Elegancka, a przy tym przyjazna i niezwykle intrygująca – tymi słowami można opisać aranżację, której autorem jest Jacek Kamiński. Salon w odcieniu szałwiowej zieleni to kolejna nieoczywista przestrzeń jego projektu. Z pozoru minimalistyczne i wyważone wnętrze zyskało niepowtarzalny charakter dzięki odważnej zabawie z łączeniem tkanin i wzorów. To one przełamują elegancką całość nutą szaleństwa. Można ją dostrzec na zdjęciach, która wykonał Jakub Nicieja.
Salon w odcieniu szałwiowej zieleni
Głównym założeniem w pracy nad projektem było stworzenie przestrzeni, która będzie jednocześnie elegancka i przyjazna, ponieważ salon miał służyć właścicielom jako miejsce przyjmowania gości i spędzania wolnego czasu. Jacek Kamiński zaproponował nieoczywisty kolor, który nadał wnętrzu niepowtarzalnego charakteru oraz optycznie powiększył stosunkowo niewielkie pomieszczenie. Szałwiowa zieleń, bo o niej mowa, stała się jednym z wyróżników tej przestrzeni.
Odcień szałwi na ścianach salonu wydaje się zmieniać w zależności od pogody za oknem oraz ilości światła, dzięki czemu wnętrze codziennie odsłania przed właścicielami nowe oblicze. Ten niezwykle subtelny i intrygujący kolor został połączony z równie delikatnymi beżami oraz głębokim brązem. Drapieżnym akcentem stała się natomiast czerń stolika kawowego, okiennej ramy oraz minimalistycznej oprawy oświetleniowej.
Funkcjonalność na niewielkim metrażu
Jasny kolor ścian i duża ilość słonecznego światła sprawiają, że wnętrze salonu mimo niewielkiego metrażu wydaje się dość przestronne. Jednak aby przebywanie w nim było naprawdę przyjemne, konieczna była przemyślana i funkcjonalna aranżacja. We wnętrzu nie znajdziemy żadnych zbędnych elementów. Jego centrum stanowi sofa o niezwykle minimalistycznej formie. Towarzyszy jej fotel na smukłych nóżkach, nawiązujących do stylu vintage. Oprócz mebli wypoczynkowych w salonie stanęła zaoblona szafka tv oraz asymetryczny stolik kawowy.
Istotną częścią aranżacji jest także wolnostojąca biblioteczka. Właścicielom zależało na tym, aby wydzielić przestrzeń salonu od przedpokoju – stąd pojawił się pomysł, aby rolę przegrody spełniał ażurowy regał. Idealnie sprawdza się on jako miejsce ekspozycji zgromadzonych księgozbiorów i unikalnych perełek znalezionych w antykwariatach, a podczas lektury na dolnej półce można odłożyć filiżankę gorącej kawy lub kieliszek wina. Salon został też uzupełniony o subtelne i minimalistyczne oświetlenie, które pomaga zbudować wyjątkowy klimat.
Elegancja z nutą szaleństwa w postaci wzorów
Nieoczywistym dopełnieniem dość minimalistycznej i wyważonej aranżacji stały się tkaniny. Architekt wiele uwagi poświęcił poszukiwaniu najciekawszych wzorów i faktur – począwszy od wzorzystej tapicerki fotela przez poduszki wyeksponowane na gładkiej i jasnej kanapie, aż po subtelny wzór na długich zasłonach. To dzięki nim przestrzeń nabrała intrygującego charakteru. Paletę oryginalnych faktur uzupełniła także plecionka wiedeńska na szafce oraz duża stojąca roślina.
Połączenie kilku odważnych wzorów z nieoczywistym kolorem i dopieszczonymi formami mebli zaowocowało aranżacją o naprawdę niepowtarzalnym klimacie. Salon w odcieniu szałwiowej zieleni zaprojektowany przez Jacka Kamińskiego stał się wnętrzem, które łączy nienachalną elegancję z przyjazną atmosferą sprzyjającą relaksującym wieczorom z książką lub filmem i długim rozmowom. Jednocześnie, dzięki nucie szaleństwa, przestrzeń intryguje i zaskakuje nowymi obliczami.
Projekt: Jacek Kamiński | jacekkaminski.com
Zdjęcia: Jakub Nicieja | nicieja.pl
Zobacz również: Mieszkanie w Ostrołęce – wnętrze inspirowane kobaltem z obrazów Matisse’a | 55-metrowe mieszkanie przy Alejach Racławickich w Lublinie inspirowane norweską naturą