Praskie studio esté architekti wykonało modernizację apartamentu w stolicy Czech dla młodej rodziny powracającej z długiej podróży po Stanach Zjednoczonych. Zobacz wyjątkowy projekt Art Maisonette.
Art Maisonette – modernizacja wnętrza
Historia modernizacji apartamentu w praskiej dzielnicy Letná to opowieść o półrocznych wakacjach, rodzinnym zwiedzaniu Stanów Zjednoczonych i zamiłowaniu do sztuki, szczególnie czeskiej sceny graffiti. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Mieszkańcy wrócili do Pragi, a dzieci musiały iść do szkoły. Potrzebny był remont mieszkania i dostosowanie go do nowych wyzwań codziennego życia. Zaczęło się od drobnych poprawek układu pomieszczeń, które stopniowo zmieniły się w gruntowną modernizację.
Mieszkanie znajduje się w wieżowcu zbudowanym w latach 30. ubiegłego wieku. Kilka lat wcześniej pomieszczenia zostały przebudowane we współpracy z inwestorami i pracownią architektoniczną Majaq. Powstało wtedy funkcjonalne rozwiązanie z otwartym układem dolnego poziomu mieszkania z położoną centralnie ścianą kominową. Piętra zostały połączone prostymi, stalowymi schodami z częściowo przeszkloną balustradą. Górna sypialnia połączona jest z wejściem na taras znajdujący się w zachodniej części posiadłości.
Wnętrze oddające osobowość
Wystrój wnętrza dobrze oddaje wyrazistą osobowość i temperament właścicieli mieszkania. Odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe, dodatki i kolorowe obrazy urozmaicają pomieszczenia i współgrają z dynamicznym stylem życia młodych mieszkańców. Elementy stolarskie mebli do zabudowy są zróżnicowane i dopasowane do wystroju przestrzeni.
Zachowano oryginalne betonowe ściany i dębowe parkiety. Te ostatnie odnowiono, podkreślając naturalną fakturę i odcień drewna. Kuchnia została również odnowiona, jednak pozostawiono część jej wyposażenia. Nie było potrzeby pozbywania się rzeczy, które dobrze działają i pasują do reszty koncepcji. Zmieniony został kształt balustrad na schodach, dodano do nich także szklane dodatki.
Projektanci starali się zharmonizować elementy przestrzeni na dole za pomocą właściwego oświetlenia rezygnacji z nadmiaru przedmiotów. Meble i obrazy dominują na tle czystych ścian, ale nie przytłaczają. W drzwiach ukryto ościeżnice, a same skrzydła drzwi pomalowano na biało. Hol wejściowy zamyka wielkoformatowa lustrzana ściana, w której znajdują się drzwi do łazienki i toalety.
Przeszklona loggia znajduje się od strony dziedzińca. Tworzy przytulną niszę, jednocześnie przedłużając korytarz. Można tam skorzystać z wygodnych siedzisk, poczytać i odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Do wykończenia łazienki wykorzystano stonowane kolory. Ściany pokrywa gładź w jasno i ciemnoszarym kolorze. Kontrastuje z nimi antracytowa mozaika pod prysznicem.
Projektanci z esté architekti wsłuchali się w potrzeby swoich klientów i przelali je na gotowy projekt. Po raz kolejny sprawdziła się zasada, że warto wykorzystać dobre rady zleceniodawców i postarać się przygotować projekt zgodnie z ich charakterem i stylem życia. W tym przypadku zaowocowało to udaną modernizacją, z której zadowolone są obie strony.
Projekt: esté architekti | estearchitekti.cz
Zdjęcia: Studio Flusser | studioflusser.com
Zobacz również: 100-metrowy apartament w Warszawie | Dwupoziomowe mieszkanie artysty