Malownicze jezioro, wysoka skarpa, sosny, dęby… W takim otoczeniu został zbudowany 300-metrowy dom dedykowany rodzinie z dwójką nastolatków. Piękno natury w okolicy Mrągowa urzekło nie tylko właścicieli, ale także architektkę odpowiadającą za projekt wnętrz – Alicję Łotysz-Pogorzelską z pracowni Amaltea. Dom nad mazurskim jeziorem stał się miejscem, w którym naturalne materiały, kolory ziemi z radosnymi akcentami i funkcjonalne rozwiązania doskonale komponują się z widokiem rozpościerającym się zza okien. Ponadczasową i spójną aranżację sfotografował Jakub Obarek.
Dom dla rodziny 2+2 – ponadczasowe materiały i kolory ziemi
Właścicielami domu w okolicy Mrągowa jest małżeństwo z dwójką nastolatków. Domownikom towarzyszył także jeden kot, a tuż po przeprowadzce do rodziny dołączyły kolejne dwa czworonogi. Dom nad mazurskim jeziorem to druga realizacja, którą architektka Alicja Łotysz-Pogorzelska wykonała dla tej rodziny. Wzajemne zaufanie zaowocowało naprawdę wyjątkową aranżacją. Główną inspiracją stała się otaczająca dom natura, jej kolory oraz faktury. W aranżacji zostały wykorzystane naturalne forniry, granit, wysokiej jakości gresy oraz wyselekcjonowane drewno. Dla kontrastu pojawiła się także stal – wytwór rąk człowieka.
Kolorystyczną bazę ustanowiły barwy ziemi, takie jak szarości, beże i brązy, uzupełnione przez ponadczasowy duet bieli i czerni. Intensywniejszą odsłonę naturalnych kolorów możemy znaleźć w ciemnozielonej kuchni, będącej marzeniem właścicielki. Odważne akcenty pojawiły się również w łazienkach – na parterze króluje róż z kontrastującą czernią, a na piętrze radosne żółcienie. Kolorystyka pozwoliła także wyróżnić trzy kondygnacje. Zastosowane w całym domu te same modele drzwi zostały wykończone różnymi kolorami. Na parterze jest to klasyczna biel, na piętrze – naturalny i ciepły dąb, a najniżej – dąb barwiony na ciemny brąz.
Dom nad mazurskim jeziorem – jak wyeksponować niepowtarzalny widok i zachować funkcjonalność?
Niewątpliwym atutem domu jest jego lokalizacja. Budynek został usytuowany na skarpie w otoczeniu sosen i dębów. Właściciele zadbali o to, aby podczas procesu budowy nie narazić drzew na uszkodzenia. Zależało im także na tym, aby móc cieszyć się widokiem na jezioro. Dzięki temu, że architektka wnętrz była obecna już na etapie projektu kubaturowego, udało się uzyskać ergonomiczny i funkcjonalny układ zorientowany w stronę jeziora. Niemalże 8-metrowa ściana ze szkła w salonie sprawia, że otaczająca dom przyroda staje się integralną częścią wnętrz, a domownicy mogą się cieszyć jej pięknem niezależnie od pogody i pory roku.
Zapierająca dech panorama na jezioro rozpościera się przed odwiedzającymi tuż po przekroczeniu progu domu. Natychmiastowy efekt udało się uzyskać dzięki rezygnacji z drzwi oddzielających wiatrołap od otwartej strefy dziennej. Wysokie i duże pomieszczenie wymagało dobrej organizacji. Kuchnia wyróżnia się oryginalnym kolorem, natomiast strefę jadalnianą i wypoczynkową rozdzielił stopień, który sprawdza się nie tylko jako optyczna granica, ale także dodatkowe siedzisko. Aby ocieplić tę strzelistą przestrzeń, zastosowano lamele z drewna na ścianach i suficie oraz widoczne jętki. Domowy klimat tworzy także kominek z możliwością obrotu o 360 stopni.
Funkcjonalność i ponadczasowe piękno – wysmakowane detale w aranżacji domu
Niezwykle ważną częścią projektu stanowi także klatka schodowa łącząca trzy kondygnacje. Ze względu na to, że cały parter pozostaje otwarty, balustrada musiała być nie tylko funkcjonalna, ale także estetycznie spójna. Na pierwsze piętro prowadzą “lewitujące” stopnie, a do piwnicy klasyczne, wylewane schody. Dzięki zastosowaniu ażurowej balustrady z tralek, poprowadzonej od podłogi do sufitu, udało się zabezpieczyć oba biegi schodów. Wejściu na antresolę towarzyszy natomiast balustrada ze szkła, dzięki której widok na malowniczą okolicę pozostaje w pełni wyeksponowany.
Oryginalne rozwiązanie zostało także zastosowane w sypialni właścicieli. Naprzeciwko ciemnej ściany z eleganckim, tapicerowanym łóżkiem, stanęła dwuosobowa wanna obłożona drewnem – marzenie właścicieli. Ścianę tuż za nią zdobi fototapeta z widokiem na drzewa, dzięki czemu właściciele mogą cieszyć się krajobrazem, nawet po zmroku, przy zasłoniętych oknach. Wyjątkowa tapeta z naturalnym motywem została także zastosowana pod prysznicem. Lokalna przyroda stała się integralną częścią wnętrz, dzięki czemu dom nad mazurskim jeziorem zyskał naprawdę ponadczasowy i unikalny charakter, a tym samym stał się wymarzoną oazą dla domowników.
Wybrane marki wykorzystane w projekcie:
Farby & tapety: farby Sempre | tapety – łazienka piwnica Wall&Deco, sypialnia – Wonderwall
Podłoga: salon, piętro Kaczkan | piwnica – Jawor Parkiet, podłogi gresowe Villeroy&Boch
Płytki: w większości Vileroy&Boch | łazienka piętro ściany – Geotiles | kominek – Sernissima
Armatura: Hansgrohe, Graff (łazienka różowa)
Ceramika sanitarna: Villeroy&Boch, Kermi, Novellini
Meble: większość mebli była wykonywana na zamówienie, pod wymiar. Z gotowych pojawiają się: Kler (kanapy, stoliki, stół, krzesła, łóżko)
Oświetlenie: AQform, Chors, Flos, Kaspa, Lako, Nowodvorski, Shilo
Projekt: Pracownia Amaltea | pracowniaamaltea.pl
Zdjęcia: Jakub Obarek | jakubobarek.com
Rzeźba: Tomasz Witkowski
Malarstwo: Aleksander Roszkowski
Zobacz również: Nowoczesna oaza wśród drzew: rodzinny dom z widokiem na las | 200-metrowy dom pod Warszawą – skrojony i uszyty na miarę