Kwarcyt to kamień o odporności granitu i walorach wizualnych budzących skojarzenia raczej z marmurem. Znakomicie widać to w przypadku zachwycającego wzoru Negresco o delikatnych jasnych żyłach na czarnym tle. Jego matowe, szczotkowane wykończenie pozwala wprowadzić niezwykle szlachetny wątek kamienny tam, gdzie inne, bardziej kruche skały nie sprawdziłyby się tak dobrze pod względem funkcjonalnym. Jakie efekty można osiągnąć dzięki czarnemu kwarcytowi dostępnemu w ofercie Interstone? Przyjrzyjmy się inspirującym wnętrzom nowocześnie luksusowego apartamentu.
Kwarcyt Negresco w projekcie Priscilli Mendes
Choć zalety użytkowe kwarcytów są coraz szerzej znane, może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że kamień ten ma wielką wytrzymałość. Ma właściwości podobne do granitu – jest niepodatny na zarysowanie czy ścieranie, odporny nawet na skrajne czynniki atmosferyczne. Z jednej strony świetnie sprawdza się zatem na tarasach i balkonach, gdzie musi stawiać czoła mrozowi. Z drugiej – w obudowach kominków czy biokominków skutecznie opiera się działaniu wysokich temperatur i ognia. Doskonale nadaje się również na blaty zabudowy kuchennej albo mebli, parapety, okładziny ścienne, ale także posadzki, schody, a nawet zewnętrzne partie budynków.
Niezwykle interesującą propozycją jest szczotkowany, a więc półmatowy kwarcyt Negresco, dostępny w ofercie Interstone. Jego zachwycająca, szlachetna uroda oraz zupełnie uniwersalne zalety użytkowe zainspirowały brazylijską architektkę Priscille Mendes, by uczynić go motywem przewodnim projektu luksusowego penthouse’u.
Wykorzystanie kwarcytu
Kwarcyt świetnie sprawdzi się tam, gdzie chlapie woda lub kłębi się para. Kuchni otwartej na salon, która wymaga wyjątkowej oprawy, kamień ten nada zarazem modny oraz ponadczasowy walor. We wnętrzu, w którym gościmy, masywne akcenty wyspy kuchennej i płaszczyzny ściany w wykończeniu z czarnego kwarcytu Negresco projektantka Priscilla Mendes przełamała jasną barwą drewna oraz miękkim światłem. Dzięki temu, prócz najwyższych walorów użytkowych, kuchnia zyskała wyjątkowy nastrój.
Warto zaznaczyć, że rozwiązania monolityczne – o wielu płaszczyznach wykończonych tym samym materiałem – są dziś wyjątkowo modne. W prezentowanym projekcie czarny kwarcyt posłużył więc do wykonania w kuchni okładziny ściennej, blatu, a nawet zintegrowanego z blatem zlewozmywaka. Realizację tego typu wykwintnych rozwiązań umożliwia niedościgniona wytrzymałość kwarcytu. Dodatkowo, za sprawą niskiej chłonności, kamienie te okazują się odporne również na działanie kwasów, zasad, tłuszczów i soli.
Ze wspaniałego czarnego kwarcytu Negresco po drugiej stronie strefy dziennej Priscilla Mendes postanowiła wykonać ścianę TV. Tu wyraźnie widać, że choć polerowanie wspaniale wydobywa kolor i wzór kamienia, w przypadku nowoczesnych projektów lepszym wyborem bywa wspomniane szczotkowanie. Wnosi do nich odrobinę surowości i tak cenionej dziś naturalności. Urodę kamienia w półmatowym wykończeniu architektka podkreśliła kontrastowym zestawieniem z fornirem o wyrazistym rysunku i oczywiście dyskretnym podświetleniem.
Kwarcyty znakomicie sprawdzają się nawet na schodach czy posadzkach, i to zarówno we wnętrzu, jak i na otwartej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że projektantka wybrała czarny kwarcyt Negresco również na blat stołu tarasowego. Choć wizualnie kamień ten przypomina delikatny marmur, pozostaje doskonale odporny na wszelkie kaprysy pogody.
Marka Interstone
Interstone to Polski dystrybutor i importer kamienia, który sprowadza najwspanialsze okazy aż z 15 krajów świata, m.in. z Brazylii, Indii, Portugalii, Hiszpanii czy Włoch, a także oficjalny dystrybutor spieków kwarcowych marki Laminam w Polsce oraz właściciel marki spieków Interlite. Filozofia firmy założonej w 2000 r. opiera się na wykorzystaniu tego, co w naturze najpiękniejsze. Ta miłość do kamienia narodziła się we właścicielach we Włoszech. A dziś swoją pasją do szlachetnych materiałów zarażają innych.
Zobacz również: Aracuja Verde – kwarcyt w odcieniach zieleni | Blat kamienny czy blat ze spieku kwarcowego?