Właścicielom biura ATELIS zależało na tym, aby stworzyć przestrzeń wygodną do pracy, ale również dającą perspektywę na rozwój. Zaprojektowanie miejsca, które będzie inspirujące dla pracowników i atrakcyjne dla odwiedzających powierzyli Zuzanie Staňkovej z Atelier ZUZI, która współpracuje z inwestorami od dłuższego czasu, dlatego doskonale zna ich oczekiwania i gusta. Zobacz ponadczasowe wnętrze biurowe, które jest tyleż estetyczne, co praktyczne.
Biurowa funkcjonalność
Głównym motywem przewodnim wnętrza ATELIS jest funkcjonalność – wszystkie rozwiązania są ponadczasowe, a dodatkowo nie wymagają pracochłonnej i kosztownej konserwacji. Aranżacja jest doskonałą wizytówką młodej, prężnie rozwijającej się firmy, której credo to poszanowanie krajobrazu i środowiska. Zuzana Staňkova miała wolną ręką w projektowaniu, a przestrzeń dała jej duże pole do popisu.
Wszystko z uwagi na to, że biuro znajdujące się na parterze istniejącego budynku w Ołomuńcu było całkowicie puste, w stanie surowym zamkniętym. Konstrukcja miała gotowe punkty połączeń dla instalacji, nie miała jednak ścianek działowych, podłóg ani sufitów. Ostateczna przestrzeń powstała dzięki połączeniu trzech lokali niemieszkalnych, które pierwotnie miały osobne wejścia bezpośrednio z ulicy. Cała kubatura biur jest niezwykle przestronna i otwarta, jednocześnie nie brakuje w niej możliwości niezakłóconej pracy.
Work-relax balance
Znalazły się tutaj nie tylko miejsca do wykonywania codziennych obowiązków. W przestrzeni nie zabrakło części wypoczynkowej z aneksem kuchennym, stref relaksu i wyciszenia oraz boksów idealnych do prowadzenia nieprzerwanych rozmów telefonicznych. Co ciekawe, przestrzeń nie jest podzielona ściankami działowymi, ale wbudowanymi obiektami, które mają swoją własną funkcję, nie sięgając sufitu.
Czarne kostki przeplatają się z wesołym, żółtym kolorem foteli i dużymi donicami ze sklejki brzozowej, obsadzonymi żywymi roślinami. Przy wejściu znajduje się recepcja z miejscami do siedzenia dla gości, a biuro zarządu jest wizualnie połączone z resztą firmy dużą, szklaną ścianą. Czarny sześcian w centrum układu między obszarem projektowania a recepcją ukrywa zaplecze sanitarne.
Zarówno pracownicy, jak i właściciele maksymalnie wykorzystują przyjazne dla środowiska środki transportu, takie jak rowery i skutery, aby dostać się do pracy. Ten fakt zrodził kolejne wyzwanie projektowe. Z uwagi na konieczność prowadzenia rozmów z klientami, w przestrzeni ATELIS musiały pojawić się prysznice. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę nietuzinkowe rozwiązanie, które należy docenić podwójnie.
Zielona przestrzeń do pracy i nietuzinkowe dekoracje
Kolejnym elementem, który intuicyjnie dzieli przestrzeń biurową, są ogromne kwietniki, ze starannie dobranymi roślinami. Główną atrakcją wnętrza jest ogromna historyczna mapa. Każdy, kto na nią spojrzy, w naturalny sposób zacznie szukać, gdzie znajduje się miejscowość, z której pochodzi. To ciekawy akcent, który przełamuje bariery komunikacyjne.
Jak już wspomnieliśmy, przestrzeń biurowa powstała z trzech lokali niemieszkalnych. Dlatego też architektka musiała rozwiązać problem związany z taką samą ilością wejść. Jedno z nich do dziś znajduje się w recepcji i spełnia swoją funkcję, pozostałe dwa zostały zniwelowane za pomocą ścian z telewizorami, które są wykorzystywane do prezentacji projektów, konsultacji w toku prac lub szkoleń online.
Biuro w eleganckiej odsłonie
Siedziba ATELIS jest ponadczasowa, dlatego też króluje w niej uniwersalny styl, którego podkreśleniem są kolory i materiały. Betonowa szarość jest głównym odcieniem i króluje suficie i ścianach, a jej dopełnieniem są antracyt i biel. Przyjemny kontrast stanowi natura w postaci roślinności oraz naturalnej sklejki, a także żółty kontrast.
Dzięki zaufaniu właścicieli, komunikacji podczas przygotowywania projektu i aranżacji wnętrz, a także współpracy ze sprawdzonymi wykonawcami, udało się pokonać przeszkody, które logicznie pojawiły się podczas realizacji w czasie pandemii. ATELIS z przyjemnością korzysta z nowej siedziby, a Zuzana Staňková z Atelier ZUZI z niecierpliwością czeka na kolejne wspólne projekty.
Projekt: Zuzana Staňková – atelier ZUZI | design-zuzi.cz
Zdjęcia: Jiří Alexander Bednář | jiribednar.com
Zobacz również: Projekt biura agencji Unii Europejskiej w Warszawie od Massive Design | Metamorfoza w CANAL+ Polska – nowe biuro jako inspirujące miejsce pracy