Nowoczesne technologie sprawiają, że dzisiejsze wnętrza mogą żyć wraz z ich użytkownikami. Rozwiązania smart home i smart building stają się coraz bardziej powszechne. Mimo to wciąż dla wielu inwestorów i specjalistów są czymś zagadkowym i tajemniczym. Dlatego w sercu Warszawy powstał showroom YAK Living Space Experience – miejsce, w którym można odkryć pełen potencjał inteligentnych wnętrz.
YAK Living Space Experience
YAK Living Space Experience to 170 metrów kwadratowych przestrzeni z rozbudowaną instalacją w międzynarodowym standardzie automatyki budynkowej KNX. Warszawski showroom daje możliwość doświadczenia i odkrycia korzyści, jakie dają spersonalizowane sterowanie funkcjami domu, biura, hotelu czy innej przestrzeni publicznej. W YAK można odkryć jak oświetlenie, temperatura, multimedia czy wentylacja można zsynchronizować w jeden perfekcyjnie funkcjonujący organizm, którego poszczególne elementy doskonale ze sobą współpracują. Co więcej: ich obsługa jest prosta i bardziej intuicyjna.
Nowe czasy, nowe wnętrze
YAK Living Space Experience to nowa koncepcja showroomu, która w pewnym stopniu kontynuuje misję apartamentu pokazowego marki ABB do 2020 roku zlokalizowanego w tym samym miejscu. Założycielami YAK Living Space Experience są Monika Komalska i Adam Jędraszek, którzy we współpracy z czołowymi producentami uzupełnili i rozbudowali istniejącą instalację o szereg nowatorskich rozwiązań.
Chcieliśmy pokazać w ten sposób podstawową zaletę standardu KNX, który pozwala integrować ze sobą rozwiązania kilkuset producentów. Pokazaliśmy, że mimo upływu czasu starsze instalacje nadal doskonale współpracują z produktami najnowszej generacji – mówi Monika Komalska.
Wszystkie elementy wykonawcze w instalacji YAK LSE niezmiennie pochodzą od marki ABB. Zaszyte w nich funkcje logiczne odpowiadają za efekt końcowy, czyli za to, co faktycznie jesteśmy w stanie uzyskać z poszczególnych punktów odbioru. Precyzyjnie sterują źródłami światła, ogrzewania i chłodzenia, silnikami przesłon i wieloma innymi elementami. Aby pokazać odbiorcom szeroki zakres możliwości i różnorodności produktów, w showroomie YAK Living Space Experience prezentowane są rozwiązania kilku czołowych dostawców z zakresu automatyki budynkowej. Najważniejsze zadania realizowane są przez produkty marek ABB, Basalte i Jung.
– Naszym celem jest pokazywanie zarówno najnowszych rozwiązań zarówno o ciekawym wzornictwie jak i nowych funkcjonalnościach. Jedną ze zmian w naszym showroomie jest więc ekspozycja marki Jung. Elegancka seria LS 1912 pozwoliła podkreślić nam wizualnie charakter nowego miejsca. Sterowaniem muzyką w YAK Living Space Experience z kolei odbywa się poprzez serwer od marki Basalte. Uzupełniliśmy go o całą koncepcję i gamę ciekawych produktów tej marki dedykowanych smart home. Wyjątkowym elementem jest np. nowość na rynku – wielofunkcyjny pilot sterowania Miro – mówi Monika Komalska.
Miejsce spotkań
Przestrzeń showroomu zyskała nowe oblicze dzięki zmianom wnętrza zaprojektowanym przez Agatę Olszewską, właścicielkę pracowni Loft Factory. Opracowała ona między innymi nowy wygląd łazienek i kuchni. Firma iHome, która specjalizuje się w kompleksowym wyposażeniu wnętrz, sprawnie zrealizowała jej koncepcję.
Efektem współpracy architekta z marką Monada są stylowe nowe meble. W ten sposób do wnętrza wprowadzono nowe intensywne kolory i innowacyjne materiały. Dzięki uprzejmości polskiej marki Conco przestrzeń, w której na co dzień prezentowane są rozwiązania techniczne, stała się jeszcze bardziej przytulna w odbiorze. Tak urządzony apartament wręcz zachęca do pozostania w swoich przestrzeniach jak najdłużej. Wnętrze showroomu wyróżnia ponadczasowy, przemyślany design – taki jakiego oczekuje się od nowoczesnych, eleganckich wnętrz.
YAK Living Space Experience to 170-metrowe, w pełni funkcjonalne mieszkanie. Znajdziemy w nim wyodrębnione strefy takie jak kuchnia, jadalnia, salon telewizyjny, sypialnia oraz dwie łazienki i gabinet do pracy. Urządzony jest na planie otwartej przestrzeni, dlatego jak podkreślają właściciele, świetnie sprawdza się też jako miejsce spotkań biznesowych. Pełna automatyzacja np. w sterowaniu światłem sprawia, że jest to miejsce chętnie wynajmowane przez fotografów do realizacji sesji zdjęciowych.
Będziemy w naszym showroomie organizować wydarzenia dla architektów, projektantów, integratorów i instalatorów. Nasz cel to promowanie rozwiązań z zakresu elektryfikacji budynku i automatyki. Tutaj będzie można znaleźć wsparcie w doborze rozwiązań idealnie dopasowanych do wnętrz. Chcemy też łączyć ze sobą specjalistów z różnych dziedzin, po to byśmy mogli razem tworzyć nowoczesne, inteligentne budynki – mówi Monika Komalska.
Showroom YAK Living Space Experience to żywa przestrzeń – nie tylko za sprawą technologii. Pełni też rolę mini galerii, w której pokazujemy ciekawych twórców i artystów. Obecnie w YAK oprócz słynnych już obiektów polskiego designera Oskara Zięty, można też oglądać prace Bartłomieja Chwilczyńskiego. Współpracę utalentowanego malarza z showroomem zapoczątkowała Ewa Mierzejewska, dziennikarka, promotorka sztuki i designu.
Elektryzujące nowości
Nowe rozwiązania dostępne w showroomie YAK pokazują pełnię możliwości współczesnego smart building.
Zdecydowana większość lamp dostarczonych przez Modularny Lighting Instruments wykonana jest w międzynarodowym standardzie zapewniającym możliwość sterowania oświetleniem za pomocą KNX w zasadzie w nieograniczony sposób. Uwagę przyciąga w szczególności piękny profil SLD50, w którym możemy nie tylko precyzyjnie kontrolować natężenie i barwę światła. Lampa ulokowana została nad stołem konferencyjnym, dzięki czemu ta część wnętrza może być zawsze idealnie dopasowane do potrzeb (a nawet nastroju) zasiadających tam osób.
Apartament zyskał profesjonalne nagłośnienie strefowe od marki Basalte. Sterowanie muzyką podzielone intuicyjnie na funkcjonalne strefy jest w pełni zintegrowane z istniejącą instalacją KNX. Właściciele YAK razem z firmą Smart Space, dystrybutorem marki Basalte w Polsce, chcą zapewnić gościom jeszcze mocniejsze wrażenia. W planach jest dalsza rozbudowa strefy kina domowego.
Jedną z ciekawszych innowacji można odkryć obserwując drzwi i okna. Zostały one wyposażone w dodatkowe funkcje zmiany przezierności szyb. W gabinecie zastosowano szybę Priva-Lite marki Saint Gobain – ciekłokrystaliczna folia w tym rozwiązaniu została zespolona pomiędzy dwoma taflami szkła. Witryny i drzwi wejściowe wyposażono w folię adhezyjną marki Optitec™.
Pełnia życia
Innowacyjne i kreatywne rozwiązania to nie tylko domena smart home i smart building. Twórcy YAK Living Space Experience szukają ciekawych i wysokiej jakości produktów, rozwiązań i technologii w każdym obszarze wyposażenia wnętrz. Dlatego na ścianach łazienki i kuchennej wyspie zastosowano spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam. To nowoczesny, ale zarazem w pełni naturalny surowiec, nazywany materiałem przyszłości. Nic dziwnego, wielkoformatowe płyty można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach budynków.
Pokój kąpielowy i łazienkę wyposażono w ceramikę niemieckiej marki Duravit – cenionej za doskonałe wzornictwo opracowywane przez czołowych designerów. Całość doskonale uzupełnia armatura marki Axor będąca synonimem najwyższej jakości produktów do łazienek.
Na gości showroomu czeka elektryzująca niespodzianka już na parkingu. Ci, którzy przyjadą samochodem elektrycznym, mogą w czasie wizyty skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dostarczyła ją firma ABB, lider w branży e-mobility.
Showroom YAK Living Space Experience znajduje się w wyjątkowym wnętrzu warszawskiej Defabryki. To dawna Fabryka Wynalazków Instytutu Mechaniki Precyzyjnej przy ul. Duchnickiej 3, której duch innowacyjności i kreatywności zainspirował także twórców YAK. Łącząc to co stare i sprawdzone z dostępnymi już technologiami przyszłości, postanowili zrewolucjonizować istniejący dotychczas rynek smart building.
Miejsce: YAK Living Space Experience
Zdjęcia: Budzik Studio | budzikstudio.com
Zobacz również: Optometria Orkisz Gdynia | Ogród Jogi i Galeria Sztuki w Brnie