Niewielki obiekt szeroko otwiera się na tych, którzy chcą popływać, skorzystać z sauny albo po prostu znaleźć kojący cień, kiedy dogrzewa słońce. Cały służy wypoczynkowi, regeneracji, rozrywce – w jego projekcie nie zabrakło więc i zabawy zróżnicowanymi fakturami. Całość, od ukształtowania bryły po najdrobniejsze detale, skomponowała Patrycja Suszek-Rączkowska z pracowni Poco Design.
Ten obiekt był kolejnym etapem prac przy domu letniskowym w malowniczej wiejskiej okolicy nad Narwią. Patrycja Suszek-Rączkowska projektowała go krótko po ukończeniu wnętrz samej willi, których też jest autorką. – Brak presji czasu pozwolił w całościowy, niezwykle spójny funkcjonalnie i wizualnie sposób ukształtować strefę basenu w jej partiach zewnętrznych i wewnętrznych. Pomógł też zadbać o szczegóły, z których część okazała się wyjątkowo wymagająca w realizacji – mówi architektka.
Tu mieszka… wypoczynek
Domek nad basenem łączy w sobie kilka funkcji związanych z relaksem i regeneracją. Na 34 metrach kwadratowych mieści strefę wypoczynkową z aneksem kuchennym oraz saunę z łazienką, a w dodatkowej przestrzeni także magazyn sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Patrycja Suszek-Rączkowska kreowała ten obiekt całościowo. Zaproponowała tu m.in. układ otworów, rodzaj okien, drewnianą elewację, zielony dach pokryty trawą i wreszcie – kamienną posadzkę, która obiega basen i przenika do wszystkich pomieszczeń.
Inspiracji do sięgnięcia po te rozwiązania dostarczyła architektce podróż na Islandię. – Oglądałam tam interesujące domy o bardzo prostej formie, wtopione w surową naturę. Widziałam też sauny z oknami, co w tamtych stronach nie stanowi problemu, bo za nimi nie ma sąsiadów. Te rozwiązania razem z gamą materiałów, faktur i kolorów postanowiłam przenieść nad Narew – wspomina architektka.
Jako kamień integrujący wnętrze i zewnętrze projektantka zdecydowała się zastosować ręcznie łupany kwarcyt. Ponieważ domek nie służy celom mieszkalnym, surowej w odbiorze skały można było użyć nawet w saunie i w łazience. Zarówno znalezienie odpowiedniego materiału, jak i fachowca, który by go ułożył, nie należało do łatwych zadań. Trudny okazał się też montaż np. szklanej ściany w saunie, gdzie wymagana jest szczelność przegród. Znakomity rezultat wart był jednak zachodu.
Fokus na faktury
We wnętrzach domku nad basenem nie znajdziemy idealnie gładkich płaszczyzn, z jedynym wyjątkiem w postaci szkła. – Bawiłam się tu fakturami. Sięgnęłam po łamany kamień, drewno o widocznych słojach, surowy beton. Nawet spiek w zabudowie kuchennej, choć w dotyku gładki ze względów praktycznych, ma delikatny relief i powierzchnię matową, bez połysku – wskazuje Patrycja Suszek-Rączkowska. – W niewielkich wnętrzach wszystko ogląda się z bliska, dlatego nawet najdrobniejszy detal jest tu ważny – podkreśla.
Grę faktur podkreśla system oświetleniowy Modular Lighting Instruments. Reflektorki i listwy wpięte są w szynoprzewód potraktowany graficznie, jako linia biegnąca ze ścian na sufit i podkreślająca geometrię wnętrz. Podobnie jak elegancki osprzęt elektryczny JUNG, lampy te zostały dostarczone przez YAK. Oprawy szynoprzewodowe oraz dekoracyjne zwisy nad wyspą kuchenną, z abażurami z płatków płótna (Market Set), zintegrowane są w systemie domu inteligentnego. To rozwiązanie pozwala łatwo, szybko sterować poszczególnymi strefami oświetlenia oraz jednym ruchem uruchamiać starannie zaplanowane sceny świetlne z rodzajem i natężeniem światła ściśle dopasowanym do preferencji użytkowników.
Znakomite widoki
Projektując układ okien, Patrycja Suszek-Rączkowska zadbała o starannie wyznaczone perspektywy widokowe. Z tą myślą zaproponowała m.in. rozsuwane przeszklenie w narożniku domku od strony basenu – co ważne, bez filaru. To rozwiązania pozwala w pogodne dni w pełni integrować strefę wypoczynkową pod dachem (gdzie czekają chłodne napoje, aromatyczna kawa, a także wygodne fotele marki B&B Italia) z plenerowym basenem.
– Drugą ważną dla mnie kwestią było okno w saunie – podkreśla architektka. – Inwestorom z pewnych względów zależało na umieszczeniu jej wewnątrz bryły budynku. Wobec tego zaproponowałam, aby szklaną ścianą otworzyć saunę na korytarz, a pośrednio na okno z widokiem na ogród – opowiada. Osobom korzystającym z kąpieli parowych nic tych perspektyw nie zaburza, gdyż wejście do sauny architektka świadomie umieściła obok osi widokowej. To kolejna forma integracji wnętrza z otoczeniem.
Kojący chłód wody
Po kamieniach wchodzimy także do łazienki, a nawet pod prysznic. Otulającą atmosferę tworzą tu spieki w odcieniu terakoty, widoczne na ścianach. Są piękne, trwałe, łatwe w pielęgnacji. Ich barwne tło podkreśla graficzny charakter metalowych części wyposażenia. Są to m.in. konsola umywalkowa, rama kabiny prysznicowej, dekoracyjne lampki wiszące przy lustrze oraz armatura.
Pasujące do projektu, nowoczesne, minimalistyczne formy baterii Patrycja Suszek-Rączkowska znalazła w bogatej ofercie marki AXOR. Łączą się ze skandynawskim duchem domku, zarazem mają w sobie architektoniczne wyrafinowanie.
Ciepło bijące z drewna
W projekcie domku nad basenem niezwykle ważną rolę odgrywa drewno. Widzimy je zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Tu, pod dachem, pojawia się fornir dębowy, pokrywający m.in. zabudowy meblowe, ściany oraz skrzydła drzwi. – Został poddany szczotkowaniu, które uwypukliło jego naturalny charakter, rysunek słojów i fakturę. Z kolei bardzo delikatne bielenie stonowało jego odcień, by nie był zbyt intensywny na tak dużych płaszczyznach w niewielkiej przestrzeni – zdradza szczegóły Patrycja Suszek-Rączkowska.
W saunie drewno ma formę drobnych deseczek. Trafnie dobrana skala korzystnie wpływa na odbiór proporcji pomieszczenia. Istotną rolę zwłaszcza po zmroku odgrywa tu podświetlenie, również zintegrowane w systemie smart home – łącznie z automatyczną regulacją temperatury, wilgotności oraz uwalniania zapachów. O wszystkie te udogodnienia zadbał wykonawca sauny, firma Sauna Line.
Wieczorami odpowiednio skalibrowane światło wydobywa również walory dekoracyjne elewacji. Pokrywające ją deski mają charakter pokrewny do okładzin sauny, ale inną szerokość. Ten sam język projektowy Patrycja Suszek-Rączkowska znalazła w meblach zewnętrznych Vondomme. Wydają się wręcz zaprojektowane specjalnie z myślą o domku, zwłaszcza że ich szara tapicerka znakomicie harmonizuje z kolorem kamiennej posadzki. W tak spójnym, harmonijnym otoczeniu odpoczywa się najlepiej!
Projekt i stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska – Poco Design
Zdjęcia: Yassen Hristov
Zobacz również:
- 140-metrowy dom w Solcu Kujawskim – tradycja i nowoczesność w jednym
- Luksusowy dom pod Starachowicami – oaza spokoju dla dojrzałego małżeństwa