To niezwykłe wnętrze salonu fryzjerskiego Ruby Blue przy ul.Pięknej w Warszawie to realizacja pracowni NOKE Architects. Projekt inspirowany krajobrazem pustyni i niezwykłymi formami, jakie tworzy natura, wymagał od architektów szukania nietypowych rozwiązań.
Salon fryzjerski Ruby Blue
Główną inspiracją projektu salonu Ruby Blue był krajobraz pustyni po burzy.
Inspirowaliśmy się kształtami, w jaki wiatr formuje piasek. Procesy wietrzenia, erozji, sposób, w jaki natura kształtuje jaskinie, drąży skały, tworząc przy tym niepowtarzalne kształty. Chcieliśmy, aby wnętrze salonu oddało ten charakter – mówi Karol Pasternak, architekt i partner w NOKE Architects.
Salon to 2 poziomy, 15 stanowisk fryzjerskich, 2 stanowiska barberskie, stanowiska do manicure i pedicure oraz sala VIP. Wszystkim ścianom, recepcji i klatce schodowej projektanci z NOKE nadali obłe kształty, przywołujące pustynne formy. Dzięki dużym witrynom od strony ulicy w salonie nie brakuje światła.
Aby uzyskać nietypową przestrzeń, postanowili skorzystać ze specjalnych programów do projektowania figur niemożliwych. Tak powstała przypominająca wydrążoną przez wodę jaskinię recepcja, układające się w fale, niczym zrolowane kartki, ściany na parterze i kręta klatka schodowa prowadząca na piętro.
Od początku głównym wyzwaniem było dla nas znalezienie sposobu jak przetłumaczyć skomplikowane, naturalne formy krajobrazu na architekturę wnętrz. Lubimy w NOKE takie wyzwania – dodaje projektant.
Ekscentryczny charakter wnętrza
Ponieważ wnętrze ma ekscentryczny charakter, kolorystyka całości jest stonowana. Dominuje tu nawiązujący do głównej inspiracji kolor piaskowy. W różnych odcieniach przewija się przez ściany, materiały na meblach, zasłony i uchwyty. Przełamaniem jest kolor rubinowy, nawiązujący do nazwy salonu. Pozwolił on podzielić przestrzeń na strefy, które są niezbędne w tego typu lokalach. Na drugim piętrze przestrzeń dzielą dodatkowo zasłony, a motyw fali wraca w formie postumentów pod lustra z surowej, beżowej cegły. Rubinowy jest również kolorem przewodnim w VIP roomie, który nabrał przez to wyjątkowego charakteru.
O zbudowanie nietypowych ścian projektanci z NOKE poprosili wykonawców pracujących na co dzień przy scenografiach. Ściany pokryte są naturalnym tynkiem i pomalowane ekologicznymi farbami w piaskowych odcieniach. Do stworzenia falistych form na suficie, nawiązujących do kształtów z piasku, NOKE zaprosiło pracujących z tkaninami twórców z Poznania. Klatkę schodową wykonało ręcznie kilku artystów-rzemieślników.
Zależało nam, żeby cyfrowo zaprojektowana, obła forma klatki schodowej była wykonana ręcznie. Podobnie powstawały drapowane z materiału formy na suficie. Dzięki temu każdy kształt w lokalu jest niepowtarzalny – tłumaczy Karol Pasternak.
Wyrazisty akcent w recepcji stanowi neonowy, zielony kontuar. Został wykonany z ręcznie formowanego szkła i wyklejony folią w intensywnym kolorze. Jego połyskująca faktura nawiązuje do obecności wody na pustyni.
Oryginalne rzeźby świetlne projektu Aureola Studio
Projektantom z NOKE zależało, aby jak największą przestrzeń lokalu wypełniało światło odbite. Właśnie w takim świetle najłatwiej unika się ostrych cieni.
Ta przestrzeń ma być tłem dla twarzy klientów. Odbite światło i stonowane kolory tworzą do tego idealną ramę. Nie mogło jednak zabraknąć w naszym projekcie światła dekoracyjnego – mówi Karol Pasternak.
We wnętrzu odnajdziemy oryginalne rzeźby świetlne stworzone przez projektantki z Aureola Studio. Tu również główną inspiracją była pustynia i jej bezkresna przestrzeń. Rzeźba świetlna zdobiąca klatkę schodową to cztery neonowe okręgi odbijające się w lustrze nieskończoności, co stwarza efekt fatamorgany. Przy stanowisku barberskim na parterze stanął natomiast świetlny totem. Można go podziwiać również z ulicy.
Naturalne materiały, spokojne kolory, minimalistyczny wystrój w połączeniu z niepowtarzalnym kształtem ścian powoduje, że wizyta w salonie jest prawdziwie zmysłowym doświadczeniem.
Miejsce: Ruby Blue
Projekt: NOKE Architects | nokearchitects.com
Rzeźby świetlne: Aureola Studio | aureola.studio
Zdjęcia: Nate Cook | natecookphotography.com
Zobacz również: Warszawski Dom Fryzjerów | Projekt salonu fryzjerskiego w Białymstoku