Wnętrze to źródło wielu zmysłowych doświadczeń, do których po upływie lat będziemy wracać pamięcią. Pragnąc, aby zgromadzone wspomnienia budziły uśmiech na twarzy i ciepło w sercu, warto zadbać o ich tło, czyli przestrzeń. Tą myślą kieruje się w swoim projektach absolwentka Ecole Boulle w Paryżu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Agnieszka Brucka-Ostrowska. Po latach pracy we Francji i Polsce architektka zdecydowała się spełnić swoje marzenie o autorskiej pracowni. Tak powstało Brucka Studio, specjalizujące się w przyjemnych i barwnych przestrzeniach z nutą klasycznej lekkości.
Wnętrza, które pomagają czerpać zmysłową radość z codzienności
Założycielka pracowni Brucka Studio – architekta Agnieszka Brucka-Ostrowska – od zawsze zwracała uwagę na przestrzeń, a także wypełniające ją kolory, zapachy oraz światło. Od dziecka przejawiała też zainteresowanie sztuką. Z najmłodszych lat ma wiele wciąż żywych wspomnień związanych z przebywaniem w różnych miejscach. Wchodzenie po starej klatce schodowej z drewnianą barierką, czy duża jadalnia z przeszkloną werandą, przez którą sączyło się światło, to tylko niektóre z obrazów, które na dobre utkwiły jej w pamięci.
Ten rodzaj wyczulenia na otaczającą przestrzeń silnie zdeterminował podejście architektki do projektowania wnętrz. Agnieszka Brucka-Ostrowska postrzega wnętrza, jako coś więcej niż tylko tło naszej codzienności i stara się kreować miejsca sprzyjające tworzeniu dobrych wspomnień. Na oryginalny styl projektów spod szyldu Brucka Studio wpłynęło również doświadczenie wielu lat życia, studiowania i pracy w sercu Paryża. W efekcie mamy do czynienia z unikalną mieszanką zmysłowości, klasy i niewymuszonego wdzięku.
Brucka Studio – projekty wnętrz prywatnych mieszkań, domów i luksusowych jachtów
Agnieszka Brucka-Ostrowska swoje doświadczenie w branży projektowej zdobywała, pracując w biurach we Francji i w Polsce. Dziś korzysta ze zgromadzonej wiedzy i inspiracji, prowadząc własną pracownię, specjalizującą się we wnętrzach prywatnych. Oprócz mieszkań i domów projektuje również wnętrza jachtów luksusowych. Jak sama przyznaje – to są dla niej największe wyzwania. Jacht musi spełniać funkcje salonu, łazienki i sypialni, jednak zamiast odrębnych pomieszczeń, trzeba stworzyć niemalże jeden idealnie spasowany mebel. Takie realizacje uczą tego, jak cenny jest każdy milimetr.
Jakie wartości i filozofia przyświecają Ci podczas pracy projektowej? Jakie są Twoje priorytety w tworzeniu projektów wnętrz?
Tworzone przeze mnie wnętrza są odzwierciedleniem osobowości i upodobań właścicieli. Nierzadko stanowią także nośnik dobrych wspomnień – powrót do czasów dzieciństwa lub podróży. Aranżuję je w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały na styl i rytm życia klienta. Całość jest precyzyjnie dopracowana pod względem funkcjonalnym, aby jak najłatwiej i naturalnie funkcjonować w powstałej przestrzeni. W miarę możliwości staram się stawiać na naturalne materiały. Dbam o to, aby wszystkie elementy uzupełniały się ze sobą kolorystycznie i fakturowo.
Czy masz ulubiony styl projektowania wnętrz? Jeśli tak, to jaki?
Najdalej mi chyba do prostych, białych i minimalistycznych przestrzeni. Lubię kolor we wnętrzu oraz zabawę kontrastem poprzez łączenie wielkoformatowych płytek z małymi szkliwionymi kaflami. Lubię pracować w stylu klasycznym i francuskim, jednak dużą wagę przykładam do znalezienia balansu między klasyką a nowoczesnością, co sprawia, że efekt nierzadko jest eklektyczny. Bliskie są mi również style boho, japandi, czy skandynawski.
Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujesz w swoich projektach?
W swoich projektach stawiam przede wszystkim na sprawdzonych i zaufanych producentów. Najczęściej stosuję farby firmy Flugger, wielkoformatowe płytki Tubądzin, Casalgrande Padana lub Porcelanosa. Odpływy liniowe lub stelaże podtynkowe wybieram z oferty firmy Tece. A jeśli chodzi o armaturę – najczęściej wybieram Hansgrohe o różnym wykończeniu w zależności od potrzeb.
Jakie są Twoje doświadczenia z pracy z klientami? Co według Ciebie jest kluczem do udanej współpracy?
Wydaje mi się, że kluczem do udanej współpracy jest klarowne wyznaczenie warunków oraz stosowanie jasnych zasad w komunikacji. Dlatego tak ważne jest pierwsze spotkanie zapoznawcze.
Czy możesz opowiedzieć o najciekawszym projekcie, nad którym pracowałaś?
Najciekawszym projektem prywatnych wnętrz było bez wątpienia mieszkanie w Paryżu, stworzone z połączenia dwóch lokali mieszczących się w sąsiadujących ze sobą, odrębnych kamienicach. To właśnie połączenie dwóch mieszkań w jedno stanowiło w tym przypadku największe wyzwanie. Trzeba było wybrać pierwsze mieszkanie, przez które się wchodzi i wyznaczyć nową komunikację. Ponadto stworzenie przejścia pomiędzy lokalami wymagało również zaangażowania konstruktora w celu wzmocnienia otworu.
Czy oferujesz usługę konsultacji?
Tak.