Domki letniskowe na Kaszubach – dziedzictwo regionu w nowoczesnej odsłonie

Domki letniskowe na Kaszubach - dziedzictwo regionu w nowoczesnej odsłonie - projekt YONO  Architecture - foto Nate  Cook

Wielu z nas marzy o tym, aby choć na chwilę zwolnić i pozwolić sobie na odpoczynek na łonie natury. Taką możliwość stwarzają domki letniskowe na Kaszubach, które zaprojektował Sebastian Marach z YONO Architecture. Otoczone przez malowniczą przyrodę budynki powstały na przecięciu inspiracji tradycyjnym kaszubskim budownictwem, odpowiedzialnego podejścia do turystyki oraz szacunku do natury i jej piękna. Klimatyczne, surowe, i funkcjonalne wnętrza, które sfotografował Nate Cook, pozwalają na prawdziwe wyciszenie i efektywny relaks z dala od miejskiego zgiełku.

Domki letniskowe na Kaszubach – szansa na spotkanie z naturą i tradycyjnym dziedzictwem w nowoczesnej odsłonie

Początkowo projekt miał obejmować stworzenie domku letniskowego dla małżeństwa z dzieckiem, jednak oczarowani kaszubską przyrodą właściciele działki zdecydowali, że chcą dzielić się pięknem tego miejsca z innymi. Finalnie powstały dwa czteropokojowe budynki, każdy o metrażu 47 metrów kwadratowych. Domek na wynajem jest przeznaczony dla czterech osób. Głównym założeniem było stworzenie komfortowej, prostej oraz funkcjonalnej przestrzeni, która pozwalałby cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury.

Domki letniskowe na Kaszubach - dziedzictwo regionu w nowoczesnej odsłonie
Wnętrze domków letniskowych Borzestova

Sebastian Marach, architekt z pracowni YONO Architecture, zaprojektował zarówno bryły budynków, jak i ich wnętrza. Jedną z inspiracji było regionalne kaszubskie budownictwo, stąd klasyczny dwuspadowy dach oraz jednolita kolorystyka elewacji, oraz pokrycia dachowego, która powraca także w surowej aranżacji wnętrz. Styl, w którym urządzony został domek, miał być nowoczesną interpretacją wiejskiej sielanki w prostym, ponadczasowym i funkcjonalnym wydaniu.

Wnętrza wykończone opalanymi deskami jako kontynuacja bryły budynku

Dzięki temu, że projekt obejmował całość domków, czyli bryłę i aranżację pokoi, realizacja pozostaje konsekwentna i spójna, nie tylko z otaczającą ją przyrodą. Tym, co łączy wnętrza z zewnętrzem, jest wykorzystanie surowych desek w unikalnym, ciemnym kolorze. Barwę tę udało się uzyskać japońską metodą wypalania drewna Shou Sugi Ban. Równie charakterystyczne, jak okładziny z desek, jest widoczne belkowanie stropowe, które wprowadza do wnętrz pewien rytm i kierunki.

Domki letniskowe na Kaszubach - dziedzictwo regionu w nowoczesnej odsłonie
Przytulny salon w domku letniskowym na Kaszubach

Elementy konstrukcyjne, takie jak belki stropowe i schody, zostały nie tylko ujawnione, ale także wyeksponowane poprzez zestawienie ciemnego drewna z bielą ścian. Gama wykorzystanych w aranżacji kolorów została zawężona do ponadczasowego duetu bieli i czerni połączonego z naturalnymi odcieniami drewna – ciemnego w formie okładzin i jasnego na podłodze. Grę kontrastów, dzięki której pomieszczenia nabierają charakteru, podobnie jak bogactwo faktur, uwydatnia słoneczne światło wpadające do wnętrz przez duże okna.

Blisko natury – aranżacja wnętrz domków na wynajem w miejscowości Borzestowska Huta

Duże przeszklenia sprawiają, że otaczająca domki ściana lasu oraz tafla wody jeziora, widocznego spomiędzy drzew, stają się integralną częścią domowego życia. Natura wpisuje się w aranżację także za sprawą wygodnego, zadaszonego tarasu. Otwarcie drzwi tarasowych zaciera granicę między wnętrzem domku a rozpościerającą się wokół przestrzenią. Taras, układ pomieszczeń i ich wyposażenie są niezwykle funkcjonalne, co pozwala w pełni korzystać z przestrzeni i cieszyć się czasem na urlopie.
Za komfort termiczny odpowiadają panele na podczerwień, które zapewniają ciepło w całym budynku.

Domki letniskowe na Kaszubach - dziedzictwo regionu w nowoczesnej odsłonie
To miejsce pozostaje w przyjaźni z naturą

Domki letniskowe na Kaszubach projektu Sebastiana Maracha to miejsce, które pozostaje w przyjaźni z naturą. Sam architekt najbardziej ceni w projekcie funkcjonalność oraz integralność budynku z otoczeniem. Surowe aranżacje niezwykle subtelnie i nienachalnie komponują się z pięknem kaszubskiej przyrody, dzięki czemu domki w Borzestowskiej Hucie pozwalają na efektywny wypoczynek i prawdziwe wyciszenie.


Projekt: YONO Architecture | yonoarchitecture.com
Zdjęcia: Nate Cook | natecookphotography.com

Zobacz również: 120-metrowy bliźniak dla trzyosobowej rodziny we wsi pod Gdańskiem | Willa nad rozlewiskiem Narwi – dom z pięknym widokiem

Domki letniskowe na Kaszubach - dziedzictwo regionu w nowoczesnej odsłonie
Borzestova - domki letniskowe na Kaszubach projektu YONO Architecture
Borzestova - domki letniskowe na Kaszubach projektu YONO Architecture
Borzestova - domki letniskowe na Kaszubach projektu YONO Architecture
Borzestova - domki letniskowe na Kaszubach projektu YONO Architecture