O tym, jak ciężko zaprojektować własne wnętrze, przekonał się niejeden architekt, zwłaszcza gdy aranżacja nie jest podyktowana aktualnie panującymi trendami, a jej autorzy stawiają sobie za cel rolę twórców – a nie odtwórców. Czy po roku mieszkania właściciele mają ochotę na zmiany?
FLK ARCHITEKTURA i wnętrze mieszkania w gdańskiej dzielnicy Jasień
Dwupokojowe mieszkanie liczące ok. 40 m2 znajduje się w gdańskiej dzielnicy Jasień. Aranżacja była wyjątkowym zadaniem, ponieważ wraz z narzeczoną architekt Piotr Flisikowski z pracowni FLK ARCHITEKTURA pierwszy raz projektował coś wyłącznie dla siebie. Nie chcieli ślepo podążać za trendami, mając świadomość ich zmienności, ani inspirować się tym, co już widzieli. Ostatecznie powstała świeża, energetyczna i eklektyczna aranżacja, która łączy w sobie styl retro, art deco i mid-century modern oraz odrobinę stylu ruralistycznego. Pojawiło się także sporo polskich akcentów jak np.: plakaty, meble czy wyposażenie od rodzimych producentów.
Strefa wejściowa
Strefa wejściowa została zaprojektowana w bardzo minimalistyczny sposób. Zastosowano płyty meblowe laminowane, jako ekonomiczną i bardzo funkcjonalną okładzinę ścienną z wieszakami na kurtki. Jest to ulubione miejsce przesiadywania psa właścicieli – Pompona. Dzięki zastosowanej okładzinie nie ma problemu z zachowaniem czystości. Z tego samego materiału została wykonana niewielka szafa garderobiana.
Salon z aneksem kuchennym
Najpierw powstał pomysł na salon z aneksem kuchennym i to ta przestrzeń nadała rozpędu oraz charakteru aranżacjom pozostałych pomieszczeń. Główna zmiana układu funkcjonalnego dotyczyła kuchni. Układ zaproponowany przez dewelopera zakładał dwa ciągi robocze w kształcie litery L na dwóch ścianach. Dzięki wyłączeniu lodówki z podstawowego ciągu roboczego udało się wykreować jeden główny ciąg. Lodówka jako swoista błękitna rzeźba-mebel została wciągnięta do salonu i stanowi wyjątkowy element dekoracyjny, który stał się punktem wyjścia dla kolorystyki innych akcentów.
W kuchni zastosowano wzorzyste płytki marki Vives. Na głównej ścianie salonu wzrok przykuwa fototapeta polskiej marki White Fox z motywem roślinnym w zieleniach i błękitach, która tworzy egzotyczne tło dla codziennych czynności i wypoczynku na sofie w nieoczywistym oranżowym kolorze. Strefa jadalniana to dębowy stół oraz bukowe krzesła malowane czarną bejcą, wyprodukowane przez Fameg. Oświetlenie strefy dziennej stanowią: miętowa lampa marki Gie El oraz potrójna lampa wyprodukowana ręcznie w niewielkiej manufakturze w Kijowie. Podłoga to laminowana jodełka w kolorze dębu marki Berry Alloc, która niejednego gościa zwiodła, że jest prawdziwą deską.
Projekt łazienki i sypialni w mieszkaniu Piotra Flisikowskiego
Łazienka stanowi kontynuację zaaranżowanej strefy dziennej. Motywy roślinne laminowanej tapety winylowej marki Redro stanowią tło dla blatu z elegancką stawianą umywalką i okrągłego lustra od Giera Design. Dzięki zastosowaniu mini pralki udało się ją zmieścić w szafce pod umywalką. Zaaranżowano m.in. miejsce na kosze na bieliznę, mopa, ręczniki oraz chemię. Prysznic zaprojektowano jako walk-in. Połączenie czarnego marmuru z płytkami patchworkowymi nie jest oczywiste, a dało niesamowity efekt.
Aranżacja sypialni miała na celu wykreowanie przestrzeni dla snu i relaksu, która koi nerwy i wprowadza w błogi stan spokoju. Oczywistą inspiracją był tutaj las. Na ścianach: nieco baśniowa fototapeta marki Photowall z rysunkiem drzew i zwierząt oraz okładzina ścienna Stegu – w postaci autentycznych pieńków, która swoją fakturą i zapachem dodatkowo zbliża do natury. Ciekawym detalem jest lampa w formie szyszki. Znaczną uwagę przykuwa także łóżko w kolorze malinowym, które zostało wykonane na zamówienie.
Architekci mieszkają w tym wnętrzu już od roku i jak twierdzą – niczego by w nim nie zmienili, co może świadczyć o podjęciu dobrych wyborów na etapie projektowania! Godziny spędzone nad projektem oraz lata doświadczenia zaowocowały powstaniem ulubionego wnętrza dla pary architektów.
Pracownia FLK ARCHITEKTURA
Architekt Piotr Flisikowski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, członkiem Izby Architektów RP oraz założycielem pracowni FLK ARCHITEKTURA. Od 2012 r. zajmuje się wnętrzami, gdzie wykorzystuje swoją bogatą wiedzę techniczną i doświadczenie zawodowe zdobyte podczas projektowania budynków. Motto firmy to „piękne i funkcjonalne wnętrza”.
Zdjęcia: Karolina Chęcińska
Współpraca: arch. Weronika Zblewska
Zobacz również: Klimatyczne poddasze w budynku z lat 50 | Mieszkanie w warszawskiej kamienicy z lat 50-tych