Funkcjonalna estetyka, czyli 32-metrowe mieszkanie w Krakowie

W Krakowie, w coraz modniejszej ostatnio dzielnicy Podgórze, powstało niewielkie, bo zaledwie 32. metrowe mieszkanko. Lokalizację ma znakomitą. W nowej kamienicy tuż nad Wisłą, z której brzegu obserwować można leniwe życie starej dzielnicy Kazimierz po drugiej stronie rzeki. 32-metrowe mieszkanie zostało zaaranżowane z ogromnym wyczuciem stylu i harmonii przez krakowskie Studio Lurvig Design. Materiały wykończeniowe najwyższej jakości zakupione zostały w sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz – Dekorian Home. Dzięki nim mieszkanie dopracowane jest w najmniejszym detalu.

Zmiana planów

Pierwszym zamiarem inwestorów było urządzenie mieszkania na wynajem. Jednak z czasem, gdy mieszkanko stawało się coraz piękniejsze i bardziej funkcjonalne stopniowo zmieniali zdanie. W efekcie postanowili zostawić je dla siebie. Sprawdza się jako drugie lokum właścicieli często podróżujących między Warszawą a Krakowem.

Niewielka kuchnia z piękną zabudową w kolorze szarym
32-metrowe mieszkanie w Krakowie – kolorowa zabudowa w kuchni

Na tropie koloru

Prace nad projektem zaczęły się od wspólnego poszukiwania stylistycznych i kolorystycznych inspiracji. Zarówno architekt, jak i inwestorzy zgadzali się, że nowoczesność i funkcjonalność powinno złagodzić się we wnętrzu klasycznym detalem, który nawiązywać będzie do starej tkanki dzielnicy. Chociaż subtelny (w postaci sztukaterii marki Orac wybranych w salonie Dekorian Home), podkreślony kolorem decyduje o klimacie niewielkiego apartamentu. Kolorystyka poszczególnych elementów architektury wnętrza jest istotna. Prowadzi nas przez kolejne pomieszczenia i spaja całość.

Białe ściany w niewielkim przedpokoju w krakowskim mieszkaniu
32-metrowe mieszkanie w Krakowie – przedpokój w białym kolorze

W salonie, sypialni i łazience architekt zaproponował wykorzystanie koloru na ścianie oraz suficie. Nie pojawia się on ot tak, akcentuje wnęki, znak rozpoznawczy projektu. Na uwagę zasługuje zabieg zastosowany przez Lurvig Design. Szary wykusz w salonie doświetla taśma led zainstalowana za sztukaterią. Wieczorem, gdy pozostaje zapalona, efekt jest naprawdę spektakularny! Cały apartament pomalowany został farbami firmy Para Paints. Farby te słyną ze znakomitej jakości, bezpieczeństwa dla alergików, wielu stopni wykończenia i bardzo bogatej biblioteki proponowanych odcieni.

32-metrowe mieszkanie w Krakowie - przesuwne drzwi do kuchni
32-metrowe mieszkanie w Krakowie – przesuwne drzwi prowadzące do kuchni

We wnętrzu niewątpliwie zwraca uwagę łososiowa kuchnia ujęta w jasną ramę zabudowy. Szarość w aneksie wypoczynkowym sprzyja relaksowi, a pełen wdzięku odcień zieleni w sypialni uspokaja i nastraja pozytywnie. W łazience kolorem niebieskim zaakcentowano natomiast prysznic typu walk in.

Relaks wygospodarowany

Jako że salon połączony z aneksem kuchennym w pierwotnym projekcie był naprawdę niewielki, nie było w nim miejsca na kącik wypoczynkowo-telewizyjny. To główny powód przesunięcia o 60 cm ściany dzielącej sypialnię ze strefą dzienną. Dzięki temu zabiegowi sypialnia nadal może pełnić swoją funkcję, a w salonie udało się wygospodarować przestrzeń do wypoczynku przed telewizorem.

32-metrowe mieszkanie w Krakowie - telewizor na ścianie
Kącik wypoczynkowo-telewizyjny

Zabawa w chowanego

W tak niewielkim mieszkaniu kwestia przechowywania jest naprawdę istotnym problemem do rozwiązania. Architekt poradził sobie z tym wprost brawurowo. Szafy i schowki są wszechobecne, jednocześnie nie zmniejszają optycznie pomieszczenia. Zabudowy zlicowane ze ścianami zauważy jedynie wprawne oko.

Funkcjonalna estetyka, czyli 32-metrowe mieszkanie w Krakowie - projekt Lurvig Design
Zabieg stylistyczny aranżujący nietypową przestrzeń

Miejsca do przechowywania wygospodarowane zostały już od progu, w holu. W strefie dziennej pojemne szafy zajmują całą jedną ścianę sąsiadującą z aneksem kuchennym, także telewizor powieszony został nie bezpośrednio na ścianie, lecz wkomponowany w jasną bryłę zabudowy.

Sztuka iluzji

W krakowskim mieszkaniu zastosowano triki, które miały na celu optyczne powiększenie powierzchni. To przede wszystkim wykorzystanie jasnej kolorystyki mebli i ścian. W sypialni wnętrze przegląda się w dużym lustrze powieszonym na osi przesuwnych drzwi. By nie rozbijać harmonii i nie dzielić powierzchni, architekt zdecydował się na taką samą podłogę w salonie i sypialni.

Zielona ściana w sypialni
Dekoracja w sypialni

W ofercie sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home wybrał winylowe panele brytyjskiej marki z czterdziestoletnią tradycją – Designflooring. O wyborze tym zadecydowały względy praktyczne i estetyczne. Panele są ciche pod stopami i idealnie odwzorowują rysunek naturalnego drewna, a co najistotniejsze — są odporne na wilgoć, uszkodzenia i zabrudzenia, co w aneksie kuchennym jest szczególnie istotne.

32-metrowe mieszkanie i krakowskie oświecenie

Również oświetlenie wnętrza sprzyja optycznemu powiększeniu mieszkania. Zrezygnowano z dużych, dekoracyjnych opraw (wyjątkiem jest tu prosta lampa nad stołem) na rzecz dyskretnych opraw technicznych, które dając znakomity komfort widzenia, akcentują poszczególne elementy architektury.

Sypialnia z dużym łóżkiem i ścianą w kolorze butelkowej zieleni
Sypialnia ze ścianą w kolorze butelkowej zieleni

Pracownia Studio Lurvig Design

LURVIG DESIGN jest pracownią projektowania wnętrz z ponad 8 letnim doświadczeniem. Pracownia tworzy kompleksowe projekty zarówno wnętrz prywatnych jak i publicznych. Na swoim koncie ma wiele mieszkań i domów a także biura, kliniki stomatologiczne czy stoiska targowe. W swojej pracy stawia na jakość i detal, pamiętając, że połączenie funkcjonalności z estetyką daje zawsze satysfakcjonujący efekt.

Zdjęcia: Dominik Król

Zobacz również: Nowoczesne mieszkanie z elementami boho | Syta – wyjątkowe mieszkanie w Wilanowie

Szaro-różowa zabudowa w kuchni
Szaro-różowa zabudowa w kuchni
Szaro-różowa zabudowa w kuchni
Niebieskie płytki pod prysznicem w łazience
Niebieskie płytki pod prysznicem w łazience
32-metrowe mieszkanie w Krakowie - łazienka w białym kolorze
32-metrowe mieszkanie w Krakowie - łazienka w białym kolorze
Funkcjonalna estetyka, czyli 32-metrowe mieszkanie w Krakowie - projekt Lurvig Design
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter