Zielony kolor nie tylko odpręża, koi nerwy i sprzyja relaksowi. Jego odcienie zaczerpnięte wprost z natury mogą być świetną alternatywą np. dla bieli lub szarości. Chcesz wiedzieć jak wykorzystać ten kolor w projekcie wnętrza i z czym go łączyć? Idealnym przykładem jak to robić jest koncept architektek z Madde Studio, które zaprojektowały Bistro Zagajnik w Radomsku!
Bistro Zagajnik w Radomsku
Pomysł na Bistro Zagajnik zrodził się w głowach projektantek po kilku latach od powstania restauracji Las w Radomsku, która od otwarcia cieszy się dużym powodzeniem mieszkańców miasta. Zagajnik miał być jednak bardziej na luzie, mniej niż restauracja, a bardziej bistro z domowym jedzeniem, słoikami i świeżym chlebem. Jednocześnie miał być miejscem, w którym wieczorem, przy odpowiednim oświetleniu i muzyce, będzie można po prostu usiąść przy piwie.
Rośliny we wnętrzu
Motywem przewodnim projektu są rośliny we wnętrzu. Projektantki stworzyły m.in. zielony sufit, który został wzbogacony o stalową konstrukcję, na której umieszczone są donice z roślinami.
„Mamy nadzieję, że z czasem rośliny rozrosną się, tworząc żywo-zielone poszycie. Kraty dla gatunków pnących pojawiły się również na ścianach, przy których bujna roślinność piętrzy się nad tapicerowanymi ławami” – mówią projektantki z Madde Studio.
Podstawa tapicerowanych ław została z ceramicznych pustaków w odcieniu palonej sjeny, idealnie kontrastujące z wszechobecną zielenią. Ich charakterystyczny kształt, surowość i kolor zachwycił projektantki już jakiś czasa temu i od dawna szukały dla nich odpowiedniego zastosowania. Tutaj sprawdziły się zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i estetycznym, przyciągając uwagę barwą, odznaczającą się na tle betonowej podłogi.
„Wraz z rattanowymi kloszami lamp nadały miejscu lekko egzotyczny klimat, dla nas osobiście przywodzący na myśl skojarzenia z podróżami do Indii i Maroko” – podkreślają projektantki.
Pustaki stanowią również podstawę baru, pokrytego białymi płytkami o niejednorodnej strukturze powierzchni i perłowym wykończeniu.
Światło południowego słońca
Na wyposażeniu sali znajdują się krzesła, lokalnie produkowane przez radomski Fameg. To klasyczne thonetowskie wzory – wykonane z drewna bukowego, z giętymi elementami oparcia. Kwiatowe kompozycje na siedziskach krzeseł graficznie nawiązują do motywu pojawiającego się na podłodze. W ciepłym świetle południowego słońca ich przezierność tworzy dodatkowe wzory, malowane światłocieniem na posadzce.
Zapalają się wtedy światła białych stożkowych lamp wiszących na długich kablach, wędrujących po suficie i ścianach w głąb roślinnego zagajnika, które idealnie dopełniają to wyjątkowe wnętrze!
Pracownia Madde Studio
Zespół Madde tworzą Maja Górowska, Karolina Koryniowska i Kamila Potocka, absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych kierunku Architektura Wnętrz. Współpracę rozpoczęły projektem mebli ILES, który powstał w ramach dyplomu magisterskiego pod okiem prof. ndzw. Wacława Kowalskiego i dr hab. Szymona Hanczara. Od ukończenia studiów w 2017 roku kontynuują współpracę w powstałym zespole projektowym, skupiając się głównie na architekturze wnętrz. Realizacje Madde Studio obejmują zarówno wnętrza prywatne, jak i publiczne wraz z projektowanymi pod indywidualne zamówienie meblami.
Projekt: Madde Studio | maddestudio.pl
Zdjęcia: Maja Bułkowska | majabulkowska.com
Zobacz również: Burrito Loco – meksykański klimat w Pradze | Restauracja Výčep – dobre piwo w miłej atmosferze