Architektka Alicja Szmal-Baehr zmierzyła się z wyzwaniem, jakim jest zaprojektowania wnętrza własnego domu. 42-metrowe mieszkanie w naturalnej aranżacji wypełniły jasne kolory i surowe materiały. Funkcjonalną i wygodną bazę uzupełniło kilka oryginalnych dodatków, dzięki czemu udało się połączyć nowoczesny minimalizm z nutą ciepła. W ten sposób powstało wnętrze, które nie tylko wyróżnia się ponadczasowym charakterem, ale także sprzyja wyciszeniu. Aranżację od Alicja Szmal Studio sfotografowała Kinga Mądro.
42-metrowe mieszkanie w naturalnej aranżacji – szczerość i funkcjonalność
Alicja Szmal-Baehr zaprojektowała wnętrza mieszkania zlokalizowanego na poznańskich Jeżycach z myślą o sobie i swoich bliskich. Aranżacja miała sprzyjać wyciszeniu i relaksowi w przytulnej atmosferze, stąd decyzja, aby postawić na kolory natury w subtelnych odcieniach. Dla projektantki niezwykle ważna była także szczerość materiałów, dlatego we wnętrzach nie znajdziemy imitacji. Paletę naturalnych materiałów tworzą lite drewno i fornir, lniane zasłony oraz mikrocement. Jedynym sztucznym materiałem jest laminat użyty na białych frontach – wybrany z uwagi na ograniczony budżet.
Priorytetem w pracy nad projektem było również pogodzenie funkcjonalności z minimalizmem. Architektka pragnęła pomieścić na niewielkim metrażu wszystkie potrzebne funkcje, unikając jednocześnie poczucia przytłoczenia. Aby optycznie powiększyć wnętrza, zastosowała jednolitą podłogę z jasnego mikrocementu bez listew. Pojemne szafy zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały, jak czyste ściany i stały się elementami organizującymi przestrzeń. Szafa przy wejściu jednocześnie oddziela przedpokój od części dziennej i łączy te dwie przestrzenie – bok widoczny od strony salonu stał się otwartą półką na książki.
Miejsce, które sprzyja wyciszeniu – zorganizowana i minimalistyczna aranżacja
42-metrowe mieszkanie pełne jest oryginalnych rozwiązań, które pozwoliły połączyć funkcjonalność z ponadczasową estetyką. Ze względu na niewielki metraż strefę dzienną tworzy salon otwarty na kuchnię. Aby wyraźnie wydzielić te funkcje i stworzyć miejsce sprzyjające relaksowi, właścicielka pracowni Alicja Szmal Studio zdecydowała się ukryć kuchnię z płytą indukcyjną za białymi frontami. Uzupełniająca tę strefę drewniana wyspa została zaprojektowana jako osobny mebel – powstało użytkowe dzieło sztuki, które doskonale sprawdza się jako ozdoba salonu.
Poszczególne funkcje w mieszkaniu pomogły wyodrębnić zastosowane kolory. Jadalnię wyróżniła czerń pokrywająca drewniany, rozkładany stół o pięknym kształcie, który może pomieścić aż do 10 osób. Łazienka natomiast została ozdobiona szarobeżowymi kolorami w towarzystwie strukturalnych płytek. W pomieszczeniu udało się zmieścić wygodną wannę i prysznic z deszczownicą. Aby optycznie powiększyć wnętrze, projektantka umieściła w nim dużo luster, a za jednym z nich ukryła także pralko-suszarkę. Natomiast w sypialni o kształcie trapezu stanęła pojemna zabudowa, która ukryła większość skośnej ściany.
Ikony polskiego designu i oryginalne dzieła sztuki – niepowtarzalny charakter własnego mieszkania
Projekt Alicji Szmal-Baehr udowadnia, że minimalizm, funkcjonalność i ponadczasowość wcale nie muszą być tożsame z nudą. Naturalną i subtelną aranżację uzupełniło kilka naprawdę wysmakowanych dodatków takich jak fotel Bunny Chierowskiego – znaleziony na śmietniku kilka lat temu i wyremontowany. Do perełek polskiego designu należą także szafki nocne wyprodukowane w Gliwickich Zakładach Przemysłu Terenowego. Dla właścicielki pochodzącej z Gliwic są one szczególnie ważne zarówno ze względu na ikoniczną estetyką i na pochodzenie.
Kolejnym oryginalnym elementem z niezwykłą historią jest ikona umieszczona w sypialni. Została ona napisana na zamówienie na bardzo starej desce z Fary Poznańskiej, którą udało się odzyskać podczas remontu kościoła. Ze względu na to, że projektantka sporą część życia spędziła w Poznaniu, ten lokalny detal stał się istotną częścią wnętrz. Dzięki zbalansowaniu minimalizmu z ciepłym, unikalnym i domowym charakterem 42-metrowe mieszkanie stało się miejscem, w którym można komfortowo żyć, wyciszyć się i głęboko odpocząć.
Projekt: Alicja Szmal Studio | alicjaszmal.com
Zdjęcia: Kinga Mądro | kingamadro.com
Zobacz również: 57-metrowe mieszkanie w krakowskiej kamienicy | 61-metrowe mieszkanie w Wołominie – przestrzeń pełna słońca