Przeprowadzona przez pracownię ORWAT Design metamorfoza części dziennej domu w Szczecinku przyniosła niezwykle oryginalne efekty. Ekscentryczne wnętrza zostały uzupełnione o nowoczesne rozwiązania funkcjonalne, elementy w stylu angielskim oraz designerskie dodatki. Wszystko to było możliwe dzięki zaufaniu inwestorów. Architektka – Katarzyna Orwat – nazwała ten projekt „Szczęście”. Dlaczego? Żeby się o tym przekonać, zajrzymy do środka za dzięki zdjęciom wykonanym przez Dagmarę Maroszek-Bździuch ze studia MUFKA Fotografia.
Eklektyzm w odważnym wydaniu – dialog przeszłości z nowoczesnością
Metamorfoza części dziennej domu w Szczecinku była dla architektki sporym wyzwaniem. Ze względu na stan budynku z rynku wtórnego konieczna była przemyślana i precyzyjna interwencja. Trudności potęgował zastany wystrój i układ wnętrz. Przestrzeń była wykończona materiałami bardzo dobrej jakości, jednak ekscentryczna estetyka wymagała uspokojenia i przełamania. Prywatnie Katarzyna Orwat jest wielką miłośniczką minimalizmu, co przekłada się również na jej projekty. Tym razem musiała się zmierzyć z zupełnie odmienną stylistyką.
Zmiana charakteru tak specyficznej przestrzeni, mocno zdefiniowanej przez układ kolumn, wymagała zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Stąd w projekcie wiele odważnych elementów, takich jak imponujących rozmiarów żyrandol inspirowany stylem orientalnym. Został on umieszczony na klatce schodowej z zachowaną kutą balustradą, zdobioną roślinnymi ornamentami. Realizacja tak nieszablonowych wizji była możliwa dzięki dobrej komunikacji i ogromnemu zaufaniu, jakim inwestorzy obdarzyli projektantkę.
Metamorfoza części dziennej domu w Szczecinku – otwarta kuchnia w stylu angielskim
Największe zmiany objęły kuchnię – zlokalizowaną na uboczu, tuż przy wejściu do domu. Aby uczynić z niej serce domowego życia, architektka zaproponowała ingerencję w układ funkcjonalny. Dzięki otwarciu na salon i wyburzeniu spiżarki pomieszczenie stało się bardziej funkcjonalne. Ciekawie rozwiązano także dość nietypową granicę między strefą wejściową a kuchnią. Wyznacza ją sporych rozmiarów półwysep, który pełni rolę dodatkowego blatu roboczego oraz reprezentacyjnego kontuaru przy wejściu.
Kuchnia wyróżnia się niską zabudową ze zdobionymi frontami, nawiązującymi do stylu angielskiego, podobnie jak zlewozmywak. Estetyczną kontynuację stanowią ramiaki, wałeczki oraz niezwykle subtelna i piękna arabeska w fartuchu kuchennym. Inwestorom zależało również na wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i udogodnień funkcjonalnych. W odpowiedzi powstała wysoka zabudowa skrywająca m.in. pojemną dwudrzwiową lodówkę z szufladami oraz wysuwany dodatkowy blacik, pomocny np. przy parzeniu kawy.
Unikalne meble i dodatki – lokalne rzemiosło według autorskiego projektu
Aby stworzyć ponadczasową i przytulną bazę, w strefie dziennej zastosowano jasne odcienie bieli i drewna oraz szlachetne, naturalne materiały. Stały się one doskonałym tłem dla unikalnego wyposażenia. Prawdziwą perełką wnętrza jest prosty i niezwykle elegancki stół jadalniany, wykonany przez mistrza regionalnego rzemiosła stolarskiego. Fachowiec dostarczył również kredens, witryny i komody. Wszystkie te elementy zostały stworzone autorsko, z naturalnego drewna, specjalne z myślą o tym domu i jego mieszkańcach.
Dialog nowego ze starym uzupełniają również szlachetne formy sof typu Chesterfield, przywodzące na myśl angielskie rezydencje. Eklektyczną aranżację wieńczą lekkie oprawy oświetleniowe ze sklejki drewnianej i ceramiki. W efekcie powstało wnętrze wyróżniające się niepodrabialną osobowością. Jak zaznacza architektka, metamorfoza części dziennej domu w Szczecinku zyskała nazwę „Szczęście”, bo wspaniale jest pokonywać wyzwania, tworzyć w atmosferze zaufania i w towarzystwie fachowców, a przede wszystkim tworzyć dla ludzi, którzy się kochają.
Projekt: Katarzyna Orwat – Orwat Design
Zdjęcia: Dagmarę Maroszek-Bździuch – MUFKA Fotografia
Zobacz również: Jak architektka odmieniła 230-metrowy dom pod Poznaniem? Efekty Cię zaskoczą! | 260-metrowy dom na Śląsku stworzony dla 5-osobowej rodziny