Styl loftowy, czyli kontrolowany minimalizm w Twoim salonie

Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN

Słowo „loft” oznacza studio, poddasze lub górne piętro magazynu przemysłowego. Z pozoru nie ma tu nic, co mogłoby się kojarzyć z atmosferą mieszkalną. A jednak aranżacje industrialne z powodzeniem podbijają serca szczególnie osób, które cenią sobie estetykę i praktyczność poszczególnych pomieszczeń domowych. Wnętrza urządzone w stylu loftowym cechują się nienagannym minimalizmem, nierzucającą się w oczy klasą, subtelną funkcjonalnością. Czym cechuje się styl loftowy i jak zaaranżować swoją przestrzeń, inspirując się industrialnym designem? Proponujemy ciekawe rozwiązania, które pomogą Ci stworzyć nowoczesne wnętrze w stylu loft.

Skąd wziął się styl loftowy?

Początki loftów sięgają 1900 roku. Trend narodził się w Paryżu, gdy tamtejsza bohema wykorzystała hale magazynów i fabryk do urządzenia pracowni. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w latach 60 XX wieku, gdy moda na urządzanie pofabrycznych pomieszczeń na pracownie artystyczne przeniosła się do Ameryki. To, co było w nich niezwykle wygodne to niskie czynsze, otwarte przestrzenie i wysokie sufity z równie wysokimi oknami, które doświetlały wnętrze. Jednym z wielu kultowych już przykładów jest słynna „Fabryka” Andy’ego Warhola, która przez lata była centrum artystycznego życia Nowego Jorku.

Mieszkanie w stylu loft - projekt Sikora Wnętrza
Mieszkanie w stylu loft – projekt Sikora Wnętrza

Od tamtej pory lofty kojarzą się z artystycznym życiem i są symbolem twórczej swobody oraz indywidualizmu. Wraz z upływem czasu, industrialny klimat zdobył uznanie wśród ludzi bogatych i właścicieli firm. Tutaj znaczną rolę zaczął odgrywać również komfort, który był niezbędny do zamieszkiwania loftu. Ceny nieruchomości szybko poszły w górę, a sam trend stał się synonimem prestiżu. Powstały dwa rodzaje loftów: tak zwane hard lofty, które w Polsce możemy spotkać głównie w Łodzi i na Śląsku, gdyż są to prawdziwe pofabryczne mieszkania oraz soft lofty, czyli budynki zwyczajnie stylizowane na pofabryczny styl.

Dziś styl loftowy to przede wszystkim surowe, minimalistyczne wnętrza, ceglane lub betonowe ściany i otwarte przestrzenie. Z pewnością jest to mieszkanie posiadające niepowtarzalny charakter, ale z drugiej strony nie jest dla każdego. Zdecydowanie daleko mu do przytulnego, rodzinnego zakątka. Chcemy podzielić się z Wami inspiracjami do stworzenia idealnego wnętrza w stylu loft. Zobacz, czy jest to coś dla Ciebie.

Mieszkanie w stylu loft - projekt Sikora Wnętrza
Mieszkanie w stylu loft – projekt Sikora Wnętrza

Styl loftowy – cechy charakterystyczne

Jeśli można by było wyodrębnić złote zasady stylu loftowego, to jakie by one były? Przede wszystkim surowość materiałów. Nietknięta jakimkolwiek wykończeniem, betonowa lub odpowiednio wyeksponowana ceglana ściana sprawdzą się doskonale, jako wizytówka mieszkania. Do materiałów w stylu loft zdecydowanie należy metal, szkło i drewno. Chodzi o prostotę, ale w niecodziennym stylu. Dość charakterystyczny element wnętrza stanowią odkryte instalacje i odsłonięte, niezabudowane rury. Warto również pamiętać, że ciekawym dodatkiem będą meble projektowane w stylu sztuki użytkowej.

Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN
Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN

Stoliki i krzesła z litego drewna lub te przypominające poskręcane, metalowe pręty wpasują się tu doskonale. Duże lampy rodem z sali przesłuchań to odpowiednie rozwiązanie do wnętrza w stylu industrialnym. Zdecydowanie możemy dać się ponieść wyobraźni. Wanna przerobiona na krzesła lub fotele? Dlaczego nie? Ten sam pomysł, ale z wykorzystaniem wózków sklepowych? Oczywiście. Co więcej, takie meble będą nam służyły przez długie lata. Kreatywność w stylu loft nie zna granic. Mieszkanie możemy urządzić, jak tylko chcemy.

Mieszanka barw w lofcie

Z uwagi na swój minimalistyczny kierunek, styl loftowy bazuje na dość stonowanych barwach. Beton, cegła, metal – to nie tylko materiały charakterystyczne dla wnętrz, ale również barwy. Wszelkiego rodzaju beże, przeróżne odcienie szarości, mniej lub bardziej nasycone czernie i biele są mile widziane w industrialnych aranżacjach. W przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, w którym powinno unikać się mieszania ze sobą poszczególnych nasyceń kolorów, loft przepada za efektownymi przejściami pomiędzy poszczególnymi pigmentacjami.

Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN
Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN

W związku z tym lekkie eksperymenty kolorystyczne są mile widziane. Stonowany kontrast pomiędzy szarościami ścian i piaskowym parkietem będzie świetnie komponował się zarówno z kremowymi zasłonami, czarnymi meblami, jak i cynamonowym dywanem. Ściany pozostawmy w pierwotnych barwach. „Surowe” rozwiązania są we wnętrzu loftowym najlepszym rozwiązaniem.

Oświetlenie w stylu industrialnym

Lekka zabawa kolorystyczna nada aranżowanemu pomieszczeniu niewymuszonego ożywienia, które podkreśli gra świateł. Styl loftowy kocha bowiem różnego rodzaju instalacje świetlne. Oprócz tradycyjnych kinkietów, halogenów tubowych i lamp stojących o surowym, na przykład stalowym designie, warto rozważyć fantazyjne konstrukcje sufitowe, składające się z drewnianych bali i czarnych kabli lub reflektorów montowanych na szynach sufitowych.

Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN
Apartament w stylu soft loftowym projekty ARTE DIZAIN

Pamiętajmy, że dobry dobór iluminacji i dostosowanie odpowiedniego kąta padania smugi świetlnej przyczyni się nie tylko do lepszego wyeksponowania zalet pomieszczenia – pomoże również ukryć mankamenty, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Ważne jest także właściwe dopasowanie barwy wybranych żarówek. Lepiej jest tu postawić na światło ciepłe, które ociepli wnętrze w stylu industrialnym.

Loftowy styl w elementach konstrukcyjnych

Styl industrialny cechuje się przede wszystkim chłodnym usposobieniem aranżacji. Takie wnętrza bazują na różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych, które zamiast maskować, powinniśmy dodatkowo uwypuklić. Jeżeli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszkania w zabytkowej okolicy i możemy poszczycić się ceglaną ścianą – powinniśmy ją odnowić i zabezpieczyć specjalnym lakierem, który dodatkowo podkreśli rzadko już spotykany mur z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli jednak aranżujemy wnętrze nowoczesnego apartamentowca w nowym budownictwie, możemy pokusić się o położenie gresu lub płyty imitującej pomarańczową cegłę.

Loftowe wnętrze w Krakowie - projekt Lokal Studio - foto Ayuko Studio
Loftowe wnętrze w Krakowie – projekt Lokal Studio – foto Ayuko Studio

Innym elementem konstrukcyjnym, który można wykorzystać jako doskonałe podkreślenie loftowego charakteru, są podpory stropu dachowego. Przeszlifowane i polakierowane drewniane belki będą nie tylko świetnym podkreśleniem industrialnego zamysłu – przyczynią się również do optycznego powiększenia urządzanego pomieszczenia.

Designerskie elementy wyposażenia, to coś, co styl loftowy lubi najbardziej. Stolik kawowy zrobiony z silnika samochodowego, fragment dźwigu w salonie, wielka, metalowa rura w stylu strażackim pośrodku salonu lub fabryczne schody nie będą tu zaskoczeniem. Jedynie podkreślą nowoczesność i styl industrialny aranżacji. Do tak niecodziennych elementów, należy dobrać meble w bardziej tradycyjnym stylu. Wiklinowe kosze, kwiaty w doniczkach, duże dywany oraz kominek ocieplą wnętrze i dodadzą domowego klimatu. Ten sam efekt dadzą fotografie, plakaty lub ręcznie malowane obrazy na ścianach. Dzięki temu wnętrze w stylu loftowym nabędzie indywidualnego charakteru.

Oprócz wyżej wspomnianego odpowiedniego doboru oświetlenia warto ocieplić pomieszczenie tekstylnymi dodatkami. Ubranie okien w lniane zasłony, wkomponowanie biblioteczki z ulubionymi książkami czy zakup lekkich dodatków przyczyni się do wprowadzenia umiarkowanej przytulności. Zaproś elementy stylu industrialnego do swojego domu i spraw, aby Twoja przestrzeń nabrała wyjątkowego charakteru. Z naszą pomocą na pewno Ci się uda!


Zobacz również: Apartament w soft-loftowym stylu projektu pracowni ARTE DIZAIN | Za co kochamy styl loftowy? Projekt Miśkiewicz Design

Loftowe wnętrze w Krakowie - projekt Lokal Studio - foto Ayuko Studio
Loftowe wnętrze w Krakowie – projekt Lokal Studio – foto Ayuko Studio
Wnętrze projektu Miśkiewicz Design - Magdalena Miśkiewicz
Wnętrze projektu Miśkiewicz Design – Magdalena Miśkiewicz
Wnętrze projektu Miśkiewicz Design - Magdalena Miśkiewicz
Wnętrze projektu Miśkiewicz Design – Magdalena Miśkiewicz
Wnętrze projektu Miśkiewicz Design - Magdalena Miśkiewicz
Wnętrze projektu Miśkiewicz Design – Magdalena Miśkiewicz