Strzeszyn na obrzeżach Poznania – to właśnie tu mieści się wygodne i jasne mieszkanie dla młodej rodziny z dzieckiem. Głównym założeniem w projekcie 65-metrowego lokalu było połączenie maksymalnej funkcjonalności z ponadczasową prostotą i domowym ciepłem. Marzenie inwestorów o wnętrzach idealnie dopasowanych do ich stylu życia spełniła architektka Aleksandra Wiśniowska-Lesiak z Pracowni Projektowej VISO, a efekt finalny sfotografowała Jaga Kraupe.
Funkcjonalność i komfort – jak połączyć praktyczne rozwiązania ze spójną estetyką?
Jasne mieszkanie dla młodej rodziny z dzieckiem mieści się na parterze w zabudowie dwulokalowych domów szeregowych. Priorytet w pracy nad projektem stanowiło maksymalne dostosowanie 65-metrowego wnętrza do codziennych potrzeb i stylu życia domowników. Swoje poprzednie mieszkanie właściciele urządzili samodzielnie, kierując się głównie aspektami praktycznymi. Tym razem jednak zdecydowali się zwrócić po pomoc do profesjonalistki, by uzyskać aranżację, w której funkcjonalność idzie w parze ze spójną i przyjemną estetyką.
Rodzina marzyła o ponadczasowym wnętrzu, które sprzyjałoby wyciszeniu. W odpowiedzi projektantka zaproponowała konsekwentne stosowanie zawężonej palety barw, opartej na bieli, szarości, zgaszonej zieleni i odcieniach jasnego drewna. W aranżacji duży nacisk postawiono też na dobór jakościowych materiałów. Ze względu na ograniczenia budżetowe, w projekcie oprócz mebli na wymiar znalazły się kompozycje modułowe z sieciówek i wybrane przedmioty z poprzedniego mieszkania – np. bielony stół z kompletem krzeseł, w których wymieniono tapicerkę.
Jasne mieszkanie dla młodej rodziny z dzieckiem – jak zagospodarować 65m2?
Podstawą funkcjonalnego projektu jest odpowiednio zorganizowane miejsce do przechowywania. W strefie wejściowej, oddzielonej od reszty mieszkania drzwiami z przeszkleniem, stanęła pojemna szafa na odzież wierzchnią i obuwie. Dodatkowo miejsce pod siedziskiem wykorzystano, by stworzyć półkę na codziennie używane buty, a na ścianie znalazły się haczyki, umieszczone na różnych wysokościach, by dziecko mogło korzystać z nich samodzielnie. W korytarzu zaprojektowano także szafę gospodarczą z miejscem na odkurzacz, mop, deskę do prasowania i żelazko. Dzięki temu odciążono pozostałe pomieszczenia.
Sercem mieszkania jest salonem z aneksem kuchennym z wyspą, wykonanym na wymiar z lakierowanych płyt MDF i meblowych. Kompozycję bieli i odcieni drewna uzupełnia szary laminat ze wzorem terazzo, a ścianę za kanapą ozdobiły panele strukturalne Orac Decor, podświetlone dwustronnym kinkietem. Inwestorom zależało na dużej ilości wolnej przestrzeni do zabawy na podłodze, dlatego tradycyjny stolik kawowy zastąpiono niewielkim, pomocniczym. Zamiast telewizora przewidziano białą ścianą z miejscem na projekcje, obramowanym kompozycją półek, na których wyeksponowano książki i kolekcję gier planszowych.
Królestwo czteroletniego fana motoryzacji – jak zaaranżować pokój dla dorastającego malucha?
Ciekawe wyzwanie stanowił projekt pokoju najmłodszego członka rodziny – obecnie czterolatka. Korzystając z gotowych produktów, Aleksandra Wiśniowska-Lesiak stworzyła przytulną przestrzeń, gotową dorastać i zmieniać się wraz z właścicielem. Pokój małego fana motoryzacji to jedyne miejsce, gdzie pojawiają się bardziej energetyczne akcenty kolorystyczne w postaci intensywnego niebieskiego. W sypialni rodziców zastosowano klasyczną jasną paletę, dzięki czemu niewielkie wnętrze pozostało przestronne, mimo tego, że łączy funkcję spania z domowym biurem pana domu.
Ostatnim pomieszczeniem w 65-metrowym mieszkaniu jest łazienka. Choć dzięki zaprojektowanym na wymiar zabudowom nie widać tego na pierwszy rzut oka, pełni ona również rolę kotłowni. Oprócz pompy ciepła w szafkach ukryto także pralkę, suszarkę i spłuczkę podtynkową. Dzięki jednolitym frontom zabudowy są niemalże niewidoczne i doskonale komponują się z paletą szarości oraz płytkami z fakturą drewna. Konsekwentna kolorystyka i nowoczesna prostota form sprawiają, że jasne mieszkanie dla młodej rodziny z dzieckiem to przykład doskonałego połączenia funkcji z estetyką.
Projekt: VISO | viso-pracownia.pl
Zdjęcia: Jaga Kraupe | kraupe.pl
Zobacz również:
- Z Brighton do Bydgoszczy – metamorfoza mieszkania z lat 70. dla Magdy i Artura
- Jak urządzić 100-metrowe mieszkanie z antresolą? Zobacz inspirujący projekt