Harmonijne wnętrze dobrze dopasowane do życia jest wynikiem serii zarówno niewielkich, jak i znaczących decyzji. Kluczem jest tutaj wybór materiałów i ich wzajemne połączenie, pewien porządek w przestrzeni, symbioza kolorów i odpowiednie oświetlenie. Wszystko to znajdziecie w czeskiej Willi Cozy, której zaprojektowaniem zajęli się specjaliści ze studia KURZ Architects
Potrzeba aranżacyjnego ocieplenia nowoczesnej willi
Najważniejszym założeniem projektowym były potrzeby klienta. Inwestor chciał poczuć się przytulniej w swojej malowniczej willi położonej na obrzeżach Pragi. Na liście jego oczekiwań znalazły się: wymiana zestawu sof, dodanie obrazów na ścianach i po prostu stworzenie bardziej domowego klimatu w zaledwie kilkuletnim domu.
Choć budynek był stosunkowo nowy, jego układ nie do końca odpowiadał potrzebom mieszkańców. Współpraca z projektantami wnętrz trwała kilka miesięcy i przyniosła efekty w postaci funkcjonalnej i komfortowej przestrzeni do życia. Wnętrze willi stało się harmonijnym połączeniem praktyczności i estetyki.
Przytulność w każdym detalu
Architekci zadbali o każdy szczegół – od wykonanych na zamówienie mebli, podłóg, płytek, klamek i włączników, po ostatni wazon na półce. W efekcie powstało przytulne i ciepłe wnętrze, pełne zaskakujących detali. To, co początkowo wydawało się prostą prośbą o uczynienie przestrzeni bardziej przytulną, przerodziło się w prawdziwą transformację każdego zakątka domu. Centralną część parteru zdominował obszerny mebel, stworzony na zamówienie z jednolitym wzorem forniru dębowego.
Materiał wykorzystany do stworzenia tej perełki pochodzi tylko z jednego drzewa, wybranego na aukcji publicznej. Mebel można dosłownie obejść dookoła, na przykład pijąc poranną filiżankę kawy lub herbaty. Dopełnieniem przestrzeni parteru jest multum miejsca do przechowywania, zabudowa kuchenna, biblioteka czy spektakularna kolekcja modeli F1.
Komfort = dbałość o najmniejsze szczegóły
Wyjątkowy centralny element wizualnie koresponduje z drewnianą podłogą, której kwadratowa kompozycja została zaprojektowana na zamówienie, we współpracy z firmą Princ Parquet. Geometryczny kształt został wybrany celowo, a wszystko po to, aby uniknąć wizualnego wydłużania lub poszerzania przestrzeni. Poszczególne części różnią się wizualnie, a jednocześnie łączy je określony porządek.
Projektanci z KURZ Architects wiedzą, jak ważne jest dbanie o takie z pozoru niewidoczne, ale niezwykle istotne szczegóły. Na niemal wszystkich meblach króluje wzór forniru dębowego, który ujednolica całą przestrzeń. Detale to także struktura i kolor podłóg oraz ścian, a także ich wzajemna symbioza oraz doskonałe korelowanie z innymi elementami wnętrza.
Nowy układ domu pozwala właścicielom wspólnie spędzać czas i zapraszać gości, ale również poczuć tak potrzebną intymność w części prywatnej. Otwarty parter zachęca do rodzinnego spędzania czasu, z kolei drugie piętro, mimo koniecznych zmian w układzie, pozostało podzielone na poszczególne pokoje. Oba piętra są bogate w przestrzeń do przechowywania. W willi wszystko ma swoje specjalne miejsce. Dzięki temu pomieszczenia wydają się spokojne i bardzo uporządkowane.
Zielona korona przytulnej Willi Cozy
Warto wspomnieć także o tym, że, we współpracy z firmą Zahradní, specjaliści z KURZ Architects zaprojektowali i wdrożyli również zielony dach. Dzięki temu termoregulacja domu stała się o wiele wydajniejsza. Ogromne przeszklenia dopełniają ekologiczny wymiar budynku i zapewniają odpowiednią ilość światła słonecznego.
Jak widać, nawet nowoczesne i z założenia funkcjonalne budynki często potrzebują doświadczonej ręki projektanta, który wprowadzi do wnętrza tak bardzo potrzebną do komfortowego życia przytulność. Dzięki ponadczasowym zabiegom aranżacyjnym oraz uniwersalnej palecie barw, willa położona na obrzeżach Pragi stała się prawdziwym domem.
Projekt: KURZ architects | kurz.archi
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: 100-metrowy dom z nutą oliwki – minimalistyczna aranżacja dla rodziny 2+2 | Nowoczesna stodoła koło Gdyni – 130-metrowy dom dla trzyosobowej rodziny i ich pupila