Metamorfoza szeregówki w Pabianicach dla małżeństwa z dziećmi

Nowoczesne oświetlenie i eleganckie detale w jadalni - styl skandynawski

Na jakość życia w danym miejscu wpływa przede wszystkim jego projekt funkcjonalny. Układ, podział stref i komunikacja – wszystkie te aspekty muszą być jak najlepiej dopasowane do potrzeb i stylu życia mieszkańców, aby wnętrza mogły dobrze im służyć. Przekonała się o tym rodzina, która zwróciła się do Pracowni Projektowej Siedem z marzeniem o ciepłej i przytulnej aranżacji. Jaki efekt przyniosła przeprowadzona przez Agnieszkę Morawiec funkcjonalna metamorfoza wnętrz szeregówki w Pabianicach? Przekonamy się dzięki zdjęciom Jacka Olszewskiego.

Wnętrza domu dla rodziny z dziećmi – przepis na ciepłą i przytulną aranżację

Funkcjonalna metamorfoza wnętrz szeregówki w Pabianicach została przeprowadzona z myślą o małżeństwie z dziećmi. Rodzina, zainspirowana jednym z poprzednich projektów Agnieszki Morawiec, pragnęła jasnej, ciepłej i przytulnej aranżacji w klasycznej kolorystyce. Zgodnie z ich oczekiwaniami wnętrza wypełniła biel wraz z beżem i dużą ilością jasnego drewna. Podłogi pokryły winylowe panele w drewnianym wykończeniu oraz gresowe płytki z lekką, ciepłą żyłką. Elegancki detal stanowią blaty z cienkiego kamienia, a czarne detale dodają wnętrzom odrobiny pikanterii.

Przestronny i jasny hol wejściowy z drewnianymi akcentami

W marzeniach inwestorów powracał jeszcze jeden element – serce domu w postaci otwartej strefy dziennej z dużą kuchnią z wyspą. Niestety zastany układ wnętrz szeregówki nie pozwalał na taką organizację. Kluczowym etapem pracy projektantki z Grupy Siedem stało się więc dostosowanie 126-metrowego domu do potrzeb rodziny. Finalnie na parterze udało się zaprojektować hol z garderobą, łazienkę, ukryte pomieszczenie techniczne, wygodną kuchnię otwartą na salon oraz miejsce do przechowywania. Na piętrze znalazła się natomiast strefa prywatna z sypialnią i pokojami dziecięcymi.

Funkcjonalna metamorfoza wnętrz szeregówki w Pabianicach – marzenie o dużej kuchni

Metraż parteru wynosił jedynie 53 m2, dlatego ingerencja w układ stanowiła nie lada wyzwanie. Pierwsze trudności pojawiły się już w niewielkim holu, gdzie zostały przewidziane cztery pary drzwi. Usunięto zbędne podziały przestrzeni i uproszczono komunikację. W miejscu jednej ze ścian powstała wnęka, w której zaprojektowano wygodną garderobę. Obok znalazły się drzwi ukryte do łazienki pokryte tą samą okładziną, co ściany, oraz dyskretna i pojemna szafa. Przyjazną i efektowną przestrzeń wejściową wieńczy duże, nowoczesne lustro, które optycznie powiększa i dodaje światła.

Przytulna i stylowa przestrzeń dzienna z otwartą kuchnią

Zmiany w celu uzyskania komfortu użytkowania oraz wizualnego powiększenia przestrzeni były również konieczne w małej i ciemnej kuchni. Pomieszczenie oświetlał jedynie niewielki lufcik pod sufitem, dlatego pierwszym krokiem było zaprojektowanie pełnowymiarowego okna nad blatem. Naturalne światło dodało wnętrzom lekkości i świeżości, podkreśliło piękno mebli, a także znacząco poprawiło samopoczucie domowników. Równie ważna okazała się ingerencja w układ ścian, która pozwoliła zwiększyć metraż tej strefy tak, aby móc wygodnie umieścić w niej sporą wyspę

Praktyczna, spójna i wizualnie atrakcyjna oprawa oświetleniowa

Kolejny – niemniej istotny – etap pracy projektowej stanowiło przygotowanie oprawy oświetleniowej, która pozwalałaby tworzyć zróżnicowane sceny w zależności od potrzeb domowników. Projekt oświetlenia został ściśle powiązany z funkcjonalnym podziałem wnętrz oraz koncepcją podwieszanych sufitów. W obniżonym suficie udało się ukryć nie tylko oświetlenie ledowe, ale także niektóre instalacje techniczne, dzięki czemu możliwe było między innymi przesunięcie okapu spod ściany nad wyspę kuchenną, co korzystnie wpłynęło na kompozycję całego wnętrza.

Eleganckie wnętrze salonu z akcentami z naturalnego drewna

Dzięki temu, że obniżony sufit nad wyspą został przedłużony w kierunku korytarza, udało się odrobinę zatrzeć wizualne granice pomiędzy poszczególnymi funkcjami. Efekt ten wzmocniła wysoka aż do sufitu zabudowa z witrynami, będąca spoiwem między kuchnią a jadalnianym stołem, dla którego pełni rolę tła. W ten sposób udało się spełnić marzenie domowników o prawdziwym sercu domu – otwartej przestrzeni, w której rodzina może cieszyć się wspólnym czasem. Funkcjonalna metamorfoza wnętrz szeregówki w Pabianicach została doskonale dopełniona przytulną estetyką.


Projekt: Pracownia Projektowa Siedem | grupasiedem.pl
Zdjęcia: Jacek Olszewski | jacekolszewski.com

Zobacz również: 200-metrowy dom w Mikołowie dla młodej kobiety pełnej pasji | Parterowy dom w Wesołej – tak mieszka projektantka z rodziną

Nowoczesne oświetlenie i eleganckie detale w jadalni - styl skandynawski
Minimalistyczne oświetlenie schodów - połączenie funkcjonalności i designu
Jadalnia z designerskim oświetleniem i modernistycznym wystrojem
Kuchnia w bieli i drewnie - marzenie każdego kulinarnego entuzjasty
Nowoczesna kuchnia z wyspą i czarnym okapem
Otwarta przestrzeń życiowa z harmonijnym połączeniem kuchni i salonu
Jasna kuchnia z wyspą połączona z jadalnią i salonem
Czarny okap w jasnej kuchni z wyspą