Tokio kojarzy Ci się tylko z Japonią? Od teraz będziesz miał jeszcze jedno skojarzenie, a będzie nim: łódzka Ramenownia! Restauracja, dzięki której przeniesiesz się do świata azjatyckich uliczek i street foodów! Prezentujemy najnowszy projekt pracowni Qbatura.
Ramenownia projektu pracowni Qbatura
Lokal Ramenownia ma powierzchnię ok. 80 m2 i jest to kolejna restauracja zaprojektowana dla tego samego inwestora. Pierwszym była Susharnia, czyli jeden z najpopularniejszych lokali z sushi w Łodzi.
Właścicielami Ramenownii jest Mateusz i Bartek z Susharnii. Pierwszy jest właścicielem działającego od blisko 4 lat sushi baru, a drugi pracował w nim od początku – najpierw jako kelner, a później jako menedżer. Razem połączyli siły i postanowili otworzyć ramen shop.
Inwestorzy zwykle mają wizje, jak powinna wyglądać projektowana przestrzeń. Jednak już na etapie koncepcji projektanci zaproponowali zupełnie inne rozwiązania. Na szczęście idea bardzo przypadła do gustu inwestorom i po raz kolejny obdarzyli zaufaniem pracownię Qbatura, która zajęła się tworzeniem tła dla pracy właścicieli restauracji.
Japońska czerwień
Projektanci od wielu lat zagłębiają się w kuchnię azjatycką i odwiedzają różne lokale w Europie. Pierwszą podróż do Azji planują już w tym roku, chociaż mentalnie są w tym rejonie od dawna. Kilka dodatkowych zdjęć z ulic Tokio wyklarowało pomysł na japońskie wnętrze i wszystkie puzzle zaczęły się łączyć w spójny obraz. W założeniu było, aby każdy gość odwiedzający restauracje, poczuł się w niej jak na ulicy Tokio, gdzie króluje smak w streetfoodowej wersji. Dlatego wejście przez czerwony „kontener” nie jest przypadkowe.
Oczywistym nawiązaniem jest symbol słońca na fladze Japonii, ale idąc dalej w symbolikę kolorów można się dowiedzieć, że w Japonii, jak i całej Azji – czerwień jest kolorem szczęścia i bohaterstwa. W gastronomii zaś – kolor czerwony uważany jest za jeden z tych, który pobudza apetyt. Zatem wybór na kolorystykę wnętrza był oczywisty.
Wyposażenie wnętrza łódzkiej restauracji
Projektanci chcieli podążać ścieżką intensywnych kolorów, tekstur i materiałów, by finalnie zamknąć te skojarzenia w pigułce, nie przekraczając granicy kiczu. W Ramenowni nie ma klasycznych krzeseł. Są to raczej stołki i niewielkie stoliki. Inspirowano się Azją, gdzie w barach ulicznych każdy centymetr podłogi jest ważny.
Zdecydowano się na taborety, które ułatwiają komunikację między stolikami. Żółte stołki zaś, stanowią kontrast dla reszty wyposażenia. Projektanci uznali, że jednolitość oznacza nudę i nienaturalny efekt.
Kolorowe oświetlenie podwieszone nad proporczykami to istotny element przywołujący mnogość reklam i neonów, jakie spotkamy w centrach dużych azjatyckich miast. W Ramenowni to nie mogło być światło, które „atakuje”, dlatego zdecydowano się na kolorowe lampy, które dają krótkie światło. Niżej nad stołami ważne było, by światło nie przekłamywało kolorów na talerzu. W „kontenerze” rzeczywiście jest czerwono – od podłogi po sufit, podbite czerwoną barwą żarówek, ale taka miała być ta część restauracji. Sztuczne i nienaturalne światło miało przybliżać do portowych standardów.
Ramenownia i kuchnia otwarta na sale
Coraz więcej restauracji stawia na kuchnie otwarte na widok gości. W przypadku tej realizacji było tak samo – projektanci wyszli z założenia, że goście mają widzieć, jak przygotowywane są dania – to daje podprogowe poczucie, że restauracja gotuje uczciwie, a apetyt rośnie od samej obserwacji. Było to kolejne nawiązanie do azjatyckich tradycji, gdzie przygotowywanie posiłków na oczach gości jest normą, a nawet swego rodzaju atrakcją.
Za projekt graficzny całego konceptu odpowiada pracownia graficzna Dot Studio.
Pracownia Qbatura
Pracownia Qbatura zajmuje się projektowaniem wnętrz prywatnych i komercyjnych. W codziennej pracy łączą tradycję z nowoczesnością, uzyskując wyjątkowe projekty, dzięki czemu są w stanie zadowolić najbardziej wymagających klientów. Doświadczenie w projektowaniu wnętrz zdobyli dzięki wieloletniej współpracy z dużymi inwestorami i osobami prywatnymi.
Zobacz również: The Eatery – czeskie bistro | Kawiarnia Glazer