Bułgarskie studio projektowe Brani & Desi zaprezentowało koncepcję mieszkania, które odzwierciedla abstrakcyjne obrazy holenderskiego artysty Pieta Mondriana w formie 3D. Jest to próba sprawdzenia, czy można funkcjonować na co dzień w tak specyficznym wnętrzu. Oraz zbadania, jakie emocje to ze sobą niesie.
Mieszkanie projektu Brani & Desi
Serie renderów, jakie stworzyły ze szczególną dbałością o detale dwie architektki z Brani& Desi, ukazują apartament z płaszczyznami w śmiałych podstawowych kolorach, którymi chętnie posługiwał się artysta Piet Mondrian. Wizualizują, jak jego dzieła mogłyby przełożyć się na namacalne wnętrze apartamentu i jednocześnie wzbudzać pozytywne emocje.
Neoplastycyzm
Sztuka, jaką zapoczątkował Piet Mondrian w pierwszej połowie XX wieku to neoplastycyzm. Charakteryzuje się abstrakcją geometrycznych kształtów, użyciem poziomych i pionowych linii oraz podstawowych kolorów takich, jak czerwony, żółty, niebieski. Artysta miał niebagatelny wpływ na rozwój abstrakcji w sztuce i na architekturę XX wieku. Jego malarstwo związane jest również często z zamiłowaniem do tańca. Podejmował on próby osiągnięcia doskonałej harmonii między formami, liniami i kolorami.
Dwie architektki – siostry bliźniaczki Branimira Ivanova i Desislava Ivanova współtworzące studio Bani & Desi, podjęły próbę przeniesienia poczucia jedności przekazywanego w obrazach Mondriana na projekt pomieszczenia na otwartym planie. Jak same mówią:
“W naszym projekcie chcemy wywoływać te same emocje jak w obrazach Mondriana. Dzięki wykorzystaniu typowych dla artysty linii i kolorów właściciele mieszkania i ich goście powinni czuć się częścią tańca. W tańcu, pomiędzy formami i kolorami, używamy bieli i czerni jako przerw między krokami. Biel jest aktywna, zaś czerń jest pasywna” – dodały. “W tym projekcie naszym celem jest wykorzystanie filozofii Mondriana, aby pokazać znaczenie posiadania przestrzeni mieszkalnej dla zdrowego życia. Poprzez taniec rozumiemy harmonię między umysłem, ciałem i duszą. Taniec jest formą wolności”.
Koncepcyjne wnętrze zaprojektowano jako otwartą przestrzeń, w której każda strefa ma swoją funkcję, ale jednocześnie jest połączona z resztą mieszkania.
“Sens koncepcji polega na tym, że kuchnia nie może istnieć bez jadalni ani salonu” – wyjaśnia Ivanovas – “Tak samo, jak w przyrodzie wszystko jest połączone I nie może istnieć bez swoich części łączących”.
Siostry, które znane są z projektowania wnętrz ze śmiałą geometrią i kolorami powiedziały, że ich projekt jest czysto koncepcyjny. Jeśli jednak zostanie zrealizowany to powstanie z wykorzystaniem bardzo trwałej i odpornej farby epoksydowej.
“Byłoby wspaniale mieć możliwość wdrożenia tego projektu. Choć w tym przypadku nie było to głównym celem” – dodały – “Naszym głównym zamiarem było eksperymentowanie z kształtami I kolorami, oraz ich wpływem na ludzi”.
Abstrakcyjne kształty
Sztuka Pieta Mondriana, jednego z najważniejszych artystów XX wieku była inspiracją nie tylko dla Brani & Desi. Już wcześniej próby interpretacji dzieł artysty podjął Vladimír Ambroz. Stworzył on dla czeskiej firmy Amosdesign regał Corian z drzwiami i szufladami w podstawowych kolorach. Tapicerka fotela Charlesa, którą Marcel Wanders zaprojektował dla Moooi także przypomina jeden z obrazów artysty.
Charakterystyczne w sztuce Pieta Mondriana abstrakcyjne geometryczne kształty, proste kolory są ciągle aktualne. Stanowią one niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu projektantów w różnych dziedzinach. Nie tylko w sztuce użytkowej, ale także w projektowaniu mody.
Zobacz również: Apartament w kompleksie Deo Plaza | 32-metrowe mieszkanie w Krakowie