Aranżacja wnętrz domu w Walbrzychu o łącznej powierzchni 160m2 wykonana została na prywatne zlecenie pary inwestorów z trójką dzieci. W zamyśle projekt łączyć miał w sobie odświeżającą nowoczesność, przytulne i klimatyczne boho, a także możliwie jak najwięcej naturalnego światła. Dzięki świetnie rozplanowanym oknom zarówno standardowym, jak i dachowym projektanci Anna Smardz z Marmur Studio zyskała niepowtarzalną okazję do wydobycia potencjału przy pomocy mało oczywistych, choć wyjątkowo intrygujących rozwiązań.
Rozświetlona aranżacja wnętrz domu w Wałbrzychu
Wkład Marmur Studio w finalizację mieszczącego się w Wałbrzychu projektu rozpoczął się już na etapie budowy domu. Między innymi dlatego Annie Smardz udało się dopasować przestrzeń niemal idealnie pod wymogi stylu nowoczesnego. Najlepszym dowodem na skuteczne powołanie tej idei do życia stała się ogromna, otwarta na przestrzał przestrzeń dzienna (na którą składa się kuchnia z jadalnią oraz sporych rozmiarów salon), powiększona dodatkowo wysokimi oknami, wliczając w to przeszklenie skosów sufitowych. Duża ilość naturalnego światła obecna jest praktycznie w każdym pomieszczeniu, wliczając w to łazienkę oraz przestronny hol prowadzący zarówno do strefy dziennej, jak i pokojów sypialnych mieszkańców.
Co istotne, konkretny zamysł projektantki na aranżowaną przestrzeń zauważyć można w kilku nieoczywistych, czysto architektonicznych rozwiązaniach. Nad kanapą w salonie powstał przypominający część podwieszanego sufitu dekoracyjny stelaż na wiszącą zieloną roślinność doniczkową. Z kolei w pomieszczeniu gospodarczym, pełniącym rolę pralni, znajduje się wyjście na ogród. Najlepszym dowodem konsekwencji w planowaniu przestrzeni jest intrygujący, rozciągający się na całą długość ściany RTV postument. Zgodnie z myślą inwestorów, gdy ich pociechy podrosną, stanie się on podestem do prowadzących na antresolę schodów.
Fuzja boho i nowoczesności od Marmur Studio
Otwarta, przestronna i doskonale doświetlona przestrzeń stała się swoistą sceną, na której wybrzmieć zdołało interesujące połączenie minimalistycznego designu z przytulnymi elementami charakterystycznymi dla stylu boho. W nurcie nowoczesności zaaranżowana została cała kuchnia oraz większość sąsiadującej z nią jadalni – proste, graficzne formy mebli, ich gładkie fronty oraz lekkie krzesła doskonale wpisują się w podstawowe założenia wnętrz projektowanych w nowoczesnym stylu.
W podobnym klimacie utrzymano także łazienkę, w której zarówno szafki, jak i sprzęty są w stylu całkowicie minimalistycznym. Z kolei w salonie największą uwagę przyciąga wspomniany już wcześniej dekoracyjny segment nad kanapą oraz postument RTV, przyozdobiony wąskim, otwartym i pozłacanym regałem z drewnianymi półkami.
Nurt boho najbardziej zauważalny jest w salonie oraz głównej, należącej do inwestorów sypialni – jego obecność odczuć można głównie dzięki doborowi tkanin. W przestrzeni nocnej uwagę przyciągają długie, lejące zasłony – wykorzystane także w jadalni – oraz pasująca do nich narzuta na łóżko, wykończona dekoracyjnym wystrzępieniem. W nurt boho wpisują się także wykonane z materiału przypominającego drewno przestrzenna wisząca lampa oraz krzesło z siedziskiem stworzonym z plecionki.
Centralnym punktem salonu stała się natomiast sporych rozmiarów niska kanapa o prostej formie, obita bladozielonym materiałem, wspaniale korespondującym z obecną w każdym pomieszczeniu roślinnością. Całość wnętrza ocieplono rustykalnym, wyplatanym dywanem, dobrze współgrającymi z nim poduszkami ozdobnymi oraz elementami jasnego drewna pod postacią owalnego stolika kawowego, oraz klosza wysokiej lampy stojącej, z którymi dobrze zgrywa się solidnie wykonany stół jadalniany.
Nieoczywisty dobór kolorów drogą do inspirujących przestrzeni
W wałbrzyskim domu trudno o wskazanie jednego, głównego motywu kolorystycznego. Na wprowadzenie kilku dominujących barw pozwoliło zastosowanie stonowanej, klasycznej bazy: większość ścian skąpano w neutralnych beżach, z kolei podłogi, listwy oraz drzwi wykończono dębowym drewnem. Wyjątkiem stała się część salonowa, w której zdecydowano się na odpowiednie pod ogrzewanie podłogowe wielkoformatowe płytki o szarym, surowym wydźwięku, świetnie korespondującym z nowoczesnymi elementami wystroju.
Jednymi z najbardziej zauważalnych na tle neutralnej bazy kolorów są głęboki granat, przygaszony, pudrowy róż oraz zieleń. Na obecność pierwszej z barw projektantka z Marmur Studio zdecydowała się w kuchni, gdzie zagościła ona na części gładkich frontów szafek i kuchennej wyspy. Elegancję dodatkowo podkreślono złotymi, drobnymi uchwytami oraz wzorem białego marmuru o ciemnych żyłach, który pojawił się między innymi na blacie roboczym. Granat pojawił się także w sypialni głównej inwestorów, gdzie został on zestawiony z drugą kluczową dla aranżacji barwą, jaką jest pudrowy róż.
Został on wykorzystany zarówno w pościeli, jak i na sięgających ziemi zasłonach, które wybrano również do strefy kuchenno-jadalnianej, także jako welurowe obicia krzeseł. Ostatnia z przewodnich barw – zieleń – została wprowadzona do projektu poprzez wspomniane wcześniej rośliny, kanapę, oraz cegiełkowe, błyszczące płytki zastosowane na sporej przestrzeni w łazience.
Umiejętne połączenie dwóch, pozornie odległych od siebie stylów sprawiło, że Marmur Studio stworzyło wyjątkowo przytulne, choć unikatowe wnętrze. Rozwiązania zarówno dekoratorskie, jak i czysto architektoniczne, konsultowane z inwestorami od początku budowy domu, zaowocowały powstaniem wyjątkowego miejsca, którego potencjał umożliwi przyszłe przearanżowania, pozwalając na ewolucję przestrzeni wraz z upodobaniami mieszkańców.
Projekt: Marmur Studio | marmurstudio.com
Zdjęcia: Maciej Lulko | foto-ml.pl
Zobacz również: Wnętrze domu pod Gdańskiem | Nowoczesna stodoła