Wyobraźmy sobie utopijną oazę spokoju o krok od centrum wystawowego w środku Paryża. Brzmi niewiarygodnie, ale Fanny Perrier udowodniła, że wszystko jest możliwe. Nowy bar koktajlowy Porte de Versailles znajduje się obok największej miejskiej farmy dachowej w Europie, z którą współpracuje restauracja. Projektantka wnętrz zaaranżowała tę przestrzeń, łącząc miejską elegancję ze spokojem natury, zapewniając przy tym niezapomniane widoki.
Porte de Versailles i ogród zimowy
Do baru prowadzą dwa wejścia – jedno przez kładkę kierującą nas bezpośrednio na taras, a drugie przez długi hol. Całość projektu pozostaje w duchu ogrodu zimowego. Elementy zdobiące podłogi, wykorzystywane już w starożytności sprawiają wrażenie kroczenia po kamiennej drodze. Murale w duchu japońskich grafik namalowanych przez Fanny Chaix Bryan w połączeniu z kratą na suficie, pod którą podwieszone są figurki ptaków, prowadzą nas do restauracji.
Po drodze mijamy mały korytarz ozdobiony miedzianym płótnem – celowym zabiegiem jest podwieszenie go, gdyż z czasem będzie się utleniał, tworząc jeszcze bardziej spektakularny efekt. Sama restauracja wychodzi na duży taras, który prezentuje nam bogactwo roślinne, którym charakteryzuje się Porte de Versaille.
Zielona kurtyna
Wychodząc na taras, przechodzimy przez tak zwaną zieloną kurtynę. Są to rośliny opadające, połączone z bluszczem, który zdobi 5-metrowy sufit. Otulająca zieleń przenosi nas do miejskiej dżungli, której atmosferę dopełnia idealnie dobrane oświetlenie, przygaszone w odpowiednich miejscach. Aura spokoju i tajemniczości odczuwalna jest również przy stolikach, biegnących wzdłuż tarasu. Poustawiane są w małych prywatnych salonikach pod pergolami, zapewniających komfortowe spędzenie czasu.
Znaczącą powierzchnię zajmują również drzewa oliwne i figowce w dużych donicach, które tworzą strukturę przestrzeni, sprawiając wrażenie przytulnych patio, gdzie każdy chce przychodzić i spotykać się w dzień i w nocy. Fanny Perrier określa tę przestrzeń jako romantyczny ogród w stylu angielskim, połączony z roślinnością śródziemnomorską. Chciała, aby natura przejęła kontrolę nad tym miejscem.
Natura od kuchni
Ponadczasowy charakter Porte de Versaille nadaje mu również wyjątkowa ceramika. Białe kafelki w otwartej kuchni, elementy w kształcie bambusa pokrywające bar i kiosk-trattoria w odcieniach zieleni, zostały zaprojektowane przez Botteganove. Otwarta kuchnia jest symbolem przyjaznego dialogu poprzez funkcjonalność przestrzeni.
Fanny Perrier chciała wykreować atmosferę rodzinnej i hojnej kuchni, w której wszyscy chcą przebywać, bo właśnie tam rozmawia się najlepiej, a wspólne gotowanie zacieśnia rodzinne więzi. Wystrój łączy w sobie kunszt i naturalne materiały, z których część została stworzona wyłącznie dla tego miejsca. Warto podkreślić, że większość mebli znajdujących się w restauracji została zaprojektowanych na zamówienie. Wyjątek stanowi kilka ławek i krzeseł.
Miejsko-wiejska kreacja bez skazy
Projektantka lubi ożywione wnętrza, w których widać ,,ludzką dłoń”. Liczą się dla niej ludzie. To oni dopełniają każde wnętrze i to oni muszą czuć się w nim dobrze. Otacza się artystami i rzemieślnikami, którym ufa i zna ich pracę. Przykładem tego, jak bardzo intuicja Fanny Perrier jej nie zawodzi, jest witraż wykonany przez Marie-Pierre Bouaziz, który znajduje się w szklarni restauracji. Jest to dowód na to, że projektantka zadbała o najmniejsze elementy, tak by odtworzyć wizję naturalnej oazy spokoju.
Bar polecany jest szczególnie osobom, które szukają ucieczki od zwykłych, codziennych, miejskich przyjemności, a ich marzeniem jest duchowa równowaga. Produkty wykorzystywane w kuchni restauracji są uprawiane przez Nature Urbaine na miejskiej farmie na dachu, znajdującej się obok. 100% naturalnej odpowiedzialności zarówno z wystroju, jak i ofercie jadłospisu.
Zdjęcia: Jérôme Galland
Zobacz również: Novotel Gdańsk Marina – chwila relaksu przy plaży | Hotel Indigo Venice – wyjątkowy hotel butikowy