Projekt salonu Rosiewicz Optyka został zrealizowany przez grupę architektów Brand’ys Design. Salon mieści się w budynku starej Przędzalni z 1875 roku, która funkcjonowała jako fabryka sukna Karla Graubnera. Był to jeden z wielu tego typu zespołów fabrycznych miast Bielska i Białej (trzeciego – co do wielkości ośrodku włókienniczego w Europie na przełomie wieku XIX i XX).
Tożsamość projektu Rosiewicz Optyka, to coś dużo więcej niż 4 ściany, sprzęt optometryczny i kilka par okularów. Spójność w działaniu jest dla właściciela najważniejsza. Przestrzeń salonu została zaprojektowana przez grupę Brand’ys Design i mieści się w siedzibie dawnej Przędzalni w Bielsku-Białej. Wnętrze nawiązuje do tradycji włókienniczej i etosu kunsztownego rzemieślnictwa, ale równocześnie – przez swój minimalizm – obiecuje nowoczesność i innowacje.
Już po przekroczeniu progu do wszystkich odwiedzających dociera jasny przekaz, że udało im się trafić do miejsca, dla najbardziej wymagających poszukiwaczy własnego stylistycznego „ja”, którzy pragną odkryć nowoczesną twarz klasycznych i tradycyjnych rozwiązań.
Cały lokal powstał w poszanowaniu tradycji i historii obiektu Przędzalni. Dla przykładu – geometryczny wzór, który znajduje się na ścianach jest nawiązaniem do starych parkietów, które były stosowane w pracowniach rzemieślników. Wyeksponowano go na białej cegle, łącząc tym samym tradycję z nowoczesnością.
Lokal jest dwupoziomowy. Na parterze znajduje się gabinet okulistyczny, pracownia, pomieszczenie socjalne oraz główna lada sprzedażowa. Stalowo-betonowe schody prowadzą na poziom drugi, z przejściem do budynku Przędzalni. Na tym poziomie zlokalizowane są ekspozytory z oprawkami. W skład wyposażenia wchodzą elementy od najbardziej uznanych producentów – m.in. krzesła Paged, hokery Bd Barcelona design, meble pod wymiar firma Invente.
Zdjęcia: Tom Kurek