Większość z nas w swoim miejscu pracy spędza sporą część dnia, dlatego tak ważne jest, aby przestrzenie biurowe były projektowane w duchu troski o komfort użytkowników. Dobry przykład na to, jak stworzyć ergonomiczną i przyjazną strefę pracy stanowi nowe biuro KWS Polska zaprojektowane przez Katarzynę Buczkowską-Grobecką z pracowni Ktura Architekci. Zdjęcia 470-metrowego biura zlokalizowanego w Giant Office w Poznaniu wykonało studio FOTOGRAFy.
Nowe biuro KWS Polska – odpowiedź na zróżnicowane potrzeby pracowników i pracowniczek
Siedziba KWS Polska mieści się w poznańskim centrum biznesowym Giant Office. Firma związana z sektorem rolniczym ma do swojej dyspozycji 470-metrów kwadratowych. Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła architektka Katarzyna Buczkowska-Grobecka było zaprojektowanie ergonomicznych wnętrz przystosowanych do różnych potrzeb pracowników i pracowniczek. Dzięki zastosowaniu wyraźnego podziału na strefy udało się wygospodarować zarówno miejsca sprzyjające pracy w wysokim i średnim skupieniu, jak i miejsca wyciszenia oraz wspólną przestrzeń spotkań.
W projekcie funkcjonalnym zostały uwzględnione nie tylko klasyczne biura, ale także przestronna sala konferencyjna, umożliwiająca prowadzenie spotkań w dużym gronie, oraz przestrzenie do pracy w mniejszych zespołach. Miejscem odpoczynku i integracji stała się wspólna kuchnia. Pomieszczenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by sprzyjać nawiązywaniu relacji. Tuż przy dużym oknie znalazł się minimalistyczny stół z wysokimi siedziskami – idealne miejsce, aby dać oczom chwilę wytchnienia i się zregenerować.
Czy da się zaprojektować tryb pracy? Zwiększenie ergonomii i wygody
Nowe biuro KWS Polska zostało zaprojektowane w duchu troski o komfort pracowników i pracowniczek. Architektce zależało na tym, aby układ przestrzeni i wybrane wyposażenie wspomagały ruch i mniej siedzący tryb pracy. Stąd decyzja, aby zastosować ergonomiczne fotele, dostosowane do potrzeb ludzkiego ciała oraz biurka o regulowanej wysokości. Dzięki nim osoby zatrudnione w biurze zyskały możliwość pracy zarówno na siedząco, jak i na stojąco – w zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb.
Aby zachęcić pracowników i pracowniczki poznańskiego biura KWS Polska do korzystania ze wszystkich możliwości oferowanych przez nową przestrzeń, zorganizowano spotkanie architektki z całym zespołem. W trakcie odbył się instruktaż dotyczący tego, w jak dopasować wysokość biurka i ułożenie fotela do własnego ciała, aby uzyskać maksymalną wygodę. To pokazuje, że nawet projektując przestrzenie dla dużych grup, można odejść od standaryzowania i uniwersalizowania, aby uwzględnić potrzeby jednostki.
Kolory i faktury – jak wpływają na nastrój i jakość pracy?
Na komfort przebywania w danym miejscu wpływa nie tylko układ funkcjonalny, ale także estetyka. Aby nowe biuro KWS Polska stało się przyjemną, ciepłą i w pewien sposób udomowioną przestrzenią, projektantka zaproponowała gamę naturalnych kolorów. Obok klasycznego zestawu bieli, czerni i szarości, pojawiły się ciepłe odcienie drewna i jasne beże. Całość uzupełniły kojące akcenty w postaci zieleni. Kolor ten korzystnie sprzyja na skupienie i wyciszenie.
Wrażenia z obcowania z przestrzenią determinuje także światło. W projekcie pracowni Ktura Architekci zastosowano zróżnicowaną oprawę oświetleniową – w miejscach pracy jest to klasyczne pełne światło, natomiast w kuchni nowoczesne, eleganckie lampy pełnią funkcję ozdoby i budują ciepły klimat. Dzięki dbałości o najdrobniejsze detale udało się stworzyć naprawdę przyjazną i ergonomiczną przestrzeń pracy, w której liczy się komfort jednostki.
Projekt: Katarzyna Buczkowska-Grobecka – Ktura Architekci | kturaarchitekci.pl
Zdjęcia: FOTOGRAFy | fotografy.eu
Zobacz również: Rozbudowa warszawskiego biura firmy AstraZeneca | Post-pandemiczna rewitalizacja biura we Wrocławiu – projekt w duchu less-waste