MIXD specjalizuje się w projektowaniu hoteli, dlatego projekt biura intive we Wrocławiu oparty jest na hospitality – pojęciu po polsku oznaczającym gościnność. To obejmuje przyjmowanie człowieka takim jakim jest. Gościnność to mikstura zawierająca empatię, poszanowanie indywidualizmu, dobrą zabawę i dzielenie się doświadczeniami. Takie biuro budzi pozytywne emocje, wzmacnia więzi między ludźmi, tworzy dobre środowisko pracy.
Biuro intive we Wrocławiu
„Ludzie są centrum naszej firmy. Bez nich w naszych biurach mielibyśmy tylko puste krzesła, a produkty, które tworzymy nie miały by użytkowników.” – to słowa Ludovica Gaude, założyciela intive. Nic dziwnego, że dla inwestora ważniejsze od projektowych „fajerwerków” było dobre samopoczucie pracowników, stworzenie przestrzeni do realizacji ich pasji i wyrażania osobowości.
Projektanci z MIXD tworząc biuro intive postawili na przestrzeń zróżnicowaną, elastyczną, ale też posiadającą mocny „cool factor”, pozwalający młodym programistom identyfikować się z tym miejscem. Powiększyli też i otworzyli maksymalnie przestrzenie wspólne biura, by w ten sposób dać licznemu zespołowi okazje do spotkań, rozmów, lepszego poznania się, wspólnego spędzania czasu. W końcu nie od dziś wiadomo, że najlepsze imprezy dzieją się w kuchni…
Wreszcie zaprosili grupę pracowników intive na autorskie warsztaty Culture Club®, pozwalające im podzielić się swoimi pomysłami na organizację biura. Stworzenie koncepcji zajęło MIXD zaledwie ok. 3 miesięcy – prace toczyły się bardzo szybko, w trybie 2-3 tygodniowych etapów. Ten sposób pracy to stosowana przez MIXD metoda Design Cycles® – proces projektowania dzielący się na trzy cykle. Potem projektant MIXD jako design manager nadzorował przez cały czas proces wyposażenia i montażu – posadzek, sufitów, oświetlenia, murali, mebli stałych i ruchomych.
Drewno, tapicerowane meble i kolorowe akcenty
Przytulność biura intive przejawia się przede wszystkim w dużej ilości drewna, tapicerowanych mebli, kolorowych akcentów. Kluczowe były dwie zasady – po pierwsze, by miksować typowo biurowe wyposażenie z bardziej „domowymi” elementami, takimi jak krzesła Famegu i Pagedu czy ikoniczne fotele Chierowskiego.
Młodym ludziom pracującym w intive takie meble kojarzą się z modnie urządzonym mieszkaniem czy ulubioną kawiarnią i budują pozytywną atmosferę. Po drugie postawiono głównie na polskie, jeśli nie wręcz wrocławskie firmy (np. Bakata Design) – by projekt miały zrównoważony charakter i wspierał lokalny biznes.
Projektanci z MIXD koncentrowali się także na komforcie akustycznym biura – stąd wiele dźwiękochłonnych elementów, takich jak dywany, wykładziny, panele sufitowe z wełny drzewnej, tapicerowane siedziska, poduchy, lampy XXL z prasowanego filcu. Tu szczególnie ciekawe są dywany i wykładziny wykonane według indywidualnego projektu przez firmę Newmor – ich orientalne wzory wyglądają nowocześnie dzięki rozpikselowaniu.
Wrocławskie biuro intive
intive ma obecnie 19 biur w 6 krajach – to wrocławskie jest jednym z pięciu w Polsce. Zlokalizowane w nowym budynku w centrum, zajmuje dwa piętra i ma powierzchnię 4400 m2 – docelowo ma tam pracować zespół 450 osób. Intive pracuje w sposób projektowy – na potrzeby każdego zlecenia powstaje zespół pracowników, skład i wielkość tych zespołów zmienia się zależnie od charakteru projektu. Dlatego w biurze znajdziemy miejsca zarówno do pracy w grupach, krótkich zebrań, briefingów, jak i miejsca, gdzie można wygodnie pracować w samotności.
Uwagę zwracają zabawne oznaczenia sal konferencyjnych. Lekki, nieco humorystyczny charakter mają też pojawiające się w różnych pomieszczeniach murale wrocławskiego artysty Łukasza Kulikowskiego. Komiksowe scenki nawiązują do wolnego czasu: zobaczymy więc m. in. gości restauracji, rowerzystów, koncert jazzbandu czy smakoszy delektujących się sushi. Wszystko to przypomina o przyjemnych doświadczeniach i pasjach – równie ważnych dla młodych ludzi jak praca.
Chwila w samotności
Inny charakterystyczny element biura intive to miejsca do siedzenia ulokowane w wyściełanych wnękach, rozlokowanych na całej długości licznych korytarzy. Dzięki ich rozmieszczeniu naprzeciw okien wewnętrznych udało się zapewnić tam naturalne światło i wizualnie „otworzyć” korytarze.
Wnęki to miejsce, gdzie można zaszyć się samotnie z laptopem lub porozmawiać przez telefon – to tak ważna w miejscu pracy przestrzeń intymności. Lampy i systemy oświetleniowe dobrano starannie pod kątem barwy i natężenia światła. Część ma także dzięki specjalnym kloszom funkcje dźwiękochłonne – to wspomaga walkę z hałasem – jednym z najczęściej wskazywanych zakłóceń w przestrzeni biurowej.
Żywe rośliny w biurze intive
Istotnym elementem w biurze intive są żywe rośliny. Oprócz pozytywnego wpływu na jakość powietrza we wnętrzu, równie ważny był tu aspekt pozytywnych emocji i realizacji pasji wielu osób. Zamiast kosztownych i niełatwych w pielęgnacji zielonych ścian pojawiły się ażurowe regały i stojaki, gdzie można postawić pojedyncze doniczki. Dzięki temu każdy z pracowników może mieć w biurze swojego zielonego pupila.
Pracownia MIXD
Pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowy w branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowanie silnych, indywidualnych marek i przestrzeni. W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeń pracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. Pomysły Inwestora MIXD przekuwa na wizje, która wdraża stawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Studio prężnie rozwija się od początku roku 2018 i ma na swoim koncie współpracę z klientami miedzy innymi z Bałkanów, Indonezji, Panamy ale także Szczecina lub Wrocławia.
Na swoim koncie ma wiele ciekawych projektów takich jak hotel w stolicy Bośni i Hercegowiny czy wnętrza MGallery by Sofitel Jurata.
Zdjęcia: Studio Mariola Żołądź Photography i Studio Pion
Zobacz również: Siedziba Columbus Energy projektu Gierbienis + Poklewski | Kancelaria Ożóg Tomczykowski