Czy przepis na zrównoważone i spokojne życie możemy odnaleźć w koncepcjach z ubiegłego wieku? Biorąc pod uwagę to, jak mocno aranżacja przestrzeni, w której mieszkamy, wpływa na naszą codzienność i nastrój, okazuje się, że tak. Dom w Tarnowie Podgórnym to projekt pracowni Monarchia Design zrealizowany z myślą o rodzinie, która przeprowadziła się na suburbia w poszukiwaniu balansu i wyciszenia. Główną inspiracją architektek – Emilii Schudy i Małgorzaty Zbierskiej – stały się rozwiązania wnętrzarskie z lat 70. W ten sposób powstała spójna, otwarta i funkcjonalna przestrzeń dla nowych domowników.
Nowoczesna architektura w dialogu z przeszłością i otoczeniem
Dom w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem został przeprojektowany przez architektki z pracowni Monarchia Design – Emilę Schudy i Małgorzatę Zbierską – tak aby odpowiadał na potrzeby trzyosobowej rodziny, która przeprowadziła się na przedmieścia w poszukiwaniu spokoju i odpoczynku. Właścicielom zależało na tym, aby stworzyć swobodną przestrzeń, w której wszyscy domownicy będą mogli spędzać wspólnie czas. W związku z tym zapadła decyzja, by maksymalnie otworzyć część dzienną i pozwolić funkcjom poszczególnych przestrzeni płynnie się przenikać.
Dzięki dużym przeszkleniom wnętrze domu pozostało również otwarte na rozległy ogród. Te założenia funkcjonalne oraz zastane w przestrzeni meble w stylistyce lat 70. wpłynęły na decyzję, aby jako główną inspirację przyjąć estetykę właśnie tej dekady. Tym, co szczególnie interesowało architektki, były ówczesne proporcje architektury wnętrz oraz rozwiązania funkcjonalne. W ten sposób powstała nowoczesna aranżacja, która dialoguje zarówno z przyrodą otaczającą dom, jak i z przeszłością, a przy tym odpowiada na potrzeby rodziny.
Otwarta strefa dzienna z horyzontalną kompozycją
Dzięki wyburzeniu ścianek działowych udało się powiększyć kuchnię i uzyskać widok zarówno na salon, jak i jadalnię. W ten sposób Dom w Tarnowie Podgórnym zyskał 62-metrową otwartą strefę dzienną. Elementem, który najsilniej spaja wszystkie przestrzenie, stała się wyspa kuchenna. Jest ona w pełni dostępna zarówno od strony kuchni, jak i jadalni, a ponadto marmurowe wykończenie wyspy płynnie przechodzi w obudowę kominka w salonie. Pozwoliło to pięknie wyeksponować rysunek materiału na geometrycznych formach.
Marmurowy pas splatający wszystkie trzy strefy pozwolił nadać wnętrzu poziomą kompozycję. Aby ją podkreślić, w części jadalnianej znalazł się także długi dębowy stół Brooklyn wraz z zastanymi krzesłami w stylu retro, a przestrzeń salonu została uzupełniona mocną linią kanapy Noti Rosco spoczywającej na stalowych płozach. Ten mebel wyróżnia się charakterystycznymi, podłużnymi, niskimi oparciami, które doskonale wpisały się w układ całości. Przecinające się bryły i wyraziste horyzontalne akcenty stanowią bezpośrednie nawiązanie do architektury modernistów.
Dom w Tarnowie Podgórnym – wnętrza blisko natury
Dzięki dużym przeszkleniom strefa dzienna pozostaje otwarta na otaczającą ją zieleń, która dialoguje z aranżacją i uspokaja. Dlatego też Emilia Schudy i Małgorzata Zbierska zaproponowały, aby paleta barw i materiałów wykorzystana we wnętrzach była stonowana i nawiązywała do bogactwa okalającej dom przyrody. Jasne, naturalne odcienie zostały uzupełnione o szlachetne materiały takie jak choćby marmur Rainforest Green o bogatym rysunku i użyleniu, które budzi skojarzenie z leśnym ukorzenieniem oraz konglomerat kamienny Silestone Kensho. Całość dopełniły także wysublimowane, stalowe detale.
Ważnym surowcem wykorzystanym we wnętrzu stał się również dąb – wyeksponowany w formie prostej, monolitycznej zabudowy kuchennej, poprowadzonej na pełną wysokość i szerokość jednej ze ścian. Elementem, który dodaje jej dekoracyjnego waloru, jest przesuwny barek ze szklanymi półkami i wewnętrznym oświetleniem. W strefie dziennej znalazło się także wiele roślin, umieszczonych między innymi na przepierzeniu oddzielającym salon od kuchni. Dzięki spójnej aranżacji czerpiącej zarówno z estetyki lat 70., jak i natury, udało się stworzyć przestrzeń, w której cała rodzina będzie mogła zaznać wytchnienia.
Projekt: Monarchia Design | monarchia.design
Zdjęcia: Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska, Paweł Lesiczka
Zobacz również: 330-metrowe wnętrza domu dla rodziny 2+1 | 113-metrowy segment w Gdyni dla wielbicielki Maine Coon’ów