Czy nowoczesny design biura może oferować użytkownikom domową atmosferę i jednocześnie uwzględniać podejście przyjazne środowisku? Tak, kiedy już na wstępnym etapie procesu zaplanuje się odpowiednie kroki. Biuro dla Maersk to kolejny projekt, w którym projektanci stworzyli zrównoważoną przestrzeń, skupiając się na trzech założeniach: jak najmniejszym wpływie na środowisko, stworzeniu atmosfery domu oraz subtelnym uwzględnieniu brandu Maersk. Maersk to jedna z największych na świecie firm transportowo-logistycznych specjalizująca się w zintegrowanej logistyce kontenerowej. W Polsce jest obecna od ponad 30 lat. Polski oddział zlokalizowany jest w 3T Office Park, nowoczesnym biurowcu w Gdyni.
Biuro przyjazne pracownikowi
Projektanci zrezygnowali z typowej przestrzeni open space na rzecz mniejszych stref pracy, podzielonych panelami i zasłonami akustycznymi czy parawanami z zielenią. Przestrzeń pracy została wzbogacona o różnorodnie wyposażone strefy umożliwiające wykonywanie zadań o innym charakterze niż praca indywidualna przy biurku: network, strefy pracy kreatywnej, focus roomy, budki telefoniczne, nisze do pracy.
Obok tradycyjnego stołu z wygodnymi krzesłami, wykorzystano także miękkie meble (sofy, domowe fotele), stoły „na wysoko” oraz o regulowanej wysokości blatu. Pracownicy mogą w takich miejscach zorganizować szybkie spotkanie, burzę mózgów, czy po prostu popracować w pojedynkę. W czasie przerw do dyspozycji mają sporą kuchnię, w której mogą zasiąść do posiłku i rozmów przy dużym, wspólnym stole lub „zaszyć się” przy kameralnych stolikach ustawionych wzdłuż elewacji.
Moc koloru
Podstawą palety kolorystycznej projektu są szarości i beże w zróżnicowanych odcieniach, przełamane subtelnymi wzorami i linearnymi podziałami. Firmowy jasny błękit Maersk pojawia się, ale jako dyskretny dodatek na ścianach i dywanach. W miejscach niewymagających intensywnego skupienia się na pracy, pojawiają się uzupełniające, bardziej pobudzające kolory: czerwień, pomarańcz oraz kolor żółty.
W projekcie wykorzystano także drewno, które buduje atmosferę domowego ciepła oraz pewnej szlachetności materiałowej. Zastosowano je przede wszystkim w elementach, które użytkownicy zawsze mają w polu widzenia i często ich dotykają: we frontach szaf i mebli na wymiar, półkach, konstrukcji krzeseł i okładzinach ściennych. Dodatkowo do wnętrza wprowadzono materiały wykończeniowe, które nie są drewniane, ale pozwalają na wzmocnienie odczucia bycia otoczonym naturalnymi powierzchniami. Należą do nich: korek naturalny, sufity z wełny drzewnej, tapicerki w piaskowych i beżowych odcieniach, jutowe i rattanowe detale w donicach i lampach.
Domowy klimat wnętrz podkreślają także rośliny oraz starannie dobrane elementy oświetlenia – kinkiety, lampy nablatowe i wolnostojące emitujące ciepłe światło.
Less waste i podejście pro-eko
Bardzo duża część mebli ruchomych to polskie produkty – część z nich została wykonana przez lokalnych, trójmiejskich wytwórców. Niektóre – jak fotele – to meble używane, które zostały odnowione we współpracy z dostawcami. Twórcom projektu udało się również wykorzystać część mebli z poprzednich siedzib Maersk, jedynie je odświeżając (szafki, krzesła) lub wprowadzając modyfikacje takie jak wymiana blatów (stoły).
Podejście pro-eko dostrzec można też w decyzji o zainwestowaniu w ruchome wyposażenie dobrej jakości, o ponadczasowej estetyce – dywany, oprawy dekoracyjne, meble. Będą one służyć organizacji przez lata bez konieczności kupowania nowych.
W projekcie pojawiają się też filcowe panele sufitowe, wykonane z termoformowanych włókien poliestrowych. W 100% nadają się do recyklingu, podobnie jak elementy nośne sufitu (aluminium) i wieszaki (stal ocynkowana).
Jednym z najmocniejszych, przewodnich motywów wykończeniowych w projekcie jest widoczny z każdego miejsca w biurze sufit z wełny drzewnej utwardzonej cementem. Produkowany jest w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem energii wiatrowej.
Projekt: Workplace | workplace.pl
Zdjęcia: Adam Grzesik
Zobacz również: Poznańskie biuro OLX – 200 ton designu! | Krakowskie biuro Orange przesiąknięte historią miasta