Kolejny projekt architekta Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt powstał dla marki Deante, produkującej wyposażenie kuchenne i łazienkowe. W projekcie showroomu architekt proponuje muzealne podejście do przedstawienia oferty – bez aranżacji, skupiając się głównie na ekspozycji produktów. A wszystko w towarzystwie dynamicznych form, zieleni i biało-czarnej kolorystyki.
Showroom Deante
Główna siedziba firmy Deante znajduje się w Zgierzu i właśnie tam ma powstać nowy showroom, w którym dla każdej kolekcji wydzielone zostaną poszczególne strefy – kuchenna i łazienkowa. Nie zabraknie także miejsca na pojedyncze ekspozycje ujęte w oryginalny sposób – na tle grafik 3D.
„Zależało mi na stworzeniu miejsca niekojarzącego się z tradycyjnym postrzeganiem showroomu, a czymś więcej. Mam na myśli przestrzeń pełną designu, w której architekci zainspirują się, ale nie dostaną gotowego rozwiązania aranżacyjnego. Nie ma tutaj przygotowanych projektów łazienki, czy kuchni. Za to architekt może przyjść z klientem i znaleźć natchnienie dla swojej autorskiej koncepcji z kranami Deante w roli głównej”– mówi architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.
Wnętrze – „muzeum” dla kranów
W prezentowanym wnętrzu to właśnie krany znajdują się na pierwszym planie i są przedstawione na jednym tle. Założeniem architekta było pokazanie produktów w odmienny sposób, niż ma to zwykle miejsce w showroomach – tutaj zamiast kranu na tle wielu aranżacji, mamy design jednego wnętrza, a w nim ekspozycja różnych kolekcji.
„Zadaniem architekta jest świadomy wybór produktów. Konkretny kran czy umywalkę powinien spiąć innymi elementami, które pomogą stworzyć koncepcję na cały projekt. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć kopiowania gotowych aranżacji przedstawionych w showroomie” – dodaje Tomaszewski.
Zaprojektowane boksy imitują wnętrze pomieszczenia. Na środku została zaplanowana poczekalnia, gdzie można usiąść i przejrzeć katalog. Kolejnym punktem w ciągu komunikacyjnym jest ekspozytor nowych kolekcji, jednak największe wrażenie robi zaprojektowany dla architektów i klientów, stół multimedialny.
Aktywny blat
Wspomniany stół multimedialny to tzw. aktywny rzutnik pozwalający wyświetlać projekty. Blat działa jak iPad – pozwala na operowanie wizualizacjami i zdjęciami.
Za pomocą tabletu na ekranie pojawiają się obrazy. Rzutnik rzuca obraz na blat, a nowoczesna technologia umożliwia naciskanie i wybieranie opcji na blacie. Z projektora będzie wyświetlana nowa strona www firmy Deante, z której możliwe będzie dokonywanie zakupów. Samo korzystanie z blatu jest bardzo łatwe i przede wszystkim bezpieczne pod względem higienicznym – po użytkowaniu można z łatwością zdezynfekować powierzchnię i korzystać z niej na nowo. Takie rozwiązanie nie tylko wzbogaca projekt, ale także stanowi znaczne udogodnienie dla architektów i klientów.
W projekcie dominują ostre, dynamiczne formy, które są wynikową płytkich i małych boksów.
„Dzięki ukosom w poszczególnych boksach stworzyłem odczucie głębszej perspektywy – poodginałem perspektywicznie płaszczyzny, by sprawić wrażenie, że boksy są większe, niż w rzeczywistości” – dodaje architekt.
Pomimo ostrych, nowoczesnych kształtów i bryłek zastosowano także dekorację „zmiękczającą” przestrzeń. Wszystko za pomocą roślinności, naturalnych elementów nawiązujących do natury.
Projekt pracowni REFORM Architekt znajduje się w fazie realizacji. Przewidywany termin ukończenia datuje się na przełom 2020/2021 roku.
Pracownia REFORM Architekt
REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.
Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award. Pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów takich jak: RE: HOUSE IN THE ROCK, RE: BIAS House, RE: JOSHUA TREE HOUSE, RE: STARK HOUSE, RE: LAKESIDE HOUSE czy RE: TRIANGLE HOUSE.