Pozostałe dwa pokoje są urządzone w dość spokojnej i neutralnej stylistyce. Odważnym przełamaniem stonowanych wnętrz jest nowoczesne malarstwo współczesnych artystek. W mieszkaniu znajdziemy prace: Beaty Pflanz, Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, Joanny Głażewskiej, Iriny Vilim, Małgorzaty Bieniek i Katarzyny Środowskiej. Wszystkie obrazy pochodzą z poznańskiej galerii sztuki Vinci Art Gallery. Energetyczna kolorystyka obrazów doskonale łączy się z nowoczesnym wzornictwem. Do artystycznych perełek nadających aranżacji charakteru należy także tkana poduszka z motywem malarstwa Van Gogha. W łazienkach pojawiają się natomiast plakaty młodej graficzki – La Poire.
Odrębna łazienka z prysznicem jest utrzymana w zbliżonej do pokoju kąpielowego stylistyce i kolorystyce. Wyróżnia ją jednak większa funkcjonalność zaplanowana z myślą o różnych potrzebach przyszłych domowników. Nowoczesne wyposażenie takie jak czarne lustro oraz minimalistyczna lampa korespondują z czarno-białymi kaflami – typowymi dla secesji. Każde z pomieszczeń wyróżnia się oryginalnym charakterem opartym na połączeniu tradycji ze współczesnością. Odrestaurowane elementy historycznego budownictwa, meble z epoki czy dodatki takie jak kryształowe lustro świetnie prezentują się w towarzystwie najnowszej sztuki i nowoczesnego wzornictwa, tworząc odważną i eklektyczną całość.
Projekt: Reforma Nieruchomości | reforma.nieruchomosci.pl
Zdjęcia: Lidia Ostrowska | studiomiasto.pl
Zobacz również: Mieszkanie na poddaszu w centrum poznańskich Jeżyc – przestronny open space | 80-metrowe mieszkanie na Dolnym Mokotowie w kolorach Hiszpanii