Benjamin Moore COLOR TRENDS 2017

Czy o uroku letniego, budzącego się poranka można opowiedzieć za pomocą jednej barwy? Który odcień najlepiej oddaje energię południowego światła, a który nadchodzącego zmierzchu? Czy noc ma tylko jeden ton? Nowa kolekcja Color Trends to fascynująca opowieść o grze światła i cienia opowiedziana za pomocą 23 niezwykłych kolorów.

Każdego roku zespół kreatywny Benjamin Moore pod wodzą dyrektor kreatywnej Ellen O’Neill przemierza cały świat w poszukiwaniu inspiracji. W trakcie poszukiwań członkowie zespołu robią tysiące zdjęć, zbierają setki próbek materiałów, badają najróżniejsze wydarzenia, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na trendy. Po tych wszystkich obserwacjach zespół wymienia się doświadczeniami oraz tworzy wielki, wspólny moodboard, będący podstawą kolekcji Color Trends. Jest to „punkt, w którym zaczyna się cała historia”, jak mawia Ellen.

Sztuka szukania koloru

W tym roku już na etapie tworzenia pierwszych plansz stylu łatwo było zauważyć, które dziedziny urzekły naszych poszukiwaczy trendów. „Sztuka dosłownie zdominowała nasze rozmowy – analizowaliśmy to, w jaki sposób artyści wykorzystują w swoich dziełach kolory, jak za pomocą światła, cienia, faktury budują nastrój swoich prac” opowiada specjalistka od spraw kolorów Benjamin Moore, Sharon Grech.

Według Sharon głos twórców jest jednym z najważniejszych w tworzeniu ogólnoświatowych trendów; zdanie niezależnych jednostek, które dzięki swojej kreatywności nie muszą się oglądać na style i wpływy, jest najszczerszym komentarzem aktualnych zjawisk. Dlatego też olbrzymią inspiracją dla tegorocznej kolekcji stały się dzieła artystów z różnych epok: Dawnych Mistrzów, takich jak Vermeer czy Caravaggio, klasycystycznych rzeźbiarzy, jak Bertel Thorvaldsen, malarzy pracujących na przełomie wieków ( np. Vilhelm Hammershoi), a także współczesnych talentów. Wszystkich łączy jedno – fascynacja światłem i cieniem oraz kolorem. Idealny punkt wyjścia dla palety barw, prawda?

„W momencie w którym zauroczyła nas gra światła i cienia, równocześnie skierowaliśmy uwagę ku różnym paletom barwnym, starając się wybrać tę, która zdominuje przyszłoroczne trendy” mówi Sharon. „Zauważyliśmy wówczas, że każda osoba z zespołu zwróciła uwagę na fiolet, szczególnie ten w nasyconej odsłonie – od soczystej borówki, przez szlachetny cabernet, po połyskujący bakłażan. W pewnym momencie stało się dla nas oczywiste, że Kolorem Roku 2017 powinien zostać przełamany, głęboki fiolet SHADOW 2117-30”.

Jak powstała nasza kolekcja kolorystyczna?

Paleta 23 kolorów wyróżnionych w 2017 roku to wynik poszukiwań związanych z wyprawą Zespołu Kreatywnego do Kopenhagi, podczas której szczególną uwagę zwróciliśmy na zastosowanie barw w przestrzeniach kopenhaskiego Muzeum Thorvaldsena. Kolory tworzące kolekcję są kontynuacją poczucia głębi, ciepła i bogactwa charakterystycznych dla Koloru Roku 2017.

„Pragnęliśmy skomponować paletę barw, która fantastycznie sprawdzi się w każdym domu. Wizyta w muzeum Thorvaldsena utrwaliła nas w przekonaniu, że głębokie, bogate kolory mogą być z powodzeniem stosowane solo, ale pięknie wyglądają również razem. Dla przykładu – zachwyciły nas czarne framugi, będące symbolicznymi połączeniami pomiędzy pomieszczeniami w nasyconych barwach. To fascynujące, jak takie mocne zestawienia kolorów fantastycznie wydobywają urodę dzieł sztuki, jak i samej architektury”
twierdzi Sharon.

Ulotne wspomnienia

Złapana w obiektywie chwila, w której kolor jest bardzo ważnym, wpływającym na emocje elementem. Jak przełożyć wspomnienia na wnętrze? Jak wnieść tę ulotność do świata projektowania?

Zaintrygowani ideą ulotności chwili projektanci rozmawiali o własnych doświadczeniach, o tym, jak wspomnienia kojarzą im się z kolorami, światłem i cieniem, jak przypisują je w pamięci. To może być coś zupełnie zwykłego, jak wczesny poranek w sypialni, gdy słońce dopiero wstaje, lub spektakularne – jak zachód słońca oglądany na moście w Paryżu z wieżą Eiffla w tle. „Postanowiliśmy podarować naszym klientom właśnie takie ulotne, trudne do opisania wrażenia. Kolory które nie tylko się widzi, ale które się odczuwa” (Ellen O’Neill).

Kolory według wskazówek zegara

Aby zilustrować koncepcję palety na 2017 rok, projektanci wybrali jeden dom, w którym obserwowali teatr światła i cienia od poranka aż do zmierzchu. Śledząc drogę światła o różnych porach dnia, odkryli piękno nieuchwytnych dotąd odcieni, które pojawiają się gdy cień zaczyna wygrywać ze światłem. Wbrew przyjętym dotąd zasadom mówiącym o wprowadzaniu do wnętrz jak najwięcej światła, powitali cień jako pełnoprawnego domownika, odgrywającego bardzo ważną rolę w tworzeniu nastroju. W ten sposób wyselekcjonowano odcienie, które bez trudu można opisać zgodnie z… wskazówkami zegara.

Poranek symbolizują między innymi Porcelain 2113-60 (pudrowa lawenda), Iceberg 2122-50 (wpadający w ciepłą szarość błękit) i delikatny niczym truskawkowa pianka Pink Bliss 2093-70. W południe wyjątkową moc zyskuje nasycona, rubinowa czerwień Dark Burgundy 2075-10, przygaszony granat Gentleman’s Gray 2062-20 oraz głęboka zieleń Guacamole 2144-10. Nadchodzący zmierzch przypominają szlachetne szarości: Stormy Monday 2112-50 i Sea Life 2118-40. Wieczór to oczywiście królestwo odcienia Shadow 2117-30, ale dzielnie wtórują mu niezwykłe czernie, np. mieniący się szmaragdowo Salamander 2050-10 lub klasyczny brąz Grandfather Clock Brown 2096-30. Całą paletę rozświetlają złamane biele ze wzornika off-white.

W jakich wnętrzach tegoroczna kolekcja sprawdzi się najlepiej?

Aranżacje towarzyszące kolekcji na 2017 rok to niemal barokowa mieszanka stylów i materiałów. Widać w nich olbrzymi ukłon w stronę klasycznych form, śmiało miksowanych z klasyką współczesnego wzornictwa. Olbrzymią uwagę zwrócono na dobór tkanin – ciężkich, mięsistych aksamitów i welurów oraz wyrafinowanych dodatków przywodzących na myśl wyposażenie komnat widocznych na obrazach Van Eyck’a. Wyraźnie widoczny jest wpływ wnętrz gustawiańskich, spuścizna po wyprawie zespołu kreatywnego do Szwecji i Danii.

Wielbiciele eklektycznych klimatów będą w siódmym niebie!