Dostosowanie budynków z historią do współczesnych realiów to ukłon w stronę przeszłości. Jednym z nich jest Jurkovičova Tepláreň, zabytkowy budynek przemysłowy z oryginalnego kompleksu rafinerii Apollo, który przeszedł w ostatnich latach radykalną transformację. To właśnie w nim znajduje się restauracja WERK, której wnętrze zaprojektowali architekci ze studia BEEF ARCHITEKTI.
Lokal śniadaniowy, miejsce na lunch i bar na wieczorny relaks w jednym
Lokal gastronomiczny znajduje się w odrestaurowanym budynku zabytkowym w centrum Bratysławy, a motywem przewodnim tego projektu było dostosowanie wnętrza do oryginalnego klimatu, a jednocześnie do potrzeb społeczności, składającej się głównie z klientów korporacyjnych, właścicieli startupów i freelancerów. Na powstały kompleks składają się sala wielofunkcyjna, kawiarnia, galeria oraz nasza „bohaterka”, czyli restauracja projektu bratysławskiej pracowni BEEF ARCHITEKTI.
To przestrzeń będąca połączeniem nowoczesnego designu oraz dziedzictwa przemysłowego, będącego swoistym hołdem dla oryginalnego przeznaczenia budynku. Największym atutem tego wnętrza jest fakt, że można błyskawicznie dostosować je do aktualnych potrzeb użytkowników. Każdego poranka niemal na nowo powstaje tu strefa śniadaniowa, która jest oddzielona od reszty lokalu sprytną zasłoną. W ciągu dnia restauracja jest natomiast idealnym miejscem na przerwę na lunch, ale również kawę i ciasto.
A kiedy przychodzi wieczór lub weekend, WERK staje się tętniącym życiem barem z muzyką na żywo. Jak to możliwe? Funkcjonalne rozwiązania pozwalają bowiem na wygodne gospodarowanie przestrzenią, między innymi za pomocą specjalnego systemu, zamocowanego pod sufitem. Dzięki temu wnętrze można podzielić na mniejsze segmenty lub cieszyć się przestrzenią otwartą na wszystkie piętra, ale również na taras zewnętrzny.
Przemysłowo-przeszklony loft
To jednak nie koniec potencjału tego wnętrza. Restauracja WERK oferuje około dwustu miejsc dla gości, którzy, dzięki otwartej kuchni, mogą podziwiać wyczyny kulinarne jej pracowników. Z uwagi na to, że niektórzy wpadają tutaj na szybki lunch, a inni – na dłuższe spotkanie ze znajomymi, w lokalu znajdują się różne miejsca siedzące. Zalicza się do nich nie tylko tradycyjne stoły, ale również stołki i krzesła barowe, a także wygodne fotele oraz niskie stoliki.
Wrażenie robi również przestronna ściana ze szkła, która została wyposażona w przesuwne drzwi. To nie tylko funkcjonalny sposób na wydzielenie stref w tym wnętrzu, ale również loftowy akcent, doskonale korespondującymi z oryginalnymi, metalowymi ramami, nawiązującymi do przemysłowej historii tego miejsca. Niepowtarzalnego klimatu przeszłości dopełniają również ceglane ściany oraz industrialna mieszanka kolorystyczna, składająca się z czerni, miedzi, beżów i brązów.
Architekci nie bez powodu wykorzystali masywne materiały i szorstkie powierzchnie. Właśnie w ten sposób udało im się uzyskać kompromis pomiędzy surowym nurtem przemysłowym a nowoczesną funkcjonalnością wnętrza restauracyjnego. Ciekawym akcentem jest także niekonwencjonalna cegła na podłodze, składająca się na strefę barową konstrukcja stalowa i drewniany blat, a także kamienna wyspa kuchenna. „Zmiękczeniem” tej aranżacji są natomiast liczne tekstylia oraz miękka skóra.
Restauracje znajdujące się w przemysłowych budynkach mają wyjątkową duszę. Projektanci z pracowni BEEF ARCHITEKTI zadbali o to, Aby w tej funkcjonalnej, wielowymiarowej przestrzeni nie zabrakło nawiązania do bratysławskiego dziedzictwa. To wnętrze, w którym rośnie apetyt nie tylko na kulinarne popisy mistrzów, ale również na więcej tego typu aranżacji.
Projekt: BEEF ARCHITEKTI | beef.sk
Zdjęcia: Matej Hakár | matejhakar.com
Zobacz również: Nie/Mięsny – trójmiejski lokal z kuchnią, która łączy | Winiarnia Winyl w Poznaniu – wnętrze, które działa na zmysły