Restaurację Bolle, zaprojektowana przez Marco Acerbis Studio, charakteryzuje dziesięciometrowa elewacja, która wznosi się wzdłuż drogi. Jej styl i proporcje przypominają przemysłowy magazyn.
Restauracja Bolle projektu Marco Acerbis Studio
Architekci z pracowni Marco Acerbis Studio, wykorzystując prefabrykowany beton, całkowicie zmienili bryłę budynku. Podzielili ją wizualnie oraz konstrukcyjnie, oddzielając restaurację i salon wystawowy. Elewacja pokryta jest ręcznie wykonaną, srebrną powłoką, która silnie kojarzy się z aluminium – materiałem wykorzystywanym przez rodzinę Agnelli zamawiającą projekt. Rodzina Agnelli jest włoskim producentem aluminiowych naczyń kuchennych.
Salon wystawowy i magazyn wizualnie stanowią jedną całość, jednak są od siebie oddzielone. Część magazynowa wykonana została z betonu prefabrykowanego, natomiast salon z betonu sprężonego. Beton sprężony stosuje się zwykle w dużych konstrukcjach. W tym przypadku jego użycie pozwoliło oprzeć całą płytę pierwszego piętra tylko na dwóch kolumnach. Dzięki temu pomieszczenie zyskało dużo przestrzeni i jasności. Wszystkie systemy budynku zostały umieszczone na dachu i wewnątrz sufitu podwieszanego. To właśnie w nim znajdują się świetliki, dzięki czemu okna w elewacji rozciągają się na całą wysokość budynku.
Surowe wnętrza zaprojektowane przez Marco Acerbis Studio
Wnętrze kojarzy się z „męską” i surową estetyką. Po lewej stronie znajduje się salon wystawowy. Oddzielony jest od atrium systemem regałów z drewnianymi półkami oraz dwoma filarami, które podtrzymują podłogę sali restauracyjnej powyżej. Cała kolekcja naczyń Agnelli prezentowana jest na szafkach zbudowanych z giętego aluminium, wykonanych według projektu Marco Acerbis Studio. Dwupoziomową przestrzeń przy wejściu oświetla naturalne światło z sufitowych świetlików.
Na drugim planie znajdziemy recepcję z biurkiem wykonanym ze szlifowanego żelaza. Z tego samego materiału wykonane są balustrady schodów prowadzących na pierwsze piętro. Klatka schodowa ustawiona jest w kierunku przeciwnym do wejścia. Ten ciekawy, celowy zabieg stworzył optyczną przerwę w wystroju, budując napięcie przed wejściem wyżej.
Przestrzeń restauracyjna
W poczekalni przed restauracją można odpocząć na fotelach oferujących widok na zewnątrz. W samej sali restauracyjnej znajdują się stoliki z 60 nakryciami. Rozdzielają je trzymetrowe, okrągłe, obrotowe przegrody wykonane ze stiuku weneckiego i płyty karton-gipsowej osadzonych w metalowej ramie.
Wyglądem nawiązują one do widzianych na zewnętrznej fasadzie okrągłych elementów i pozwalają reorganizować wnętrze sali. Przegrody, stoły restauracyjne o średnicy 120 cm oraz stoliki zostały wykonane według projektu Marco Acerbis Studio. Wszystkie przegrody wyposażone są w lampy o sterowanym strumieniu światła.
Sufit w ciemnym kolorze pokryty jest dźwiękochłonnymi panelami Rockfon. Podobnie wykończone są ściany. Paski diod LED umieszczone na nich na wysokości stołów oddzielają część jasną od ciemniejszej. Podobne, jasne pokrycie znajduje się na podłogach. Wystrój wnętrza ma na celu odizolowanie gości, stworzenie atmosfery minimalizmu i wyodrębnienie za pomocą strumieni punktowego światła dań szefa kuchni.
Zobacz również: Bar VyTA Farnese | Foodport w CH Galaxy Szczecin